100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce 2021
Już po raz szósty przedstawiamy Listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Jak co roku naszym celem jest wskazanie osób, które wywierają największy wpływ na turystykę w Polsce.
Szósta edycja Listy 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce to powolny powrót do normalności. Na liście dominują ludzie turystyki, zaś urzędników – tak licznych w czołówce w ubiegłym roku – jest mniej i na mniej eksponowanych pozycjach. Do „100” wróciło kilka osób, kilka jest zupełnie nowych.
Pierwszy raz nasza Lista (jeszcze jako „50”) ukazała się w grudniu 2016 roku. Nikt inny tego do tej pory nie pokusił się o zebranie w jednym miejscu ludzi decydujących o kondycji szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce.
Od początku podkreślamy, że nie jest to ranking popularności ani lista najbardziej lubianych osób w branży. Stąd coroczne pretensje Czytelników o niektóre nazwiska na Liście. Powtarzamy więc: nasza „100” to osoby, których decyzje biznesowe (niekiedy polityczne), sukcesy (lub porażki) zawodowe mają wpływ na sytuację w branży turystycznej. Idealnie byłoby, gdyby to był tylko dobry wpływ, niestety – musimy ocenić również zły wpływ. Tych, którzy mają ewentualnie wspomniany zły wpływ na rozwój (lub jego brak) turystyki, również na Liście uwzględniamy.
Jak to robimy?
Pierwszy etap to wybór, który dokonywany jest w gronie ekspertów tworzących tegoroczną kapitułę. Ponad trzysta nazwisk z szeroko rozumianej branży turystycznej w Polsce – przedstawicieli biur podróży, hotelarzy, turystycznych izb gospodarczych, działaczy samorządów turystycznych, regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych, urzędników odpowiedzialnych za turystykę i naukowców.
W drugim etapie każdy z ekspertów (13) nadsyła swoich 30 propozycji najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce.
Jak co roku Kapituła brała pod uwagę wpływ na proces kształtowania procesów i struktur polskiej turystyki, stopień przyczyniania się do osiągnięcia sukcesu (lub porażki) przez polską turystykę lub poszczególne jej segmenty, zasoby finansowe (własne lub organizacji czy firmy przez daną osobę zarządzanej), wpływ na zatrudniane osoby, wiarygodność, medialność, popularność (w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu), wizerunek, publiczną i środowiskową aktywność.
Z list przesłanych przez kandydatów utworzyła się lista 126 osób i z tych utworzyliśmy ostateczną 100.
Grupę ekspertów stanowili:
Marcin Chiliński, członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
Michał Kalarus, redaktor naczelny magazynu Think MICE
Jarosław Kałucki, rzecznik prasowy Travelplanet.pl
Przemysław Marczyński, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej
Rafał Marek, prezes Krakowskiej Izby Turystyki
Marzena Markowska, zastępczyni redaktora naczelnego portalu WaszaTurystyka.pl
Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4free.pl
Wiesława Przybylska, Polska Izba Turystyki
Jerzy Szegidewicz, Instytut Gospodarki Turystycznej
Rafał Szubstarski, redaktor naczelny pisma Hotelarz
Sławomir Szulc, prezes Exim Tours
Bartłomiej Walas, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji WSTiE
Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl
Dużo mniej urzędników, wrócili praktycy
Rok 2021 był drugim rokiem pandemii. Częściowo się do niej przyzwyczailiśmy, w dużej części też turystyka lepiej sobie poradziła niż w ubiegłym. Ruszyła turystyka wyjazdowa, krajowa miała się dobrze, hotelarze zaczęli odrabiać straty. Wciąż jednak fatalna jest sytuacja turystyki przyjazdowej, wyniki sektora MICE są dużo niższe niż prze dwoma, trzema laty. Linie lotnicze powiększały z miesiąca na miesiąc siatkę połączeń, coraz lepsze wyniki osiągały porty lotnicze. Ludzie branży mieli co robić i przez większość roku była to praca, jaką kochają i do jakiej są przygotowani. Zamiast walki o przetrwanie, starań o kolejne tarcze pomocowe i kredyty, można było się zając obsługą klientów. Tym samym urzędnicy, których decyzje w 2020 roku napsuły wszystkim krwi, tym razem mieli mniejsze pole do popisu.
„100” to wybór naszych ekspertów i odzwierciedla stan faktyczny polskiej branży turystycznej
Na tegorocznej Liście znalazło się 18 reprezentantów touroperatorów i agentów (w 2020 było ich 17), 11 przedstawicieli hotelarzy (w 2020 – 9), 20 reprezentantów samorządów i organizacji turystycznych (w 2020 – 22), 6 urzędników (w 2020 – 14), 13 przewoźników lotniczych, autobusowych i kolejowych (w 2020 – 12), 6 reprezentantów portów lotniczych (w 2020 – 5).
W pierwszej setce tym razem znalazły się 24 kobiety, o dwie więcej niż w ubiegłym roku. Ktoś pewnie zauważy, że Kapituła jest zdominowana przez mężczyzn (11 wobec 2 kobiet), ale nie miało to wpływu na udział kobiet w „100”. Wciąż bowiem mało (naszym zdaniem za mało) kobiet zajmuje wysokie stanowiska w firmach, organizacjach, izbach z branży turystycznej. Taka sytuacja była jednym z powodów ogłoszenia przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl wspólnie z kierownictwem Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, roku 2022 Rokiem Kobiet w polskiej turystyce. Mam nadzieję, że „szklany sufit” w branży turystycznej zostanie przebity i co roku udział kobiet w „100” będzie dużo większy. Wszak w branży większość pracowników stanowią właśnie kobiety. Niestety wśród rządzących, zarządzających – stanowią one nadal mniejszość.
Lista „100” nie jest rankingiem biur podróży ani hoteli czy przewoźników. Tak więc na ogólną ocenę składają się czynniki wymienione przez mnie w tekście „Jak to robimy” i nie są to tylko i wyłącznie wyniki finansowe danej firmy.
Urzędnicy na swoje miejsca
Tym razem na szczęście o stanie turystyki nie decydowali urzędnicy na co dzień nie związani z branżą. Na szczęście minister zdrowia nie „szalał” ze zmianami obostrzeń, lockdownami itp.
Oczywiście, miło jest, kiedy urzędnicy państwowi nie przeszkadzają branży w pracy, a jeszcze lepiej – kiedy w niej pomagają. I takich – pracowitych, odpowiedzialnych, słownych – zawsze z satysfakcją i spokojnym sumieniem będziemy umieszczać na Liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce. Marzy nam się powrót do normalności, w której o lokacie w ”100” będą decydowały względy merytoryczne, pozytywne zasługi i czyny. Czekamy aż mnie chaos organizacyjny w Ministerstwie Sportu i Turystyki i departament turystyki będzie mógł w pełni skupić się na swojej pracy. A tej jest dużo. Choćby dopracowanie ustaw (nowelizacji), na które branża czeka i które ma obiecane.
Siła organizacji
Brak silnych samorządów turystycznych, izb wychodzi branży na złe. Wciąż w rozmowach ze stroną rządową, a czasami także z urzędnikami na szczeblu wojewódzkim, brakuje „szabel”. Tak naprawdę, jak ważny jest jednolity głos środowiska, pokazuje branża hotelarska. Choć też nie do końca zjednoczona, potrafiła częściowo zorganizować się w na tyle silnej Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, że jest głos jest słuchany i szanowany przez stronę rządową. z aktów prawnych opracowywanych przez departament turystyki to ustawa o usługach hotelarskich jest najlepiej przygotowana. Dlaczego? Ponieważ większość poprawek i postulatów hotelarzy dołączono do jej zapisów. Tymczasem ustawa o systemie promocji (czy też o Polskiej Organizacji Turystycznej) wciąż istniej tylko na etapie mglistych obietnic i niedokonanych konsultacji.
A przecież szeroko rozumiana branża turystyczna to siła sama w sobie. Zatrudniająca przed pandemią setki tysięcy pracowników, wnosząca do PKB kraju znaczący procent. Czas by zaczęła być traktowana jako ważna i perspektywiczna gałąź gospodarki, a nie piątek koło u wozu, które przerzuca się beztrosko z resortu do resortu. Popatrzcie na Listę 100 – ci ludzie zasługują szacunek.
Oto Lista „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce”
1. Piotr Henicz, wiceprezes Itaki
Ikona turystycznego biznesu w Polsce. Cieszący się dużym poważaniem branżowy lider, ceniony ekspert i twarz największego polskiego touroperatora. W okresie pandemii bardzo zaktywizował się w środowisku, postawił na działalność społeczną, której efektem jest skuteczna walka na rzecz turystyki wyjazdowej. Nie boi się podejmować trudnych decyzji i udowadnia, że potrafi radzić sobie i w najgorszych biznesowych warunkach.
