14 powodów, dla których warto pojechać z dzieckiem na Cypr

AG

Słoneczna pogoda, piękne plaże, woda czysta, jak nigdzie indziej nad Morzem Śródziemnym, zdrowa kuchnia- to tylko kilka zalet urlopu z dzieckiem na Wyspie Afrodyty. Jest ich więcej.

1. Bliskość

Samolot leci z Warszawy na Cypr nieco ponad trzy godziny. To dla dzieciaka akurat tyle, by zdążyć się zdrzemnąć (albo i nie), poczytać, porozrabiać, obejrzeć film, i nie znudzić się. Lądujemy- niezależnie od pory roku – w dużo cieplejszym kraju.

2. Klimat

Na Cyprze rzadko pada deszcz(głównie zimą i na początku wiosny),rzadko tez temperatura spada poniżej plus 10 stopni Celsjusza. Średnia roczna temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza. W letnie miesiące potrafi co prawda być bardzo gorąco(jak to nad Morzem Śródziemnym), ale od wczesnej wiosny do późnej jesieni temperatury są na Cyprze kilka lub kilkanaście stopni wyższe niż w Polsce. Tutaj rzadko się marznie.

3. Plaże

Rzadko gdzie plaże są tak urozmaicone. Cypr słynie z ich czystości – ponad 50 posiada certyfikat Błękitnej Flagi. Na wschodzie wyspy, w Proataras i Ayia Napie są te najpiękniejsze – ze złotym, najbardziej lubianym przez maluchy piaskiem. Tutaj znajdują się uważane za najpiękniejsze: Nissi Beach, Makranisso Beach, Fig Tree Beach.

Ale nawet najmłodszym szkrabom nudzi się sam piasek.

Więc wystarczy przenieść się nieco na zachód. Stopniowo złote piaski ustępują szaremu i czarnemu żwirkowi (też nadającemu się do różnego rodzaju zabaw), ten z kolei –plażom z drobnych kamyków (idealnych do rzucania do wody). A na deser (25 km od Pafos) miejsce zwane Petra tou Romiou – z przepiękną, choć malutką i kamienistą plażą. To tu dopłynęła w muszli, narodzona z piany morskiej Afrodyta – słynąca z piękna bogini miłości. Ponoć, kiedy zeszła na ląd, wszędzie, gdzie swoimi delikatnymi stopami dotknęła ziemi, wyrastały piękne kwiaty. Obecnie wszyscy a więc i dzieci szukają tu kamieni w kształcie serca.

4. Woda

Wspomniany certyfikat Błękitnej Flagi udzielny jest plażom, które nie tylko same są czyste, ale i zapewniają dostęp do czystej wody. Z tym na Cyprze jest najłatwiej- woda tu jest krystalicznie czysta, pozbawiona glonów, o barwie turkusowej. Wody wokół wyspy, z uwag na jej przejrzystość, bardzo chwalą sobie płetwonurkowie z uwagi

5. Bezpieczeństwo

Cypr jest bardzo bezpieczną wyspą. Według statystyk, Cypr ma najniższą liczbę zarejestrowanych przestępstw, w tym napadów rabunkowych i przestępstw z użyciem przemocy. Nie ma zamachów, rozruchów, mało też jest wypadków drogowych

6. Wędrówki śladami mitów

To propozycja przed wszystkim dla rodziców z nieco starszymi dziećmi, słyszącymi coś o mitach greckich. Ale miejsca związane z mitami są tak piękne, krajobrazy tak kolorowe, że warto na taką wycieczkę zabrać dziecko w każdym wieku.
Nad zatoką Chryzochou znajdziemy Łaźnię Afrodyty, basen w skale z miniaturowym wodospadem – miejsce kąpieli i spotkań bogini z Adonisem. Jeszcze kilka kilometrów i możemy podziwiać kolejny skalny basen z wodospadem – Fontana Amorosa (Źródło Miłości). Więcej mitologicznych wątków znajdziemy w Pafos, na wykopaliskach.

7. Wykopaliska

Kolejna propozycja dla starszaków. Nie ma lepszej lekcji historii (i historii sztuki) nieosobista wizyta na wykopaliskach. Ich oglądanie wzbudza ciekawość, rozwija wyobraźnie, uczy. W Pafos odwiedzamy domy: Dionizosa (nazwany tak od scen z mitologii przedstawiających boga wina), Tezeusza (dobrze zachowana mozaika ze scenami z życia Tezeusza) i Aiona. Oprócz budowli z mozaikami warto jeszcze zwiedzić niewielki teatr Odeon i małą świątynię Asklepiona (jedyną na wyspie jemu poświęconą). Wracając w stronę portu, mijamy po lewej stronie ruiny bizantyjskiego zamku Czterdziestu Kolumn – mnóstwo dziur w murach godnych do „zaliczenia”przez maluchy.

