Rekordowa liczba polskich turystów w Hiszpanii. Ponad 2,4 mln osób w 2024 roku

W 2024 roku Hiszpania pobiła kolejny rekord pod względem liczby polskich turystów – kraj ten odwiedziło 2,4 mln Polaków, co stanowi wzrost o 30 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Polscy turyści wydali tam ponad 3,2 mld euro, a ich średnie dzienne wydatki wzrosły do 189 euro. Najchętniej wybieranymi miejscami były Wyspy Kanaryjskie, Walencja, Andaluzja i Baleary.
W 2024 roku hiszpańska turystyka odnotowała nowy rekord w przyjazdach turystów z Polski, wynoszący 2 439 446 osób, co stanowiło 2,56 proc. całkowitej liczby turystów zagranicznych przybywających do Hiszpanii (wg. szacunków Narodowego Instytutu Statystycznego za pośrednictwem Badań ruchów turystycznych na granicach FRONTUR).
Liczby te oznaczają wzrost o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2023. W sumie w 2024 roku Hiszpanię odwiedziło 95 799 505 turystów zagranicznych. Jeśli chodzi o wydatki, to w 2024 roku polscy turyści wydali w swoich miejscach docelowych łącznie 3,23 mld euro, co stanowi 2,54 proc. wszystkich wydatków poniesionych przez turystów zagranicznych w Hiszpanii.
Z drugiej strony, średnie wydatki polskich turystów wzrosły do 1287 euro, a średnie dzienne wydatki sięgnęły 189 euro, co stanowi wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem 2023.
Liczby te plasują Polskę jako najszybciej rozwijający się europejski rynek generujący ruch turystyczny do Hiszpanii. Według badania FRONTUR, Wyspy Kanaryjskie znajdują się wśród najchętniej wybieranych przez polskich turystów hiszpańskich destynacji w 2024 roku z liczbą ponad 544 tys. odwiedzających, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu z 2023 r. Na kolejnych miejscach znalazły się: Walencja z 452 tys. polskich turystów (59 proc.), Andaluzja z ponad 451 tys. odwiedzających (40 proc.), Katalonia z 433 tys. odwiedzających (8 proc.) oraz Baleary, które odnotowały znaczący wzrost o 61 proc., osiągając liczbę 371 tys. turystów.
W roku 2024 pozytywnie wyróżniają się także zachowania polskich turystów w Hiszpanii, a ich główne aktywności wyraźne odzwierciedlają uznanie dla zróżnicowanej oferty turystycznej kraju. Najczęściej deklarowanym celem wyjazdu było zwiedzanie miast (79 proc.), korzystanie z plaż (78 proc.), zakupy (64 proc.) i zwiedzanie terenów przyrodniczych (49 proc.). Dodatkowo, w sezonie niskim, od stycznia do kwietnia, obserwuje się znaczny wzrost liczby przyjazdów, przekraczający średnią roczną o 40 proc..
POWIĄZANE WPISY
3 sierpnia 2026
W salonikach Kolportera zaplanujesz podróż i kupisz bilety na letnie wydarzenia
Przygotowanie wakacyjnego wyjazdu nie musi ograniczać się do internetowych wyszukiwarek.…
0 Komentarzy2 Minuty
31 lipca 2026
Kultury czterech kontynentów spotkały się w Grodzisku Mazowieckim
Przez pięć dni Grodzisk Mazowiecki gościł artystów reprezentujących cztery kontynenty…
0 Komentarzy2 Minuty
24 lipca 2026
Atmosphere Kanifushi organizuje kolejną edycję festiwalu „Just Veg”
Atmosphere Kanifushi na Malediwach zaprasza na kolejną edycję autorskiego festiwalu…
0 Komentarzy1 Minuty
21 lipca 2026
IV Festiwal Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim. Pięć dni muzyki, tańca i tradycji z pięciu kontynentów
W dniach 22–26 lipca 2026 roku Grodzisk Mazowiecki po raz czwarty stanie się miejscem…
0 Komentarzy2 Minuty
8 lipca 2026
Sześć mniej znanych atrakcji południowej Szwecji. Region zachęca do podróży samochodem
Południowa Szwecja coraz częściej pojawia się w planach podróżnych szukających połączenia…
0 Komentarzy5 Minuty
29 czerwca 2026
Polisę kupisz przed wejściem na pokład. Nowość w aplikacji Kameleon
Podróżni będą mogli wykupić ubezpieczenie turystyczne jeszcze przed wejściem na pokład…
0 Komentarzy2 Minuty
25 czerwca 2026
Piąty Incoming & Brand Summit Niemieckiej Centrali Turystyki zakończył się we Frankfurcie nad Menem
Piąty Incoming & Brand Summit Niemieckiej Centrali Turystyki (GNTB), odbywający się we…
0 Komentarzy5 Minuty
24 czerwca 2026
Costa Cruises udostępniła aplikację Costa App w języku polskim
Costa Cruises wprowadziła polską wersję językową aplikacji Costa App. Jak podkreśla…
0 Komentarzy1 Minuty
23 czerwca 2026
Ustka nową Plażą Roku. Zmiana lidera rankingu Travelist po 12 latach
Ustka została Plażą Roku 2026 w Rankingu Polskich Plaż Magazynu Travelist. Tegoroczne…
0 Komentarzy3 Minuty