Itace udało się przebrnąć przez trudny czas pandemii i odbudować swoją pozycję na rynku. Jednocześnie widać, że firma stara się reagować na nowe trendy – czego przykładem może być oferta „staycation” – i oferować swoim klientom nowe rozwiązania. Stworzony przez biznesmenów z Opola międzynarodowy holding okazał się odporny na rynkowe zawirowania wywołane pandemią i spowodowane nimi kłopoty przewoźników czarterowych. W roku 2021 Itaka musiała błyskawicznie reagować na zawieszenie działalności przez włoską Blue Panoramę – nie tylko w Polsce, ale i w należącym do Itaki czeskim Cedoku.
Piotr Henicz, oprócz rozwiązywania problemów biznesowych, znajduje też sporo czasu na działalność publiczną i pod tym względem wyróżnia się na tle szefów innych dużych touroperatorów. W okresie kryzysu wywołanego epidemią docenił działalność branżowych stowarzyszeń i w zdecydowany sposób zaangażował się w prace Polskiej Izby Turystyki, jako jeden z nowo wybranych wiceprezesów tej organizacji. Będąc najbardziej wpływową osobą w branży, był aktywnym uczestnikiem negocjacji branży z rządem, starając się – na tyle, na ile to w pandemii możliwe – przekonywać do zmieniania wprowadzanych restrykcji epidemicznych tak, aby były mniej uciążliwe dla branży turystycznej.
2. Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego
Prezes największej w kraju spółki hotelowej z polskim kapitałem. Wpływowa postać nie tylko w hotelarstwie, choć w tym ostatnim budująca prawdziwe imperium.
Zapowiedź zakupu przez Polski Holding Hotelowy pakietu kontrolnego akcji Interferie S.A. oraz udziałów Interferie Medical SPA sp. z.o.o., a także Elbestu i Geovity to kolejne informacje o wzmożonej działalności akwizycyjnej spółki zarządzanej przez Gheorghe Mariana Cristescu. To był dobry dla niego rok. Zarówno PHH, jak i on, przejawiali niezwykłą aktywność. Trudny rok dla hotelarstwa wymagał specjalnych działań i PHH takie prowadził, czego przykładem może być program grywalizacji dla pracowników koncernu. Jest to pionierski program w branży hotelowej, dzięki któremu uczestnicy grywalizacji mogą zdobywać punkty oraz nagrody w zamian za określone postawy i aktywności. Spółka chce w ten sposób motywować i aktywizować pracowników, a także budować ich zaangażowania w rozwój społeczności PHH. Firma prowadziła także szkolenia zespołów sprzedażowych, wystartowała również ze stroną wpolscenajlepiej.pl. PHH dba o wizerunek i chętnie współpracuje z organizacjami poza-turystycznymi – przykładem jest podpisanie umowy z Polskim Komitetem Olimpijskim.
Czas, a właściwie rynek zweryfikuje, czy pomysł, by Skarb Państwa bezpośrednio zarządzał hotelami jest dobry. Być może zarządzanie spółką Skarbu Państwa jest łatwiejsze od działalności prywatnej, ale trzeba przyznać, że Gheorghe Marian Cristescu na razie ten państwowy kapitał dobrze wykorzystuje. Nie tylko modernizuje przejęte hotele, ale nadaje im nowe oblicze. Spółka wprowadza do Polski nowe marki hotelowe (np. Voco, Aiden by Best Western), ma wpływ nie tylko na rynek hotelarski, ale też na branżę turystyczną (przyjazdową, krajową). W tym roku lubelski hotel Huzar zmienił się w Holiday Inn Express, w Olsztynie swoje podwoje otworzył Best Western Plus Hotel Olsztym Old Town, zaś hotel Katowice zmieni się w hotel Voco – pierwszy obiekt tej marki w Polsce.
3. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Postać bardzo niejednoznacznie oceniana, mająca w branży tylu zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Jedno jest pewne – w obecnym rządzie Andrzej Gut-Mostowy jest jedynym pozostawionym na swoim stanowisku politykiem, któremu chce się zajmować problemami turystyki.
Można mu odmówić skuteczności, ale nie można odmówić jednego – zaangażowania w sprawy branży turystycznej i gotowości do pracy na jej rzecz. Tam, gdzie przenoszona jest, w ramach międzyresortowych rozgrywek, traktowana przez decydentów jak piąte koło u wozu, turystyka, tam konsekwentnie podąża Andrzej Gut-Mostowy, związany z tą branżą przez całe życie.
Andrzej Gut-Mostowy, odkąd tylko objął swoje stanowisko, był aktywny, zaangażowany w rozmowy z branżą, rozumiejący ją i jej problemy. Przy całym zamieszaniu związanym z zamrażaniem, odmrażaniem, nowymi regulacjami, deregulacjami dotyczącymi branży turystycznej, był osobą, która – przynajmniej w teorii – powinna mieć największy merytoryczny wpływ na decyzje podejmowane przez rząd w sprawach turystyki.
4. Rafał Milczarski, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT
Wpływ PLL LOT na polską turystykę jest bezdyskusyjny, podobnie jak wpływ prezesa na działanie kierowanej przez niego instytucji. To koronny argument przemawiający za tym, aby Rafał Milczarski znalazł się w tym zestawieniu. Szczególnie w tak trudnym czasie.
Rafał Mliczarski ma pośrednio ogromny wpływ na rynek tanich linii lotniczych oraz na rozwój dynamicznego pakietowania, ponieważ buduje coraz większą siatkę połączeń. Dzięki dobrej współpracy duetu Rafał Milczarski – Michał Fijoł, LOT wraca do przewożenia turystów. Rynek turystyczny w odróżnieniu od rynku podróży biznesowych będzie się odradzał najszybciej. Jak podkreślał Rafał Milczarski, akcja #LOTnaWakacje nie jest działalnością obliczoną na jeden sezon, ale trwałym elementem polityki przewoźnika. Współpracę z biurami podróży LOT opiera na tym, że otwiera się na kierunki, na których chcą działać touroperatorzy polscy.
W sprawach wewnętrznych Rafałowi Milczarskiemu udało się doprowadzić wreszcie do porozumienia ze związkami zawodowymi. Większość działających w Polskich Liniach Lotniczych LOT związków zawodowych parafowało porozumienie dotyczące nowego regulaminu wynagradzania w spółce. Na jego mocy pracownicy personelu pokładowego wrócili na pełny etat przy pensum wynoszącym 30 godzin. Wskazane 30 godzin stanowi podstawę do wypłaty stewardesom i stewardom wynagrodzenia, nawet w sytuacji, gdy nie będą wykonywać żadnych czynności lotniczych.
5. Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (do 23 grudnia 2021)
Jeden z najbardziej aktywnych prezesów Polskiej Organizacji Turystycznej w historii tej organizacji. Udziela się w mediach społecznościowych, na konferencjach, spotkaniach z branżą turystyczną. Po raz pierwszy tak dużo dowiadujemy się o działalności POT-u.
Komunikatywny, nie boi się odbierać telefonu, nie obraża się na krytykę. Stara się równomiernie wspierać różne sektory branży. Poparł m.in. akcję prowadzoną przez Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń #ZnowuSięSpotykamy oraz akcję „Bezpieczna Turystyka”. Pomaga przy wizytach studyjnych, organizowanych wspólnie z SITE Poland i lokalnymi convention bureaux z cyklu „Dawno Cię tu nie było”, a także fam trip-ów organizowanych przez polskich touroperatorów.
POT w tym roku wróciła na dobre tory promocji, czyli zaczęła na nowo promować Polskę za granicą, a nie tylko w kraju. Rozpoczęła dużą kampanię promocyjną pod hasłem „Poland. More than you expected”. Celem jest promocja polskiej oferty turystycznej poprzez zaskoczenie odbiorców różnorodnością polskich atrakcji oraz bogactwem oferty, która na pierwszy rzut oka mogłaby się z Polską nie kojarzyć. Kampania wizerunkowa prowadzona jest na 14 rynkach zagranicznych, tj. w Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Czechach, a także w wybranych stanach USA (Nowy Jork, New Jersey, Illinois, Floryda, Kalifornia). Główne kanały mediowe to GDN, portale horyzontalne, YouTube i Facebook.
