48 godzin w Salonikach

Wybrzeże Salonik
Na zdjęciu: Wybrzeże Salonik Źródło: P. Merakos / Archiwum GNTO

Elegancka i wyrafinowana Dama Północy to nowoczesne miasto, bijące młodzieńczą energią i witalnością, które chętnie zaprasza odwiedzających w swoje objęcia, aby obdzielić ich cennymi doznaniami z dziedziny historii, kultury, zabawy i relaksu, jak również nowoczesnych trendów w modzie. Jednocześnie, dźwigając 23 wieki historii, jest gotowe wysłać w fascynującą podróży w czasie, który pozostawił swoje niezatarte ślady w zabytkach, architekturze i kuchni. I, co najważniejsze, oferuje to wszystko, nawet jeśli zdecydujesz się odwiedzić je tylko na kilka godzin.

Doznania dla podniebienia, zakupy, kultura… A wszystko to w niespiesznym tempie.

Niewątpliwie Saloniki to idealne miejsce na „ucieczkę” na weekend lub kilka dni. Spacer wzdłuż plaży i po dzielnicy Kastra, jedzenie na słynnych stoiskach z przekąskami „meze” na rynku lub Starej Plaż, czy zwiedzanie tamtejszych muzeów to tylko niektóre z naszych propozycji, które pozwolą poznać Saloniki z bliska w ciągu kilku godzin.

Ulubioną trasą spacerową, zarówno dla turystów jak i rodowitych Tesaloniczan, jest droga nadmorska nad brzegiem Zatoki Termajskiej. Kiedyś trasa miała 1,5 kilometra i ciągnęła się wzdłuż Starej Plaży, od portu do Białej Wieży. Obecnie liczy ona 4 kilometry i prowadzi do Nowej Plaży (za hotelem Makedonia Pallas) i dalej, aż do Sali Koncertowej. Orzeźwiający spacer po plaży wczesnym rankiem lub o zmierzchu staje się jeszcze przyjemniejszy za sprawą niedawnej modernizacji całego wybrzeża. Zwiedzanie umilają dzięki temu liczne parki rozrywki, fontanny i rzeźby, z których najbardziej znana to „Parasolki” autorstwa Zongolopulosa.

Wyjątkowy jest również spacer po dzielnicy Kastra, czyli starych murach obronnych miasta, które zachowały się w stanie nienaruszonym na całym swym obwodzie. Obecnie, zamiast pełnić funkcje obronne, służą jako punkt widokowy za sprawą zachwycającej panoramy która się stąd rozciąga. Na Starym (czyli Górnym) Mieście, oprócz podziwiania tradycyjnej architektury oraz jedynej zachowanej Łaźni Bizantyjskiej, warto zatrzymać się na kawę lub coś do jedzenia i odpocząć chwilę w tym miejscu, które wydaje się opierać upływowi czasu.

Wybrzeże w Salonikach
Na zdjęciu: Wybrzeże w Salonikach Źródło: P. Merakos / Archiwum GNTO

Przerwa na zakupy

Saloniki to zdecydowanie handlowe miasto. Główne ulice na których skupia się handel to Tsimiski i Mitropoleos, wraz ze swoimi przecznicami. Warto też udac się na przebieżkę w okolicy placu i ulicy Arystotelesa, gdzie czeka na nas mnogość sklepów, straganów, kawiarni i ouzerii. Warto zaznaczyć, że monumentalna oś Placu Arystotelesa, została zaprojektowana przez architekta Ernesta Hebrarda po wielkim pożarze miasta w 1917 roku, a za jej ozdobę z obu stron służą imponujące, reprezentacyjne gmachy.

Handel to, jak powszechnie wiadomo, nie tylko ubrania i dodatki. Spacer pod arkadami zadaszonych targowisk Modiano i Kapani to romantyczna okazja do poznania Salonik minionych dziesięcioleci. Tutaj można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a żywa tradycja targowania się ma się w najlepsze. Wspomniane targowiska mają opinię najlepszych miejsc na zakupy w całym mieście, ponieważ łączą szeroki wybór i różnorodność towaru z przystępnymi cenami. Piękna spaceru dopełniają również przytulne kawiarenki i tradycyjne tawerny, dla których również znalazło się miejsce w tych imponujących budynkach.

Plac Arystotelesa w Salonikach
Na zdjęciu: Plac Arystotelesa. Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Jedzenie i zabawa

Gastronomia w Salonikach to bardzo poważny biznes – miejscowe tawerny, restauracje i cukiernie cieszą się sławą w całej Grecji. Na straży wysokiej jakości serwowanego tu jedzenia wciąż czuwa dzielnica Ladadika położona u zachodniej bramy miasta. W dawnych czasach była to dzielnica typowo handlowa, pełna hurtowni i magazynów. Z czasem dzielnica zmieniła swój charakter, a większe i mniejsze sklepy w ceglanych zaułkach okolicy zostały przekształcone w bary i stylowe tawerny – niektóre z muzyką na żywo, wszystkie z doskonałymi przystawkami meze.

Wokół Placu Giełdowego (Plateia Chrimatistiriou), w wąskich przecznicach ulic Iasonidou i Ermou, powstały niedawno nowe punkty gastronomiczne. Tutaj również skosztujesz pysznych meze i wypijesz  drinka w jednym nowoczesnych barów.

Kultura i sztuka

Saloniki, poza strawą dla ciała, mają też oczywiście do zaproponowania coś dla ducha za sprawą bogatej oferty kulturalnej. Jest to miasto z największą (w stosunku do liczby ludności) przestrzenią muzealną, gdyż chlubi się 35 muzeami i 12 galeriami sztuki. Swoje związki ze sztuką współczesną  Saloniki rozpoczęły w  1979 roku, kiedy to słynny grecki kolekcjoner Alexandros Iolas przekazał swoją kolekcję zawierającą dzieła Andy’ego Warhola, Maxa Ernsta, Maxa Beckmanna, czy artystów z nurtu Fluxus w celu utworzenia Macedońskiego Muzeum Sztuki Współczesnej.

łuk Galeriusza w Salonikach
Na zdjęciu: Łuk Galeriusza Źródło: P. Merakos / Archiwum GNTO

Na koniec nie zapomnij o…

…odwiedzeniu wspaniałego Muzeum Archeologiczne, jedynego w swoim rodzaju Muzeum Kultury Bizantyjskiej, nowoczesnego Muzeum Białej Wieży, Muzeum Starożytnej Agory i Pałacu Galeriusza, wspaniałego Muzeum Folkloru, bizantyjskich kościołów Agia Sophia i Agios Dimitrios, meczetów Alaja Imaret oraz Jeni, przestronnego placu Wolności (Eleftheria) z pomnikiem ku czci ofiar Holokaustu i słynnego Łuku Galeriusza przy ulicy Egnatia (znanego jako Kamara).

Porada na pamiątkę: zrób sobie pamiątkowe zdjęcie z rzeźbą „Parasole” autorstwa G. Zongolopulosa na Nowej Plaży!

Thessaloniki_NeaParalia
Na zdjęciu: Nowa Plaża. Źródło: P. Merakos / Archiwum GNTO

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej. Źródło: http://www.visitgreece.gr

Logo Grecji