18. Dni Karpia w Dolinie Baryczy – dużo nowości na 11 weekendów

Ponad 90 wydarzeń o charakterze plenerowym, edukacyjnym, aktywnym, wędkarskim i kulinarnym zaplanowano na 18. edycję Dni Karpia w Dolinie Baryczy, które trwać będą od początku września do połowy listopada.
Z prawdziwego zatrzęsienia imprez najbardziej intrygująco zapowiadają się te, które w bogatym już programie pojawią się po raz pierwszy. To m.in. przyrodnicze wieczory z rykowiskiem, wycieczki śladami zwierząt, survival z karpiem.
„Wyjątkowe okazje do obserwowania wyjątkowych zjawisk w wyjątkowym miejscu” – zachęca Zuzanna Pestka, przyrodniczka i ornitolożka z Gdańska, która od trzech lat mieszka w Dolinie Baryczy.
Po raz pierwszy podczas dni karpia zaplanowano warsztaty zdobienia bombek Wzornikiem Dolnośląskim.
„To opatentowana i certyfikowana współczesna interpretacja regionalnego folkloru, spajająca wzory ludowe, charakterystyczne dla wyodrębnionych grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej” – wyjaśnia Izabela Brynerska, managerka w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, gdzie znajduje się Muzeum Bombki.
„Bazą każdej kompozycji są pojedyncze, koronkowe motywy wzornicze z ludowych strojów, kilimów i plastyki obrzędowej. Unikatową formą tworzenia kompozycji jest metoda nakładania wzorów za pomocą techniki igłowej” – dodaje.
Na tegoroczne Dni Karpia KOM przygotował również grę terenową Detektyw Bombka na Tropie, opartą na teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera z Uniwersytetu Harvarda.
Festiwal z Patrycją Markowską i LemON
Bezsprzecznie największym wydarzeniem będzie Festiwal Karpia Milickiego. Zaplanowano go na weekend 2-3 września w Miliczu. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą Patrycja Markowska i LemON. Nie zabraknie lokalnych akcentów, na scenie wystąpi Milicka Orkiestra Dęta i Labirytm. Dla najmłodszych uczestników Festiwalu Karpia Milickiego przygotowano wesołe miasteczko i animacje pełne atrakcji i zabaw. Mocnym punktem festiwalu ma być jarmark produktów lokalnych.
„Będzie okazja by popróbować nie tylko zupy z karpia, ale degustować również lokalne wyroby i przetwory” – zaprasza Sylwia Szydłowska, szefowa Ośrodka Kultury w Miliczu.
Festiwal to okazja, aby poznać lokalnych producentów i odkryć smaki oraz unikalne wyroby Doliny Baryczy. Dużym wydarzeniem będzie również festyn „Las. Knieja. Dziczyzna 2023” przy Technikum Leśnym w Miliczu. Będzie można posmakować dziczyzny, odwiedzić stoiska nadleśnictw z Dolnego Śląska i Wielkopolski, kół łowieckich oraz producentów z Doliny Baryczy. Będzie też m.in. wystawa łowiecka, występy artystyczne i darmowe atrakcje dla dzieci.
Rybne biesiady do syta
To, co jest jednak cieszy się największą renomą, to rybne biesiady do syta.
„Chcemy, by kuchni, określanej jako codzienna, nadać wykwintny, gourmetowski sznyt” – wyjaśnia Sławomir Mazurek, właściciel Ptasiej Osady w Joachimówce.
Na tegoroczną, dziewięciodaniową kolację jego restauracja przygotowała m.in. tatara z lokalnej wołowiny Salers Sośnie z „anchois” z karpia milickiego z marynowanym kwiatem liliowca, krem z dyni muszkatołowej z wędzonym amurem z grzybową oliwą, kluseczki z borowikami i pieczonym szczupakiem z pieca, pierogi z krewetkami, wędzonym karpiem milickim podane na glazurowanej cebuli z tymiankiem i czerwonymi porzeczkami, zapiekanego lina z podgrzybkami i oscypkiem z Ptasiej Osady w sosie śmietanowym czy zapiekane śliwki z sadów z Doliny Baryczy pod pierzynką z kruszonki z lodami z gorzkiej czekolady.