6. Michael O’Leary, członek zarządu Ryanair
Irlandzki przedsiębiorca, który jest związany z linią lotniczą Ryanair od 1988 roku. Znany ze swoich z kontrowersyjnych opinii i decyzji. Wielki krytyk posunięć polskiego rządu w zakresie inwestycji w CPK i port lotniczy w Radomiu.
Ma duży wpływ na rynek tanich linii lotniczych i turystyki czarterowej przez coraz większe zaangażowanie w ten segment oraz wpływ na rozwój dynamicznego pakietowania przez zwiększanie siatki połączeń. W tym roku jako linia lotnicza Ryanair zwiększył liczbę tras z Polski i dodał 25 nowych kierunków na sezon zimowy 2021/2022. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na odradzającym się rynku. W sumie liczba dostępnych tras z Polski wyniesie 220.
Ze wszystkich największych linii w Polsce Ryanair najmocniej zbliżył się pod względem oferowania do poziomu z 2019 roku i jest jedyną linią, która (zwłaszcza w portach regionalnych) walczy o utrzymanie ruchu pasażerskiego na poziomach choć zbliżonych do czasu sprzed pandemii. Ryanair oprócz zwiększenia liczby tras, zainwestował w Polsce 800 mln zł na zakup ośmiu Boeingów 737-8200, nazywanych „gamechanger”. Nowy samolot ma większą pojemność i na początek obsługuje najbardziej popularne turystyczne trasy.
7. Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Jakie to szczęście, że jest dyrektorem Departamentu Turystyki. Ten ostatni jest przerzucany z resortu do resortu, na szczęście nikomu nie przyszło do głowy, by w tym zamieszaniu międzyresortowym „zgubić” Dominika Borka, który powinien podlegać „ochronie prawnej”. Rzetelny i kompetentny prawnik, od 2018 r. zastępca, a następnie dyrektor Departamentu Turystyki.
Jako jeden z nielicznych doskonale orientuje się w zawiłościach tzw. „ustaw turystycznych”. W mijającym roku, pełnym niebezpiecznych politycznych zakrętów i zmian, udało mu się utrzymać departament w niezłej kondycji. Co prawda prace nad ustawą o systemie promocji i innymi zapowiadanymi wyglądają na zawieszone, ale raczej wynika to z braku woli politycznej niż̇ z braku gotowości departamentu turystyki do ich przeprowadzenia.
Dominik Borek jest współautorem (a prawdopodobnie w niektórych przypadkach autorem) wielu rozwiązań prawnych dla sektora turystycznego. W ostatnim czasie był bardzo zaangażowany w proces legislacyjny ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Ten akt prawny jest praktycznie gotowy, brakuje jedynie decyzji politycznej i klimatu, by tę ustawę przyjąć. Jest nadzieja, że kiedy (jeśli) skończy się bałagan związany z przenosinami departamentu turystyki do nowego (starego) ministerstwa, dyrektor Dominik Borek razem z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym zdołają przekonać ministra Kamila Bortniczuka, że turystyka jest równie ważna jak sport i warto coś dobrego dla niej zrobić.
8. József Váradi, dyrektor generalny Wizzair
Współzałożyciel linii lotniczych Wizzair, gdzie pełni funkcję dyrektora generalnego od 2003 roku. Jako głos rozsądku w branży lotniczo-turystycznej wyraził stanowczy sprzeciw wobec podwyżek opłat lotniskowych, co ogłosił w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.
Według jego opinii wzrost opłat w lotnictwie spowoduje opóźnienie połączeń lotniczych w Polsce, co będzie skutkowało zahamowaniem dla wzrostu gospodarczego. Według szefa Wizzaira planowane podniesienie opłat przyczyni się do podniesienia wzrostu cen biletów lotniczych o 30 proc. Co prawda podwyżki mają nie być tak drastyczne, jak początkowo przewidywano, jednak według Józsefa Váradiego w Polsce nie powinno ich być wcale.
József Váradi na początku trwania pandemii musiał zredukować liczbę personelu o jedną piątą. Mimo pandemii powoli odrabia straty i otwiera nowe połączenia z Poznania, Warszawy czy Wrocławia. Niestety – oficjalnie z powodu niskiego poziomu zaszczepienia wśród Polaków – Wizzair ma w planach tymczasowe odwołanie co najmniej 36 tras w pierwszych miesiącach nowego roku, aż do marca. Na wielu trasach zmniejszy też częstotliwość połączeń. Rynek spekuluje na temat tego, jaki jest prawdziwy powód tej decyzji, szczególnie że jeszcze latem Wizzar uruchomił na polskim rynku sześć nowych tras. W 2021 w ofercie przewoźnika było 200 tras z 10 polskich lotnisk m.in. do Londynu, Paryża, Fuerteventury, do Larnaki, czy też Tel Awiwu. Przypuszcza się, że niski poziom zaszczepienia polskich obywateli jest dla przewoźnika jedynie pretekstem do wycofania się z części nierentownych połączeń, zareagowaniana przestój w biznesie spowodowany powrotem restrykcji w podróżowaniu albo przygotowania się na wprowadzenie wyższych opłat nawigacyjnych w Polsce – albo też przyczyną są wszystkie te czynniki.
9. Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT ds. handlowych
Michał Fijoł to od pewnego czasu twarz biznesowa PLL LOT. Pozostaje chyba w najbliższym kontakcie z przedsiębiorcami. Udało mu się przestawić LOT na bardziej turystyczną „nogę” – postawił na mocne wejście w czartery i kierunki wakacyjne, czyli jedyne rentowne obecnie segmenty biznesu dla linii lotniczych. W kolejnych latach zapewne będzie utrzymywał ten trend, a LOT – rósł na rynku.
Michał Fijoł zresztą wielokrotnie w minionym roku podkreślał, że ruch turystyczny w dalszym ciągu będzie stanowił bardzo ważny element oferty LOT. Wydaje się, że w jego ustach nie jest to czcza obietnica. Sam zaznaczał, że nie może zrozumieć, dlaczego przez tyle lat LOT omijał ten segment rynku, który jest niezwykle rentowny. Michał Fijoł to pierwszy prominentny urzędnik narodowego przewoźnika, który przyznaje, że linia zaniedbała obsługę ruchu turystycznego. Jest w związku z tym pewne, że w przyszłym roku wakacyjno-turystyczna oferta PLL LOT będzie jeszcze bogatsza.
Michał Fijoł podkreślał, że LOT angażuje się głównie w rynek turystyczny, czyli tam, gdzie ruch lotniczy odradza się najszybciej i podkreślał, że sukcesem okazały się połączenia do Zanzibaru, Dominikany czy Meksyku. W sezonie Zima 2021/2022 dalekodystansowe kierunki będą oferowane również z portów spoza Warszawy. Jeszcze w maju zaś Polskie Linie Lotnicze LOT i Ministerstwo Turystyki Grecji podpisały umowę, której celem jest promocja Grecji w Polsce. LOT obsługiwał tego lata połączenia z Polski do 14 greckich portów lotniczych.
10. Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki i European Travel Agents’ and Tour Operators’ Associations
Łączy dwie ważne role na rzecz całej branży turystycznej, pierwszą jako prezes PIT, a drugą jako prezes ECTAA. Te dwie instytucje są partnerami dla rządu i dla organów UE w przygotowywaniu rozwiązań prawnych mających pomóc przetrwać turystyce. Jest współautorem wielu aktów prawnych ratujących przedsiębiorców. Absolwent Głównej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, gdzie ukończył turystykę.
Od 2012 roku jest szefem największej organizacji skupiającej podmioty z branży turystycznej, skutecznie lobbującej na rzecz rozwiązań prawnych korzystnych dla turystyki. Branżowy ekspert, zaangażowany w rozwój i lobbing na rzecz turystyki na wielu polach i w wielu organizacjach – zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Uznawany w branży za eksperta i profesjonalistę. Jego zasługi, działania, aktywność i starania z pewnością wpływają na kształt polskiej branży turystycznej.
W trudnym okresie pandemicznym niemal jednogłośnie wybrany po raz kolejny na prezesa PIT. W tym samym czasie został również prezesem ECTAA. Miał duży wpływ na kształt pomocy państwa dla przedsiębiorców turystycznych. Niestety nie wszystkie zamierzenia pomocowe udało się wdrożyć. W ramach ECTAA aktywnie lobbował na rzecz wdrożenia certyfikatów covidowych i ciągle dąży do ujednolicenia zasad podróżowania w ramach Wspólnoty. Przez jakiś czas, szczególnie w sezonie letnim, faktycznie usprawniło to ruch turystyczny, niestety jesienią kraje UE zaczęły przywracać restrykcje dla podróżnych, nawet tych zaszczepionych.
11. Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow
Jeden z najskuteczniejszych menedżerów w polskiej turystyce wyjazdowej. Jest prezesem jednego z najbardziej rentownych i największych biur turystycznych w Polsce. Ostatnio mniej widoczny w mediach, skoncentrował się na zarządzaniu firmą, jednak otwarcie popiera społeczne działania na rzecz branży.
Obecnie większościowi udziałowcy giełdowej spółki Rainbow Tours odmładzają całe jej kierownictwo. Do rady nadzorczej przeszedł były wiceprezes Remigiusz Talarek, a Grzegorz Baszczyński nieco odsunął się od publicznej aktywności. W czasie pandemii oddał to pole działania stosunkowo nowo powołanemu wiceprezesowi Maciejowi Szczechurze. Spółką Rainbow zaczynają współzarządzać nieco młodsi menadżerowie, którzy zostali wykształceni w zupełnie innej kulturze biznesowej niż założyciele firmy.
W 2021 roku Rainbow mocno stawia na kierunki egzotyczne. Po udanym sezonie letnim poszedł za ciosem, szykując kolejne oferty. Sezon zimowy 2021/2022 w Rainbow obfituje w największy program egzotyki w historii polskiej turystyki wyjazdowej. Touroperator widzi szansę w zmieniających się trendach i fakcie, że klienci podróżujący przed pandemią do dalekich krajów połączeniami rejsowymi czują się mniej pewnie w nowej rzeczywistości. Chcą mieć większe poczucie bezpieczeństwa, co może stanowić nową grupę docelową dla touroperatorów.
12. Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Mówisz „Stelmańska” i myślisz – Mazowsze. Izabela Stelmańska to twarz, ikona turystycznego Mazowsza, które bardzo skutecznie i aktywnie promuje od lat.
Najbardziej rozpoznawalna, lubiana i szanowana urzędniczka i działaczka ze środowiska regionalnych organizacji turystycznych wojewódzkich samorządów. Słowo urzędniczka nabiera dzięki niej nowego znaczenia. Gdyby tylko tacy urzędnicy zajmowali się turystyką w Polsce, bylibyśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o promocję i rozwój tej gałęzi gospodarki.
Niezwykle aktywna i skuteczna – w trudnym okresie potrafiła zadbać́ o pomoc dla mazowieckich przedsiębiorców. Szczególnie intensywnie propaguje turystykę̨ aktywną. W czerwcu 2021 została jednogłośnie wybrana prezesem zarządu MROT – wcześniej nieformalnie była „dobrym duchem” tej organizacji.
13. Dariusz Górzny, prezes Wakacje.pl
Od pięciu lat zarządza największym multiagentem turystycznym w Polsce. Wielu polskich touroperatorów funkcjonuje dzięki sprzedaży ofert przez Wakacje.pl. Firma ma ogromny wpływ na rynek przez udział w sprzedaży i opiniotwórczość.
Wakacje.pl umożliwiają internetowy zakup ofert od ponad stu największych touroperatorów w Polsce. Jest to największy i najbardziej popularny tego typu serwis w kraju. Jest też dużym konsolidatorem rynku agencyjnego.
Wakacje.pl przetrwały pandemię w dobrej kondycji, między innymi dzięki temu, że prezes firmy już od początku kryzysu potrafił planować długoterminowo i stworzyć silny zespół złożony z fachowców. W 2021 roku firma przeprowadziła rebranding, dokonała inwestycji w technologię i procesy biznesowe. Skala nakładów rozwój technologiczny ma być w 2022 roku najwyższa w historii spółki.
Dariusz Górzny uważa, że wyjście z kryzysu to szansa na pozyskanie nowych klientów biur podróży, dotychczas niezainteresowanych tą formą podróżowania. Sądzi też, że branża powinna walczyć o powiększenie rynku, a nie tylko o udziały w nim.
14. Marcin Mączyński, wiceprezes i sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Lider w czasie kryzysu – obok Ireneusza Węgłowskiego – druga najważniejsza twarz tej organizacji. W ramach IGHP (ale nie tylko) dba o interesy hotelarzy, lobbuje na ich rzecz, co szczególnie ważne teraz, podczas pandemii. Co więcej, współpracując z innymi sektorami branży, walczy żarliwie o poprawę nie tylko sytuacji hotelarzy, ale całej turystyki.
Gdyby jego samochód mógł opowiadać, prawdopodobnie moglibyśmy wysłuchać bogatej opowieści o polskich drogach i polskim hotelarstwie. Ma na liczniku tysiące kilometrów zrobionych od hotelu do hotelu w ramach szkoleń i spotkań IGHP. Marcin Mączyński to prawdopodobnie cyborg hotelarstwa – nikt inny by nie wytrzymał takiego tempa.
Bardzo aktywny, działa na rzecz poprawy kondycji branży i integracji przedstawicieli tego sektora. Jest filarem IGHP i dysponuje niespożytymi zasobami energii. To zdecydowanie najbardziej aktywny i skuteczny działacz hotelarski. Jako sekretarz generalny IGHP miał bezpośredni wpływ na wszystkie decyzje rządowe o pomocy dla hotelarzy. Spędził setki godzin na posiedzeniach rożnych gremiów w resortach, sejmie i senacie RP, aby walczyć o jak najbardziej korzystne warunki tej pomocy.
15. Kaan Ergun dyrektor generalny Coral Travel
W tym roku odnotował znaczny awans na liście i zajął 15. miejsce. Jest dyrektorem generalnym biura podróży Coral Travel, należącego do OTI Holding i specjalizującego się w rynku tureckim. Biuro podróży zdobywa coraz silniejszą pozycję na polskim rynku i odradza się po kryzysowym roku.
Po słabym 2020 roku, firmie udało się wrócić do gry. Podobnie jak inni touroperatorzy może się spodziewać wyników nawet lepszych niż w rekordowym dla branży roku 2019. Zarówno pod kątem obrotów, jak też liczby obsłużonych klientów i zysków, touroperator nie będzie mógł narzekać na rok 2021. W 2021 roku Coralowi udało się dołączyć do swojego programu produkt egzotyczny. Firma zamierzała wprowadzić go już dwa lata temu, ale niestety pandemia nieco pokrzyżowała te plany.
Dużym atutem Coral Travel jest dostępna w ramach koncernu OTI Holding mocna oferta turecka i zakontraktowane na wyłączność albo będące własnością firmy dobrej jakości hotele. Kierunek ten w 2021 roku królował w sprzedaży oferty biur podróży. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki, opierającej się na danych od największych polskich multiagentów, Turcja osiągnęła ponad 26 proc. udziału w rynku, tym samym nieznacznie wyprzedzając Grecję na pozycji lidera.
16. Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Jest przewodniczącym Rady Polskiej Organizacji Turystycznej, prezesem Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, przewodniczącym rady nadzorczej Orbisu, słowem – najważniejszą postacią polskiego hotelarstwa. Tegoroczny wybór na przewodniczącego Rady POT potwierdził, że jest też jedną z najważniejszych postaci polskiej turystyki.
Ireneusz Węgłowski to ikona branży hotelarskiej, a przez to osoba mająca również ogromny wpływ na turystykę w naszym kraju. Jest cenionym fachowcem, specjalistą, bierze udział w wielu wydarzeniach branżowych, był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W ramach IGHP (ale nie tylko) dba o interesy hotelarzy, lobbuje na ich rzecz, co ważne szczególnie teraz, podczas pandemii.
Izba co roku zwiększa swoją aktywność, nie tylko w zakresie negocjacji na rzecz branży ze stroną rządową, ale również poprzez przygotowanie bogatej oferty szkoleniowej i merytorycznej. Wydaje każdego miesiąca ważne raporty branżowe, które diagnozują sytuację w polskim hotelarstwie. W tym roku rozpoczął się też pierwszy etap projektu HotelYou. Jest to program lojalnościowy, który ma na celu popularyzację rezerwacji bezpośrednich.
17. Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland
TUI Poland jest ważnym graczem w turystyce wyjazdowej, jednak jej prezes jest mało rozpoznawalną postacią w branży i rzadko udziela się publicznie. W 2021 roku firma zrezygnowała z ostrej wojny cenowej na polskim rynku.
Swoją karierę w TUI rozpoczął w 2009 roku jako dyrektor finansowy. W 2016 roku przejął stanowisko prezesa drugiego co do wielkości biura turystycznego w Polsce – TUI Poland, które wcześniej zajmował Marek Andryszak. Jednak po odejściu z TUI Deutchland jego mentora, Marka Andryszaka właśnie, pozycja Marcina Dymnickiego na polskim rynku nieco się zmieniła.
