7 rad, jak bezpiecznie wypoczywać na Słowacji

Na stoku Soliska w Szczyrbskim Jeziorze/fot. archiwum TMR

Słowacja jest jednym z niewielu krajów Europy Środkowej, w którym podczas świąt można jeździć na nartach i korzystać z noclegów w górskich hotelach. W Jasnej i w Tatrach Wysokich pokrywa śnieżna na stokach wynosi od 30 do 80 cm, a łącznie można obecnie korzystać z 24 km tras narciarskich. Tatry Mountain Resorts przygotowało porady dla wyjeżdżających na Słowację.

1. Wjazd do kraju

Wjazd na Słowację dla osób przyjeżdżających z krajów Unii Europejskiej jest możliwy tylko po okazaniu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID19, nie starszym niż 72 godziny. Ważność zaświadczenia rozpoczyna bieg w dniu wydania potwierdzenia o wykonaniu testu – taka jest interpretacja strony słowackiej.

2. Noclegi w górskich hotelach

Zgodnie z decyzją władz słowackich w hotelowej recepcji należy przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19, nie starsze niż 72 godz. Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 10 roku życia. Jeżeli wybierzesz sieć TMR Hotels w Jasnej lub Tatrach Wysokich, w przypadku dłuższego pobytu dodatkowy test antygenowy wykonasz priorytetowo i bez żadnych opłat w punkcie pobrań wymazów zorganizowanym przez TMR. Hotele górskie oferują obecnie wyżywienie w formie room service (do pokoju) lub take away (na wynos), a hotelowe centra wellness są zamknięte.

3. Jazda na nartach

Ośrodki narciarskie wdrożyły szereg środków zapobiegawczych. Przy zakupie skipassów bezpośrednio w ośrodku sprawdzane jest zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (nie dotyczy dzieci poniżej 10 lat). Prowadzone są wyrywkowe kontrole osób korzystających z kolejek i wyciągów. W celu zapewnienia odpowiedniego dystansu w miejscach dla wsiadających przygotowano specjalne korytarze. Podczas korzystania z wyciągów i kolejek konieczne jest zakrycie dróg oddechowych. W kabinie kolejki kabinowej może przebywać tylko jedna osoba lub osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

4. Après-ski

Dyskoteki, kluby i bary są obecnie zamknięte.

5. Usługi w ośrodkach narciarskich

Otwarte są centra obsługi klienta i wypożyczalnie nart; nauka jazdy organizowana przez szkółki narciarskie odbywa się wyłącznie indywidualnie. Usługi gastronomiczne na stokach są dostępne tylko w formie sprzedaży przez okienko.

6. Skibusy

Podczas transportu skibusami konieczne jest zasłonięcie ust i nosa za pomocą maseczki lub w inny sposób oraz stosowanie się do restrykcji związanych z zachowaniem dystansu podczas oczekiwania i przejazdu.

7. Bezpieczny zimowy wypoczynek –

Na stok warto wybrać się z zakupionym wcześniej skipassem (przedsprzedaż online na GOPASS.PL), nie zapominając o zaświadczeniu o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Konieczne jest zakrywanie dróg oddechowych za pomocą maseczki, komina lub w inny odpowiedni sposób, zachowanie dystansu podczas korzystania z kolejek i stosowanie środków do dezynfekcji.

Test antygenowy w punktach testowania TMR w Jasnej i w Tatrach Wysokich mogą wykonać także osoby, które nie korzystają z noclegów w sieci TMR hotels – w takim przypadku koszt testu dla jednej osoby wynosi 10 EURO. Punkty pobrań czynne są codziennie z wyjątkiem 24 grudnia.