38 mln pasażerów na Londyn – Gatwick

archiwum Gatwick Airport

Dla kolejnego londyńskiego portu lotniczego – Gatwick, rok 2014 był rekordowy. Obsłużył on 38 mln, oznacza to wzrost w porównaniu z 2013 rokiem o 7,6 proc. Kluczową rolę w rozwoju lotniska miały w ubiegłym roku nowe połączenia długodystansowe, przede wszystkim z i do NowegoJorku i Los Angeles, które pomogły zwiększyć o 2,8 proc. połączenia z Ameryką Północną. Liczba pasażerów na rejsach długodystansowych wzrósł w roku 2014 o 12,1 proc. Najbardziej wzrosłą ich liczba na trasie Londyn – Dubaj (8,3 proc.). Do wzrostu liczby pasażerów na Gatwick przyczyniło się również otwarcie nowych tras: do Dżakarty (linia Garuda Indonesia) i do Tel Awiwu (linia easyJet).
Z lotniska Gatwick można obecnie polecieć bezpośrednio do 46 z 50 najważniejszych biznesowo kierunków w Europie. W ubiegłym roku wśród podróży biznesowych najbardziej wzrosła liczba pasażerów do Kopenhagi (23,9 proc.). Szacuje się, że 1/5 korzystających z usług Gatwick, to podróżujący służbowo.
Grudzień ubiegłego roku był 22 miesiącem z rzędu wzrostu liczby pasażerów. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku było zanotowano o 8 proc. więcej pasażerów niż w grudniu 2013 roku.

Nick Dunn, dyrektor finansowy portu lotniczego Gatwick, powiedział: „Rekordowe liczby ubiegłego roku pokazują, że podróże lotnicze różnego typu wziąć dynamicznie się rozwijają. Pokazują też, że potrzebna jest w najbliższym czasie decyzja o budowie kolejnego lotniska w Wielkiej Brytanii. Powinny w najbliższych czasach rozwijać się wszystkie lotniska, a nie tylko te najbardziej znane. Wzrost liczby pasażerów na wszystkich lotniskach pokazuje bowiem, że potrzebują oni różnego typu połączeń, różnego typu linii lotniczych a więc skorzystać na tym mogą wszystkie lotniska.”