Marcin Dymnicki bardzo rzadko udziela się w mediach, a także staje się coraz mniej widoczny w branży. Nieustannie stosuje strategię nieangażowania się w społecznikowskie działania na rzecz branży, co czyni go postacią mniej rozpoznawalną niż innych prezesów konkurencyjnych firm.
18. Sławomir Szulc, prezes Exim Tours (do 31 grudnia 2021)
Jego rozstanie z firmą (formalnie od 1 stycznia 2022) było jedną z większych sensacji branżowych tego roku. Niejasne okoliczności jego odejścia z Exim były w branży turystycznej tym bardziej niezrozumiałe, że nastąpiło to w momencie, kiedy Sławomir Szulc wyprowadził biuro na bardzo mocną pozycję na rynku polskim.
Exim Tours osiągnął w tym roku lepsze wyniki finansowe niż w 2019 roku. Podczas spotkania z agentami na początku listopada Sławomir Szulc powiedział: „Do końca października tego roku osiągnęliśmy obroty w wysokości tych wypracowanych w całym roku 2019. Do końca roku będziemy mogli się pochwalić większą liczbą klientów niż dwa lata temu.” Mimo że mija drugi rok w pandemii, obroty Exim Tours osiągnęły w 2021 poziom dużo wyższy niż przed kryzysem. Stabilną sytuację potwierdziło także uzyskanie wyższej o 236 proc. od ubiegłorocznej gwarancji ubezpieczeniowej.
To Sławomir Szulc jako pierwszy w Polsce tak zdecydowanie postawił na pakietowanie dynamiczne. Co więcej – uczynił to efektywnie i stał się pod tym względem wzorem dla innych touroperatorów. W 2021 roku 80 proc. oferty biura stanowiły właśnie pakiety dynamiczne.
19. Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
Jeden z nielicznych przedstawicieli lokalnych organizacji turystycznych, który wie, jak budować DMO na światowym poziomie, analizuje zjawiska i stawia pytania. Jan Mazurczak to osoba działająca bardzo aktywnie zarówno na polu turystyki indywidualnej i grupowej, jak również biznesowej (branża MICE).
To ceniony ekspert posiadający ogromną wiedzę i świadomość korzyści, jakie płyną z inwestowania w odnogę turystyki, jaką jest przemysł spotkań (co w wielu kręgach niestety w dalszym ciągu nie jest regułą). Bierze udział w pozyskiwaniu największych międzynarodowych imprez i kongresów i przyciąga je do Poznania. Jest członkiem Rady Ekspertów ds. Turystyki.
Stanowi wzór zaangażowanego prezesa lokalnej organizacji turystycznej. Jest organizatorem fam tripów, study tourów i innych aktywności dla zagranicznych touroperatorów, agentów biur podróży. Jan Mazurczak w polskiej turystyce to ikona Poznania, równie rozpoznawalna co poznańskie koziołki czy rogale Marcińskie. Patriota poznański, zakochany w tym mieście i promujący go na wszelkie dostępne sposoby (zawodowo i prywatnie).
20. Maciej Nykiel, prezes biura Nekera
Nekera kontynuowała rozpoczętą w ubiegłym roku budowę oferty polskiej. Wytyczyła kierunek działania dla większych touroperatorów, w tym roku ofertę polską sprzedawali najwięksi touroperatorzy.
Maciej Nykiel i jego firma to jeden z najbardziej spektakularnych przykładów reinkarnacji w polskiej turystyce. Po niezawinionej przez stronę polską upadłości spółki-matki Neckermanna, Nekera odradza się w unowocześnionej formie i na dodatek w trudnych pandemicznych okolicznościach.
Mało tego – przeciwności wykorzystuje jako atut i z ogromnym wyczuciem wchodzi w turystykę krajową. Ta elastyczność i odważne decyzje dobrze wróżą firmie na przyszłość. Pojawienie się tej firmy na polskim rynku to powiew świeżości ze sporą dozą konsekwencji w działaniu, który idealnie wpisał się w czasy pandemii, a sam prezes Nekery zapowiada, że to dopiero początek.
21. Mariusz Jańczuk, prezes Itaki
Jest współtwórcą Itaki, na której skupił całe swoje życie zawodowe. Od wielu lat wyznacza trendy na rynku turystyki wyjazdowej i wyszukuje coraz to nowe kierunki podróży zagranicznych dla Polaków. Potrafi obrócić sytuacje kryzysowe na korzyść prowadzonego przez siebie biznesu.
Mariusz Jańczuk większość pracy zawodowej spędza w podróży, jest mniej widoczny w mediach niż wiceprezes firmy Piotr Henicz. Jednak nieustannie działa merytorycznie w Itace, zajmując się głównie wartościowymi produktami. Jego zamiłowanie do odkrywania nowych kierunków dla turystyki masowej przeważnie leży u podstaw produktowego sukcesu firmy.
Na przyszły sezon letni 2022 touroperator zaplanował 29 samolotowych kierunków z około 500 hotelami i ponad 200 programami wycieczek objazdowych, a także kierunki z własnym dojazdem. Wśród egzotycznych kierunków mocno stawia na Zanzibar, Malediwy, Dominikanę i Madagaskar.
22. Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity
Koleje pełnią istotną funkcję w rozwoju turystyki krajowej, szczególnie w okresie pandemii. PKP Intercity zaś jest filarem dla turystyki biznesowej w Polsce.
W dobie epidemii pociągi wydają się turystom bardziej bezpieczne, jeżeli chodzi o możliwość ewentualnego zarażenia się koronawirusem niż np. autokary. Nie ma to oparcia w badaniach i faktach, jednak jak pokazała pandemia, te często przegrywają ze „zbiorową świadomością”. Połączenia kolejowe konkurują zatem głównie z prywatnymi samochodami, co stawia je w dość dobrym położeniu.
Dodatkowym plusem jest z pewnością rozwijająca się siatka połączeń i skrócenie czasu przejazdów pomiędzy wieloma miastami. PKP w swoich planach zamierza stanowić realną konkurencję dla połączeń samolotowych, łącząc polskie miasta z Paryżem, Amsterdamem czy Dubrownikiem. Chce również wprowadzić nowy system sprzedaży związany ze środkami z KPO. Wśród planowanych inwestycji, jakich od wielu lat nie prowadzono, jest modernizacja stacji postojowych w 17 miejscowościach. Do 2030 roku pochłonie ona 2,6 mld zł.
23. Agnieszka Puszczewicz, dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Warszawie
Jeżeli ktoś w Polsce jest kojarzony z Chorwacją, to na pewno jest to Agnieszka Puszczewicz. W ciągu kilku lat swojej kadencji zdobyła nie tylko uznanie, ale i serca polskiej branży turystycznej. Stanowi przykład zrozumienia roli i pracy narodowej organizacji turystycznej. Milion Polaków w Chorwacji w 2021 roku to m.in. jej zasługa.
Wielki żal w polskim środowisku turystycznym wywołała zapowiedź, że Agnieszka Puszczewicz odchodzi ze stanowiska dyrektorki – na szczęście wszystko wskazuje na to, że w styczniu na nie powróci (zresztą do końca roku sprawuje swoje obowiązki jako p.o. dyrektora).
Jest uważana za najbardziej rozpoznawalnego i cenionego przedstawiciela narodowych organizacji turystycznych w Polsce. Jej pracowitość́, aktywność́ i kompetencje dostrzegła nie tylko branża turystyczna, ale również̇ polskie media. Chętnie i często zapraszana na najprzeróżniejsze spotkania branżowe, konferencje – równie chętnie w nich uczestniczy, dzieląc się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem. Jest wielką ambasadorką Chorwacji w Polsce.
24. Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche
Wyjątkowa osobowość, ceniony i kreatywny polski przedsiębiorca. Konsekwencja i upór w działaniach pozwalają mu na rozwijanie unikalnej sieci obiektów hotelowych w Polsce.
Chętnie podejmuje ryzyko i dobrze na tym wychodzi. Pomimo trwającej pandemii dynamicznie rozwija swoją sieć. Otwiera nowe hotele w nieoczywistych miejscach, a turyści chętnie i masowo korzystają z jego obiektów. W trakcie 30-letniej historii istnienia Grupy Arche wybudował ponad 10 tys. domów i mieszkań oraz kilkanaście hoteli, które w większości funkcjonują w modelu condo. Dodatkowo Grupa Arche zarządza siecią barów Kuchnia za Ścianą w Warszawie i Parkiem Handlowym w Siedlcach. Jego projekty otrzymują wiele wyróżnień i nagród zarówno w branży deweloperskiej, hotelowej jak i gastronomicznej.
