1000 plus tylko dla turystyki krajowej. Szczegóły poznamy w maju

Andrzej Gut Mostowy 1000 plus
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju / fot. Jakub Stępnik

Bony „1000 plus” będzie można realizować tylko przy zakupie usług turystycznych realizowanych w Polsce – potwierdził w rozmowie z portalem Waszaturystyka.pl Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Szczegóły programu poznamy za dwa tygodnie.

Marzena Markowska: Pojawia się sporo przecieków medialnych i spekulacji odnośnie do projektowanego przez Ministerstwo Rozwoju programu bonów „1000 plus” dla turystyki. Czy można już coś powiedzieć o jakichkolwiek konkretach?

Andrzej Gut-Mostowy: To prawda, że chcemy uruchomić program wsparcia w postaci bonów dla szeroko rozumianej branży turystycznej. Większość informacji pojawiających się w mediach na ten temat to rzeczywiście przecieki, które nie są nawet w przybliżeniu prawdziwe. Pracujemy intensywnie nad tym projektem. Dziś odbyliśmy z minister Jadwigą Emilewicz i ekipą deparamentu turystyki dwie półtoragodzinne narady na ten temat, podobnie zresztą jak wczoraj. Mamy już pewien duży w pewnym stopniu opracowane konkrety, w prace są zaangażowane inne podmioty: Ministerstwo Finansów, ZUS, Polska Organizacja Turystyczna.

MM: Kiedy poznamy szczegóły tego programu?

AG-M: Mam nadzieję, że do dwóch tygodni ogłosimy jego założenia. Myślę, że konsultacje z branżą turystyczną powinny już ruszyć za tydzień, a w pierwszej połowie maja program będzie znany wszystkim. Konsultacje rozpoczną się, gdy tylko projekt będzie zatwierdzony
na szczeblu rządowym.

MM: A czy można przynajmniej potwierdzić albo zdementować to, że program ten będzie skierowany wyłącznie jako wsparcie dla turystyki krajowej?

AG-M: Jednak rozwiązania rządowe będą dawały możliwość wykorzystania środków tylko w turystyce krajowej.

MM: Czy wiadomo już, jak będzie przebiegało otwieranie hoteli? Czy zostaną opracowane i podane do wiadomości warunki, które będą musiały spełnić obiekty, aby przyjmować gości?

AG-M: Nie tylko branża turystyczna, hotele, gastronomia, ale wszystkie sektory będą miały opracowane protokoły bezpieczeństwa. Te, które będą dotyczyły hoteli, restauracji, obecnie konsultujemy w departamencie turystyki. Będą to obostrzenia dotyczące liczby konsumentów oraz pewne wymogi sanitarne.

MM: Zapowiedziane zostało również, że otwarte zostaną muzea. Czy atrakcje turystyczne na świeżym powietrzu mogą zostać uruchomione wcześniej?

AG-M: Takie decyzje są bardziej administracyjne i zależą od premiera oraz grupy doradczej ds. bezpieczeństwa. Nie są w bezpośredniej kompetencji departamentu turystyki. Jeśli ze względu bezpieczeństwa można dopuścić coś do użytkowania, to wydaje się logiczne, aby to uczynić.

MM: W rozmowach z branżą pojawiły się zapowiedzi ze strony Ministerstwa Rozwoju, że rozwiązanie w postaci voucherów zamiast zwrotów gotówki będzie promowane. Wydaje się, że wiedza na temat bezpieczeństwa tego rozwiązania wśród klientów jest niewystarczająca…

Staraliśmy się przez media społecznościowe i nasze strony internetowe promować rozwiązanie w postaci przyjęcia voucherów. Jeśli się okazałoby się, że trzeba zaangażować się bardziej i poziom wiedzy jest niewystarczający, to oczywiście będziemy działali. Na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju zrobimy „kapsułę informacyjną” na temat voucherów oraz związanych z nim zabezpieczeń, wraz z zachętą do korzystania z nich.