11. edycja święta miłośników historii i fortyfikacji. Dni Twierdzy Poznań od 26 sierpnia

Dni Twierdzy Poznań – Fort Ia /fot. Sławek Wąchała

W dniach 26-27 sierpnia 2023 roku odbędzie się 11. edycja Dni Twierdzy Poznań. To wydarzenie, które przyciąga zarówno pasjonatów, jak i całe rodziny. Na tegoroczną imprezę, obchodzącą drugą dekadę istnienia, przygotowano blisko trzydzieści atrakcji.

Dni Twierdzy Poznań od ponad dziesięciu lat pokazują, że poznańskie forty, schrony, podziemia i zabytki to nie są tylko niszowe miejsca dla koneserów, ale atrakcje dla całych rodzin. Jednocześnie ta jedna z większych tego typu imprez w Polsce jest tworzona właśnie przez prawdziwych pasjonatów, którzy w historycznych mundurach oprowadzają po unikatowych i ciągle mało znanych miejscach.

Poznańska pruska twierdza obchodzi w tym roku swoje 195. urodziny, a związane z nią obiekty militarne są największymi atrakcjami imprezy. W tym roku będzie można odwiedzić Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort V, Fort Va, Fort VI, Fort VII, a także Fort Winiary, czyli Cytadelę, na której czekają muzea i spacery. Każdego roku w programie można znaleźć nowości. To między innymi zachowany Schron J2VIa przy ul. Pilickiej (będzie można go zwiedzać również w piątek i poniedziałek), a także nocny spacer po okolicach Poznania Głównego, drugiego największego dworca w Polsce pod względem liczby pasażerów. Od początku istnienia pełnił strategicznie bardzo istotną rolę. Trudno się zatem dziwić, że można tam znaleźć sporo militarnych pamiątek. Poszukiwacze nocnych wrażeń powinni odwiedzić Schron przy ul. Babimojskiej, który można zwiedzać tzw. ścieżką grozy.

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Do tego jubileuszu nawiązuje program zaproponowany przez Fort Ia na Starołęce, pod hasłem „Obok orła znak Pogoni – udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863”. Wszyscy, którzy będą chcieli pogłębić wiedzę na temat tego ciągle zbyt słabo pamiętanego wątku, będą mogli to również zrobić w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę, 26 sierpnia 2023 o godzinie 17:00 odbędzie się tam spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki „Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i wojny o Szlezwik”.

Kto wolałby odetchnąć nieco od pruskiego drylu, może się udać na Ostrów Tumski. Tam dzięki programowi Rezerwatu Archeologicznego Genius loci można będzie zanurzyć się w swojskie piastowskie klimaty, pobawić w archeologicznej piaskownicy albo po prostu odpocząć w strefie relaksu.

Podczas ostatniego sierpniowego weekendu będzie można zobaczyć zabytki militarne pochodzące z okresów od średniowiecza, przez XIX wiek, aż po czas I i II wojny światowej (można będzie zajrzeć do schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej), a w końcu po lata zimnej wojny. Szczególną pamiątką tej ostatniej jest przeciwatomowy schron dla władz miasta Poznania, który będzie dostępny dla zwiedzających w sobotę.

Program imprezy zawiera 28 pozycji. Wiele z nich jest bezpłatnych, można jednak ofiarować dobrowolny datek, który będzie przeznaczony na opiekę nad zabytkami fortyfikacyjnymi Poznania.