Od lat działa na rzecz innych. Około 20 lat temu przyjmował i pomagał urządzać się w Polsce rodzinom Polaków repatriowanych ze Wschodu. W 2021 roku mocno zaangażował się w sytuację na wschodniej granicy. Skrytykował budowę muru i oficjalnie sprzeciwił się ogólnokrajowej znieczulicy.
25. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego
Z jednej strony odpowiada za krytykowany w branży projekt CPK, z drugiej strony, Marcin Horała prawdopodobnie pomógł w kwestii zamrożenia podwyżek opłat lotniskowych i zaczął promować bezpieczeństwo podróży lotniczych.
Wiceminister podjął też działania na rzecz przekonania Polaków, że podróże lotnicze są w dobie pandemii bezpieczne. Co prawda stało się to o rok za późno, ale zawsze. Przypomnijmy, że 15 czerwca na Lotnisku Chopina odbyła się konferencja prasowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego i przedstawicieli sektora lotniczego, inaugurująca ogólnopolską kampanię informacyjną „Oderwij się! Lataj zdrowo na wakacje”. Jej celem było zachęcenie Polaków do wyboru transportu lotniczego podczas tegorocznych wakacji.
Co do samego CPK, Horała przyznaje, że model biznesowy lotniska będzie zupełnie inny niż do tej pory zakładano, więcej niż zakładano będzie przewozów cargo. Również przepustowość nowego lotniska, pierwotnie planowana na 100 mln, w najbliższej przyszłości ma osiągnąć 50-60 mln pasażerów rocznie.
26. Barbara Tutak, prezeska warszawskiej Organizacji Turystycznej
Doświadczona znawczyni turystyki, wyprowadziła Warszawską Organizację Turystyczną na wysoki poziom. Osoba o olbrzymiej wiedzy merytorycznej. Nie działa spektakularnie, ale konsekwentnie i zdecydowanie.
Stale powiększa i rozwija WOT jako klasyczne DMO. W marcu pozyskała do grona członków Lotnisko Chopina w warszawie. WOT z dobrym skutkiem współpracuje z innymi dużymi metropolitarnymi lokalnymi organizacjami turystycznymi, tworząc strategie promocyjne dla sieci miast.
Barbara Tutak umiejętnie wykorzystuje czas covidu, by zwiększyć aktywność kierowanej przez siebie organizacji na wielu płaszczyznach. We wrześniu specjalnie z myślą o kadrach i pracownikach bezpośrednio związanych z obsługą gości odwiedzających Warszawę, a także mając na względzie potrzebę podnoszenia jakości świadczonych usług, Warszawska Organizacja Turystyczna, przygotowała projekt cyklu trzech szkoleń, podczas których warszawscy przewodnicy opowiadali o Warszawie i jej głównych atrakcjach turystycznych.
27. Anna Jędrocha, prezes zarządu Symposium Cracoviense, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce
Anna Jędrocha ma bardzo duży wpływ na przyciąganie zagranicznych imprez do Polski. Dzięki jej firmie w naszym kraju odbyła się cała masa wielkich i prestiżowych wydarzeń konferencyjnych i kongresowych, które przyniosły nie tylko (niemałe) doraźne zyski, ale i świetnie wypromowały nasz kraj na świecie i z pewnością przyczyniły się do rozwoju turystyki indywidualnej oraz wygenerowały dodatkowe zainteresowanie zleceniodawców imprez MICE.
Pracowita jak mrówka-robotnica, pozyskanie kongresu ICCA dla Krakowa, to między innymi jej wielka zasługa i sukces. W 2022 roku stolica Małopolski będzie Miastem-Gospodarzem 61. Kongresu Stowarzyszenia International Congress and Convention Association (ICCA). Kongres ICCA jest jednym z najważniejszych wydarzeń w branży przemysłu spotkań na świecie, skupiającym co roku około tysiąca najbardziej doświadczonych specjalistów w zakresie organizowania międzynarodowych konferencji i kongresów: destynacji, obiektów, firm PCO i stowarzyszeń. W Polsce będzie gościło po raz pierwszy.
Anna Jędrocha to jedna z najbardziej doświadczonych i cenionych organizatorek MICE w Polsce. Dzięki jej zagranicznym kontaktom udawało się pozyskiwać imprezy do Polski, nawet w trudnym okresie covidowym.
28. Łukasz Adamowicz, wiceprezes zarządu Grupy BFC, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
Członek Rady POT i Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń – twarz walki branży MICE i turystyki biznesowej o przetrwanie w czasie pandemii. Ważny głos w rozmowach z administracją rządową.
Niezwykle zaangażowany i profesjonalny, wybił się na środowiskowego lidera. Aktywny w mediach, uświadamia szerokiemu gronu odbiorców, dlaczego biznesowa gałąź turystyki jest tak ważna, jak duże zyski przynosi i dlaczego warto się nią zainteresować. Łukasz Adamowicz argumentował m.in., że uruchomienie sektora spotkań będzie dodatkową motywacją dla Polaków, żeby się szybciej szczepili, by móc wrócić do udziału w wydarzeniach typu koncerty, eventy, podróże, targi czy śluby. W lipcu między innymi za jego sprawą branża spotkań zainaugurowała kampanię #ZnowuSieSpotykamy.
Jest skutecznym profesjonalistą w swoim fachu, poszukuje nowych rozwiązań dla organizatorów incentive travel i walczy o nie na forum Rady POT oraz Radzie Przemysłu Spotkań i Wydarzeń Tugether. Aktywnie angażuje się w prace na rzecz wszystkich: turystyki incentive, turystyki wyjazdowej, krajowej i hotelarstwa.
29. Justyna Zając-Wysocka, prezes Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych
Jej największą osobistą zasługą jest to, że dzięki niej branża turystyczna nieco lepiej porusza się w gąszczu coraz bardziej zawiłych przepisów podatkowych. Niezrozumiałe i często sprzeczne regulacje, w interpretacji Justyny Zając-Wysockiej zaczynają nabierać konkretnego znaczenia.
W obliczu rewolucji podatkowej, która nadciąga w roku 2022 jej działalność edukacyjna ma dla branży ogromne znaczenie. Justyna Zając-Wysocka jest radcą prawnym, doradcą podatkowym oraz doktorantką w Zakładzie Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W branży jest znana i szanowana jako ekspert Polskiej Izby Turystyki i przedstawiciel Polskiej Izby Turystyki w Komisji Fiskalno-Podatkowej Europejskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i Touroperatorów (ECTAA)..
O podatkach potrafi mówić w sposób ciekawy, a przy tym jasny i zrozumiały. Skutecznie uczy, a także przedstawia konsekwencje i perspektywy systemów podatkowych. Wybitna znawczyni polskich finansów, została również wyposażona w wyjątkowy talent edukacyjny – dzięki czemu przepisy te zaczynają rozumieć nawet najbardziej oporni.
30. Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Air
Enter Air to obecnie największa linia czarterowa w Polsce, skutecznie wypełniająca lukę po popularnej wśród polskich touroperatorów linii Small Planet. Enter Air obchodził w kwietniu 11. rocznicę działalności.
Na początku roku 2021 przewoźnik otrzymał wsparcie w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, udzielone w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 287 mln zł.
Tegoroczna aktywna działalność przewoźnika znalazła odzwierciedlenie w wynikach finansowych – już na koniec I półrocza 2021 roku Grupa Enter Air dysponowała komfortowym poziomem 242 mln zł środków pieniężnych. W pierwszych trzech kwartałach tego roku przewoźnik osiągnął 844,6 mln zł przychodów, tj. o ponad dwa razy więcej od wyników osiągniętych w analogicznym okresie 2020 roku. Strata z I półrocza 2021 roku została z nawiązką odrobiona została w III kwartale. Na koniec III kw. 2021 roku Grupa Enter Air miała 363 mln zł środków pieniężnych.
31. Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze
Stanisław Wojtera w 2020 roku zastąpił na stanowisku i ma jasno wytyczone zadania. Wśród nich można wymienić doprowadzenie do uruchomienia połączeń czarterowych z lotniska w Radomiu i zażegnanie konfliktu wokół portu lotniczego w Modlinie.
Nowy prezes bardzo szybko nadrobił zaniedbania poprzednika. Dla idei „podwarszawskiego” Radomia pozyskał kilku dużych polskich touroperatorów. Prezes PPL i szef największego lotniska w Polsce prze do przodu z budową lotniska w Radomiu, które może całkowicie zmienić czarterową mapę podróży w Polsce.