W tym roku liczba kolacji Ryba do Syta w restauracjach rozsianych po całej Dolinie Baryczy jest rekordowa. A i tak, jak ocenia Inga Demianiuk – Ozga, szefowa Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, koordynatora Dni Karpia, mniej więcej połowa jest już sprzedana. Z jednej strony cieszy ją takie wzięcie biesiad, przygotowywanych najczęściej przez laureatów konkursu kulinarnego Mistrz Karpia. Zwiększenie liczby restauracji oraz kolacji rybnych to sposób na zapobieżenie skojarzeniom chętnych, że zarezerwowanie kolacji powoli zaczyna przypominać polowanie na noworoczny koncert filharmoników wiedeńskich.
Audiozwiedzanie z tropicielką tajemnic historii
Po raz pierwszy z przewodnikiem będzie można zwiedzać zrewitalizowany zespół pałacowy w Goszczu, ciekawie brzmi również zaproszenie do nocnego zwiedzania pałacu w Miliczu, niedostępnego dla turystów. Nowością w programie Dni karpia jest również Przygodzickie Biennale Sztuki oraz premierowe spacery z audioprzewodnikiem po Krośnicach, Cieszkowie i Sośni, przygotowane przez dziennikarkę i miłośniczkę historii Joannę Lamparską. Spacery z audioprzewodnikiem dostępne będą w aplikacji dolinabaryczy.travel.
To wirtualny przewodnik, który umożliwia zbieranie punktów lojalnościowych przy atrakcjach turystycznych i ich wymianę na kupony rabatowe w punktach komercyjnych na terenie Doliny Baryczy.
W Dniach Karpia, których koordynatorem jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy co roku bierze udział ok. 60 ty. turystów z województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego.
Pełna lista wydarzeń i bilety online (barycz.pl).
POWIĄZANE WPISY
18 marca 2025
Nocowanie.pl: Polacy coraz częściej planują wakacje z wyprzedzeniem
Portal rezerwacyjny Nocowanie.pl przeprowadził analizę preferencji wyjazdowych Polaków,…
0 Komentarzy5 Minuty
17 marca 2025
Odlotowa Małopolska zaprasza na IV edycję Festiwalu Balonów
W dniach 27-30 marca 2025 roku, Festiwal Odlotowa Małopolska przekształci Podhale w…
0 Komentarzy2 Minuty
17 marca 2025
2025 rokiem Milenium Koronacji. Gniezno zaprasza na jubileusz
Gniezno w 2025 roku stanie się centrum obchodów Milenium Koronacji, przyciągając…
0 Komentarzy3 Minuty
14 marca 2025
Światowy Dzień Wody we Wrocławiu
22 marca na placu Solnym we Wrocławiu odbędzie się piknik z okazji Światowego Dnia Wody.…
0 Komentarzy4 Minuty
3 marca 2025
Dolnośląski Fundusz Odrzański: trwa nabór wniosków na wsparcie inicjatyw wodnych
Trwa nabór wniosków dla organizacji pozarządowych na działania związane z budową i…
0 Komentarzy3 Minuty
28 lutego 2025
Save the date! XVI Forum Promocji Turystycznej już 28 kwietnia 2025 roku
XVI Forum Promocji Turystycznej odbędzie się 28 kwietnia 2025 roku w Hali Stulecia we…
0 Komentarzy2 Minuty
27 lutego 2025
Video Podcast Waszej Turystyki: brawura i brak rozwagi na wakacjach może nas kosztować nawet setki tysięcy złotych
Brak ostrożności podczas podróży może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i finansowe.…
0 Komentarzy1 Minuty
26 lutego 2025
Marcin Mazur i Piotr Dwurnik nowymi wiceprezesami IGHP
Do zarządu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dołączyło dwóch nowych członków. Rada…
0 Komentarzy3 Minuty
21 lutego 2025
Piknik nad Odrą – dołącz do liderów branży turystycznej na Targach Turystycznych Market Tour!
Festiwal Podróży i Czasu Wolnego "Piknik nad Odrą" to jedno z największych i najbardziej…
0 Komentarzy3 Minuty