8. Zamki

Oczywiście, gdzie tam cypryjskim zamkom do tych naszych, choćby z Jury Krakowsko- Częstochowskiej – mniejsze, brzydsze, gorzej położone. Ale warto dzieciaki do nich zabrać. Są – dzięki mniejszej powierzchnie – łatwiejsze do zwiedzania, mają mnóstwo ciekawych zakamarków i – w porównaniu z twierdzami w Polsce – w miarę słabo zagospodarowane wnętrza czyli nie zanudzą dzieci nadmiarem szczegółów.Za to zamki mają ciekawą historię i można w nich wejść na sam dach(przy okazji licząc schody i „zaliczając” wszystkie strzelnice).
Na zamku w Limassol w końcu XII wieku odbyło się tu wesele króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, którego statek rozbił się u wybrzeży Cypru w drodze do Ziemi Świętej (w ramach wyprawy krzyżowej). Z kolei zamek Kolossi był siedzibą najsłynniejszego obok Templariuszy zakonu – Joannitów.

9. Muzea

Wiem, wiem, dla większości ciąganie dziecino muzeach to barbarzyństwo i strata czasu. Cóż zależy dużo od muzeów i sposobu ich zwiedzania a także samych rodziców. Na Cyprze pracownicy muzeów są pomocni, tolerancyjni, nie oburzają się niekonwencjonalne zwiedzanie w wykonaniu dzieci – podskoki, krzyki, poświęcanie uwagi niekoniecznie najważniejszym – według dorosłych – eksponatom. A dzieci naprawdę potrafią z uwagą oglądać nawet ikony i obrazy religijne – wypatrują na nich żywych kolorów, twarzy, zwierząt.

10.Góry

Tutejsze góry Troodos nie zaimponują może dzieciakom, które poznały już piękno Beskidów lub Tatr, ale warto w niej wyjechać. Malownicze wioski, ostoje muflonów, plantacje róż, kościółki zupełnie inne od tych kontynentalnych czy możliwość zobaczenia śniegu (i zjechania na nartach lub sankach) w dniu, w którym kąpaliśmy się w otwartym basenie hotelowym (w lutym w górach leży tu czasami ponad metr śniegu a na dole temperatura potrafi przekroczyc20 stopni Celsjusza.

11.Kuchnia

Kuchnia cypryjska będąca zlepkiem kuchni greckiej, tureckiej, bliskowschodniej, europejskiej jest zdrowa dla dzieci. Jej bogactwo sprawia, że każdy – nawet niejadek – znajdzie dal siebie coś smacznego. Do tego owoce i – o zgrozo – przeraźliwie słodkie desery.

12. Hotele

Te, które deklarują, że przyjmują rodziny z dziećmi są świetnie na to przygotowane. W restauracjach wystarczająca liczba fotelików dziecięcych, kąciki ze stolikami dla maluchów. Na zewnątrz – baseny dla dzieci, wodne place zabaw, na wypadek zbyt wielkiego upału (sala zabaw). Przy wersji all inclusive – taki wybór dań, że dzieci chętnie biegną na posiłki.

13. Ludzie

Cypryjczycy są największym skarbem tej wyspy. Mają w genach serdeczność, gościnność i uśmiech. To pewnie wpływ ponad 340 dni słonecznych w roku. Tutaj wszyscy lubią dzieci, zaprzyjaźniają z nimi, chcą się bawić, gościć, oprowadzać. Niezależnie czy jesteśmy w wielkim mieście, czy w malej górskiej wiosce – dziecko u boku to bonus sprawiający, że szybko zdobywamy serca gospodarzy. A gdy uda nam w wiosce pomieszkać kilka dni – szybko staniemy się częścią społeczności, prawie rodziną. A dzieci tutaj „rządzą”.

14. Koty

Koty sprowadził na Cypr św.Helena, matka cesarza Konstantyna. Miały wytępić licznie występujące tu żmije. Żeby opiekować się rannymi w walce dzielnymi zwierzętami, zbudowano dla nich monastyr, w którym zakonnicy pomagali kotom, karmili, leczyli z ran. Miejsce to nosi nazwę Koci Monastyr lub Monastyr św. Mikołaja od Kotów. dzisiaj mieszka w nim kilka zakonnic i kilkaset kotów. Ale koty są wszędzie – w wioskach, w miastach, w hotelach.

W większości tutejsze koty obłaskawione, rozpuszczone przez ludzi, łasuchy. A więc raj dla maluchów.

 

{gallery}8507{/gallery}

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center