W Modlinie udało mu się wymienić́ zarząd spółki, nie słychać już o „wojnie” z tym lotniskiem, a zmiana zarządu to wielka szansa na zakończenie ciągnącego się od lat sporu udziałowców.
32. Michał Leman, członek zarządu i dyrektor zarządzający Flixbusa
Skutecznie odbudowuje siatkę połączeń, która w minionym sezonie wakacyjnym była realizowana na poziomie 90 proc. w porównaniu z latem 2019. Michał Leman uważa, że był to najtrudniejszy sezon w historii FlixBusa, którego pozycję udało się jednak dość szybko odbudować. Udało się to dzięki dokładnym analizom danych.
W tym roku dyrektor przewoźnika skupił się na rozwijaniu połączeń krajowych, co wydaje się rozsądnym posunięciem w dobie pandemii i pomaga odbudować zaufanie do transportu poprzez zapewnienie pasażerom bezpiecznych warunków podróżowania. FlixBus udostępnił znacznie więcej kierunków krajowych niż w 2019 roku, co przyczyniło się do zwiększenia liczby pasażerów o 40 proc. rok do roku w sezonie wakacyjnym 2021, przy czym część z kierunków była realizowana z mniejszą częstotliwością.
33. Agnieszka Sikorska, dyrektorka Śląskiej Organizacji Turystycznej
Jedna z liderek branży, rozpoznawalna, aktywna i niestrudzona w promowaniu Śląska. Z wykształcenia prawniczka. Związana z turystyką od ponad dwudziestu lat, swoją działalność zawodową rozpoczęła od branży hotelarskiej. Od 2005 roku kieruje Śląską Organizacją Turystyczną i skutecznie zmienia sposób postrzegania Śląska wśród turystów. Jest również inicjatorką i pomysłodawczynią Regionalnego Systemu Informacji Turystycznej w województwie śląskim, pomagała też przy wprowadzaniu systemu certyfikacji punktów informacji turystycznej w Polsce. Zajmuje się też tworzeniem i zarządzaniem oraz promocją regionalnych szlaków turystycznych.
W tym roku zaangażowana była w akcję „Promocyjne Lato 2021 w Śląskim”, której celem było zachęcenie turystów do odwiedzania województwa śląskiego.
34. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
Były dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ i Muzeum Narodowego w Krakowie. Od stycznia 2020 roku obejmuje stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.
Kraków jako miasto bardzo ucierpiał turystycznie. Dzięki takim inicjatywom, jak wyjątkowa i unikatowa wystawa wawelskich arrasów, może przyciągnąć z powrotem tłumy odwiedzających. Przed pandemią na Wawelu dominowali turyści zagraniczni, w tym roku około 70-80 proc. wszystkich odwiedzających stanowili turyści z Polski.
Dla Andrzeja Betlej miarą sukcesu jest wartość inicjatyw, która po nas pozostanie. Chce tworzyć wystawy, które pozostaną zapamiętane przez nie tylko przez odwiedzających, ale też pozostawią ślad w historii.
35. Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektorka Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego
Symbol i twarz świętokrzyskiej turystyki, wypromowanie świętokrzyskiego jako atrakcyjnego kierunku podróży to w znacznym stopniu jej osobista zasługa. Wygląda na to, że pogodziły się z tym faktem również nowe władze województwa, utrzymując Małgorzatę Wilk-Grzywnę na dotychczasowym stanowisku.
Poza pracą w ROT, jest też prezeską Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych i od dwóch lat dodatkowo pełni funkcję dyrektorki instytucji kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, promującej historię i kulturę regionu świętokrzyskiego.
Inicjatorka i współtwórca Akademii Liderów – projektu, który w czasach pandemii pozwala zwiększyć kompetencje profesjonalnym kadrom turystycznym, menedżerom, dyrektorom.
36. Andrzej Kobielski, dyrektor handlowy Enter Air
Jego głos zawsze wybrzmiewa bardzo mocno w ważnych sprawach dla branży turystycznej i lotniczej, takich jak np. budowa lotniska w Radomiu czy podwyższenie opłat terminalowych przez PAŻP, które w nowym roku mogą być dużym problem dla przewoźników.
W 2021 roku Enter Air obsługujący największych touroperatorów, podwoił swoje przychody, które w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosły 844,6 mln zł. To o ponad dwa razy więcej od obrotów osiągniętych w analogicznym 2020 roku. To największa linia czarterowa w Polsce, która skutecznie wypełnia lukę po Small Planet Airlines i ma świetny kontakt z partnerami biznesowymi. Podczas kiedy inne linie lotnicze przechodzą różne perturbacje, polski przewoźnik poszukuje w tym szansy na wejście na nowe rynki.
37. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury
Polski polityk i samorządowiec oraz minister infrastruktury. Ma wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym w specjalności rachunkowość i finanse w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W rządzie odpowiedzialny jest za drogi, ruch lotniczy i gospodarkę morską oraz wodną, a także żeglugę śródlądową. To od jego decyzji zależy budowa nowych dróg, co wiąże się z uruchomieniem potencjału turystycznego każdego z regionów. Od prowadzonej polityki państwa w zakresie transportu zależy też rozmiar wsparcia dla konkretnych gałęzi branży w dobie pandemii, o czym dobitnie przekonali się polscy przewoźnicy autokarowi.
38. Grzegorz Bosowski, prezes Fly.pl
Kampania Fly.pl związana z podróżami w pandemii była nominowana w międzynarodowym konkursie Performance Marketing Diamonds CEE 2021 w kategorii „Performance creativity in crisis”, organizowanym przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Akcja informująca o bezpiecznych podróżach w czasach covid-19 umożliwiła klientom zapoznawanie się ze zmieniającymi się zasadami na całym świecie. Natomiast sam serwis został nominowany w prestiżowym konkursie e-Commerce Polska Awards 2021 w kategorii „Breaking the doubts”, co potwierdza podjęcie dobrej decyzji w kwestii promocji rzetelnych informacji oraz bezpiecznych rozwiązań.
39. Łukasz Habaj, prezes eSky.pl
Do 2020 roku eSky.pl otworzyła oddziały m.in. w Brazylii czy Bułgarii, a firma jest obecna na ponad 50 rynkach z całego świata. Pomimo trudnej sytuacji panującej na świecie, firma poprzez posiadanie międzynarodowych struktur i globalnego zasięgu skutecznie dywersyfikuje sprzedaż. Rynki, na które weszła w ubiegłym roku (USA, Meksyk) pełnią teraz kluczową rolę w sprzedaży.
ESky.pl była głównym źródłem informacji, wyszukiwarką i bazą danych, jeśli chodzi o podróże, podróżujących, ich wybory oraz obecnie panujące trendy w turystyce.
40. Artur Tomasik, prezes zarządzającego Lotniskiem w Katowicach Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego i prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Dla „czarterowych” Pyrzowic to były wyjątkowo udane wakacje, a liczba pasażerów była zbliżona do tej z 2019 roku. Lotnisko to tworzy przyjazne otoczenie dla rozwoju czarterów m.in. poprzez ścisłą współpracę z biurami podróży i liniami lotniczymi. Można powiedzieć, że w pewnym momencie Katowice wyprzedziły nawet Kraków pod względem liczby podróżnych. W planach na 2022 rok chcą rozwijać bezpośrednie loty dalekodystansowe oraz dalej wspierać promocję nowych kierunków, a także rozbudowywać infrastrukturę. Nie da się jednak ukryć, że problemem Katowic wciąż pozostaje duża sezonowość i to będzie największy problem, jaki ten port będzie musiał rozwiązać.
41. Tomasz Koralewski, prezes łódzkiej Organizacji Turystycznej
W krótkim czasie zbudował silną lokalną organizację turystyczną, którą sprawnie i kreatywnie kieruje. Pod jego zarządem Łódzka Organizacja Turystyczna zaczyna być typową Destination Management Organization (DMO) na światowym poziomie. Współpracuje również z innymi miastami w zakresie tworzenia strategii metropolitalnych. W kwietniu 2022 r. Łódź będzie gospodarzem jubileuszowego 10. Forum Promocji Turystycznej, co z pewnością będzie kolejnym bodźcem do jej turystycznego rozwoju.
Aktualnie ŁOT zrzesza 94 firmy i instytucje z branży. W planach na początek przyszłego roku Łódzka Organizacja Turystyczna ma wprowadzenie Łódzkiej karty turystycznej. Zniżki będą obejmowały korzystanie z punktów noclegowych i gastronomicznych czy też wstęp do muzeów.
