18. Dni Karpia w Dolinie Baryczy – dużo nowości na 11 weekendów

fot. JK

Ponad 90 wydarzeń o charakterze plenerowym, edukacyjnym, aktywnym, wędkarskim i kulinarnym zaplanowano na 18. edycję Dni Karpia w Dolinie Baryczy, które trwać będą od początku września do połowy listopada.

Z prawdziwego zatrzęsienia imprez najbardziej intrygująco zapowiadają się te, które w bogatym już programie pojawią się po raz pierwszy. To m.in. przyrodnicze wieczory z rykowiskiem, wycieczki śladami zwierząt, survival z karpiem.

„Wyjątkowe okazje do obserwowania wyjątkowych zjawisk w wyjątkowym miejscu” – zachęca Zuzanna Pestka, przyrodniczka i ornitolożka z Gdańska, która od trzech lat mieszka w Dolinie Baryczy.

Po raz pierwszy podczas dni karpia zaplanowano warsztaty zdobienia bombek Wzornikiem Dolnośląskim.

„To opatentowana i certyfikowana współczesna interpretacja regionalnego folkloru, spajająca wzory ludowe, charakterystyczne dla wyodrębnionych grup etnicznych, które osiedliły się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej” – wyjaśnia Izabela Brynerska, managerka w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu, gdzie znajduje się Muzeum Bombki.

„Bazą każdej kompozycji są pojedyncze, koronkowe motywy wzornicze z ludowych strojów, kilimów i plastyki obrzędowej. Unikatową formą tworzenia kompozycji jest metoda nakładania wzorów za pomocą techniki igłowej” – dodaje.

Na tegoroczne Dni Karpia KOM przygotował również grę terenową Detektyw Bombka na Tropie, opartą na teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera z Uniwersytetu Harvarda.

Festiwal z Patrycją Markowską i LemON

Bezsprzecznie największym wydarzeniem będzie Festiwal Karpia Milickiego. Zaplanowano go na weekend 2-3 września w Miliczu. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu będą Patrycja Markowska i LemON. Nie zabraknie lokalnych akcentów, na scenie wystąpi Milicka Orkiestra Dęta i Labirytm. Dla najmłodszych uczestników Festiwalu Karpia Milickiego przygotowano wesołe miasteczko i animacje pełne atrakcji i zabaw. Mocnym punktem festiwalu ma być jarmark produktów lokalnych.

„Będzie okazja by popróbować nie tylko zupy z karpia, ale degustować również lokalne wyroby i przetwory” – zaprasza Sylwia Szydłowska, szefowa Ośrodka Kultury w Miliczu.

Festiwal to okazja, aby poznać lokalnych producentów i odkryć smaki oraz unikalne wyroby Doliny Baryczy. Dużym wydarzeniem będzie również festyn „Las. Knieja. Dziczyzna 2023” przy Technikum Leśnym w Miliczu. Będzie można posmakować dziczyzny, odwiedzić stoiska nadleśnictw z Dolnego Śląska i Wielkopolski, kół łowieckich oraz producentów z Doliny Baryczy. Będzie też m.in. wystawa łowiecka, występy artystyczne i darmowe atrakcje dla dzieci.

Rybne biesiady do syta

To, co jest jednak cieszy się największą renomą, to rybne biesiady do syta.

„Chcemy, by kuchni, określanej jako codzienna, nadać wykwintny, gourmetowski sznyt” – wyjaśnia Sławomir Mazurek, właściciel Ptasiej Osady w Joachimówce.

Na tegoroczną, dziewięciodaniową kolację jego restauracja przygotowała m.in. tatara z lokalnej wołowiny Salers Sośnie z „anchois” z karpia milickiego z marynowanym kwiatem liliowca, krem z dyni muszkatołowej z wędzonym amurem z grzybową oliwą, kluseczki z borowikami i pieczonym szczupakiem z pieca, pierogi z krewetkami, wędzonym karpiem milickim podane na glazurowanej cebuli z tymiankiem i czerwonymi porzeczkami, zapiekanego lina z podgrzybkami i oscypkiem z Ptasiej Osady w sosie śmietanowym czy zapiekane śliwki z sadów z Doliny Baryczy pod pierzynką z kruszonki z lodami z gorzkiej czekolady.

W tym roku liczba kolacji Ryba do Syta w restauracjach rozsianych po całej Dolinie Baryczy jest rekordowa. A i tak, jak ocenia Inga Demianiuk – Ozga, szefowa Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, koordynatora Dni Karpia, mniej więcej połowa jest już sprzedana. Z jednej strony cieszy ją takie wzięcie biesiad, przygotowywanych najczęściej przez laureatów konkursu kulinarnego Mistrz Karpia. Zwiększenie liczby restauracji oraz kolacji rybnych to sposób na zapobieżenie skojarzeniom chętnych, że zarezerwowanie kolacji powoli zaczyna przypominać polowanie na noworoczny koncert filharmoników wiedeńskich.

Audiozwiedzanie z tropicielką tajemnic historii

Po raz pierwszy z przewodnikiem będzie można zwiedzać zrewitalizowany zespół pałacowy w Goszczu, ciekawie brzmi również zaproszenie do nocnego zwiedzania pałacu w Miliczu, niedostępnego dla turystów. Nowością w programie Dni karpia jest również Przygodzickie Biennale Sztuki oraz premierowe spacery z audioprzewodnikiem po Krośnicach, Cieszkowie i Sośni, przygotowane przez dziennikarkę i miłośniczkę historii Joannę Lamparską. Spacery z audioprzewodnikiem dostępne będą w aplikacji dolinabaryczy.travel.

To wirtualny przewodnik, który umożliwia zbieranie punktów lojalnościowych przy atrakcjach turystycznych i ich wymianę na kupony rabatowe w punktach komercyjnych na terenie Doliny Baryczy.

W Dniach Karpia, których koordynatorem jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy co roku bierze udział ok. 60 ty. turystów z województw Dolnośląskiego i Wielkopolskiego, śląskiego, mazowieckiego.

Pełna lista wydarzeń i bilety online (barycz.pl).