42. Marcin Wujec, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych
Szuka narzędzi i walczy o relacje agentów z organizatorami. Dba o interesy agentów turystycznych. Koordynując prace Polskiej Rady Turystyki poszukuje zawsze porozumienia i łagodzenia konfliktów interesów. Został inicjatorem akcji „Bezpieczna Turystyka”, która ma na celu zapewnienie klientów o najwyższym standardzie higienicznym i sanitarnym w branży turystycznej w Polsce.
Aktywnie manifestował niezadowolenie w imieniu branży spowodowane kwarantanną dla osób niezaszczepionych powracających do Polski, co wyraził pismem do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina. Z ramienia OSAT opiniował projekt uwzględnienia turystyki w KPO. Przedstawiał ministerstwu rozwiązania mające na celu ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom w czasie Covid-19.
43. Olga Krzemińska, prezes Agencji Power i Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel
Jest jedną z bardziej rozpoznawalnych i bardziej aktywnych osób w całej polskiej branży MICE. Jeżeli zatem oceniać MICE jako część turystyki, bez wątpienia odcisnęła na niej swoje piętno i ślad. Członkini większości stowarzyszeń branżowych, wiele z nich współtworzyła, w wielu nadal pełni ważne funkcje (jak np. w SOIT). To także jedna z twarzy Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń i Federacji TUgether, aktywnie lobbuje na rzecz branży w kręgach rządowych, co ma pomóc w trudnej walce z pandemią.
Uważana za jedną z najbardziej wyrazistych i znanych postaci w branży MICE. Dała się szerzej poznać w trudnym okresie covidowym poprzez inicjowanie i wdrażanie działań na rzecz pomocy branży spotkań.
44. Tomasz Berdowski, założyciel, prezes i menedżer MerlinX
Jest założycielem, prezesem i managerem firmy MerlinX – Elektroniczne Systemy Sprzedaży Sp. z o.o. Pierwsze doświadczenia w branży zdobywał jako programista w niemieckich firmach specjalizujących się w turystyce. Następnie założył firmę Victor GmbH tworzącą oprogramowanie dla polskich i niemieckich touroperatorów. Produkt odniósł sukces, co pozwoliło na zdobycie szerokiego doświadczenia w różnych obszarach turystyki.
We wrześniu MerlinX zorganizował dla biur podróży prapremierę najnowszej wersji programu, który przeszedł na nowatorską technologię React. Dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań system stał się bardziej przyjazny, m.in. dzięki wprowadzeniu możliwości konfiguracji aplikacji pod swoje potrzeby.
45. Samir Hamouda, dyrektor generalny Sun & Fun
Samir Hamouda od lat prowadzi działające na niełatwych rynkach biuro Sun & Fun Holidays. Mimo wielu lat turbulencji w Egipcie i Tunezji firma trzyma się w czołówce najbardziej znaczących polskich touroperatorów. Samirowi Hamoudzie udało się nie zwolnić pracowników ani w czasie pandemii ani wcześniej, gdy w Tunezji i Egipcie nastąpił kryzys wywołany terroryzmem.
W porównaniu z rokiem 2019 wyniki sprzedaży Sun&Fun przekroczyły 80 proc., czyli powyżej średniej branżowej. W kwietniu firma podpisała umowę z hotelami na wyspie Samos, gdzie wprowadzono połączenie rejsowe z LOT-em ze 140 miejscami. Latem 2021 problemem okazał się flagowy kierunek touroperatora, czyli Tunezja, jednak doświadczenie na rynku pozwoliło Sun&Fun nie ponieść znaczących strat z tego powodu.
46. Wiola Samborska, dyrektorka Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis
Do dzisiaj pamiętana jako osoba, która odpowiadała za turystyczny wizerunek Wrocławia. Jest specjalistką i trenerką ds. komunikacji marketingowej i public relations. Ukończyła Uniwersytet Wrocławski, a także studia i kursy z zakresu zarządzania, marketingu, public relations.
Po zmianie miejsca pracy wypromowała centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, które jest uważane za jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. W sezonie wakacyjnym wrocławskie centrum wiedzy o wodzie odnotowało rekordową frekwencję, a dzięki pozytywnym opiniom gości uzyskało nagrodę „Travellers’ Choice” przyznawaną przez Tripadvisor. W 2021 roku otrzymało też Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.
47. Renata Łątka, dyrektorka sprzedaży Hanse Merkur
Jako dyrektor sprzedaży w Hanse Merkur współpracuje z wieloma biurami podróży oraz touroperatorami. Jest doradcą w zakresie ochrony ubezpieczeniowej, dbając o komfort i bezpieczeństwo podróży klientów. Umiejętnie reorganizuje priorytety firmy w odpowiedzi na zmiany rynkowe i analizę pojawiających się trendów. Jest bardzo aktywną i rozpoznawalną w branży specjalistką.
Firma Hanse Merkur specjalizuje się w ubezpieczeniach turystycznych i działa na polskim rynku od pięciu lat. W trakcie pandemii firma szybko zareagowała na sytuację, wprowadzając ubezpieczenie zapewniające ochronę związaną z kosztami leczenia w przypadku zachorowania na covid-19 do pełnej wartości ubezpieczenia.
48. Michał Kaczmarzyk, prezes Ryanair Sun
Z dużym powodzeniem rozwija biznes czarterowy, a także rozwija markę Buzz, nie tylko w Polsce. W mijającym roku Buzz przejął bazy Ryanaira w kolejnych krajach, co oznacza, że w praktyce zarządza w tej chwili prawie całą środkowoeuropejską siatką największej linii w Europie.
Buzz jest jedną z linii lotniczych, które wchodzą w skład Ryanair Holdings i działa na polskim rynku od trzech lat. W trakcie pandemii byli jedyną dużą linią lotniczą, która nie skorzystała z pomocy publicznej poza pożyczką udzieloną grupie w Wielkiej Brytanii. We wrześniu tego roku linia wzbogaciła flotę o nowego Boeinga 737-8200, tzw. gamechangera. To pierwsza maszyna z charakterystyczną „pszczółką” na ogonie. Od bazowego modelu 737 MAX różni się przede wszystkim większą liczbą miejsc na pokładzie.
49. Andrzej Olszewski, twórca i właściciel Żywego Muzeum Piernika i Domu Legend Toruńskich
Jest aktywny w branży, pojawia się na konferencjach, chętnie i merytorycznie zabiera głos w ważnych dla turystyki i promocji turystycznej sprawach. Pomysłodawca i założyciel trzech popularnych atrakcji turystycznych w Toruniu. Wśród nich najbardziej rozpoznawalne jest Żywe Muzeum Piernika.
Żywe Muzeum Piernika, podobnie jak inne atrakcje turystyczne, ciężko znosiło czas zamknięcia w związku z Covid-19. W 2019 roku muzeum odwiedziło 135 tys. turystów, a w ubiegłym roku było ich jedynie 50 tys. osób. Na szczęście muzeum udało się utrzymać wykwalifikowaną kadrę, która stanowi jego największy atut i latem roku 2021 roku biło rekordy popularności.
50. Dawid Lasek, przewodniczący Rady Ekspertów ds. Turystyki i wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki
Od 2001 roku związany ze Stowarzyszeniem Euroregionu Karpackiego, gdzie kierował projektami transkarpackimi, a od 2007 został wiceprezesem zarządu. Był wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę w dawnym Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Razem z Radą Ekspertów analizował Krajowy Plan Odbudowy, kierował apele dotyczące szczepień i ich wpływu na rozprzestrzenianie się pandemii oraz oceniał Polski Bon Turystyczny po roku jego funkcjonowania.
Rada Ekspertów ds. Turystyki ma działać między innymi na rzeczy uczynienia Polski miejscem turystycznym o najwyższej jakości i zrównoważonej turystyce. Pytanie brzmi, jaka będzie faktyczna skuteczność tych działań i roli rady przy ministrze turystyki po perturbacjach związanych z przenosinami departamentu turystyki z resortu do resortu.
51. Radosław Włoszek, prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków – Balice
Pomimo pandemii w porcie lotniczym udało się zanotować miesiące „na plus”. Ponadto pojawiły się nowe połączenia do Albanii, Chorwacji, Grecji. W ofercie pojawiły się także Ankona, Turyn, Lille, Sztokholm, Budapeszt, Newcastle i Ryga. Na horyzoncie jest też już widoczne połączenie, co ważne z perspektywy Polonii, z Nowym Jorkiem. Port lotniczy pod względem liczby obsłużonych pasażerów jest drugi w Polsce. W obecnej siatce połączeń oferuje 140 kierunków do 32 krajów, obsługiwanych przez 19 linii lotniczych. W 2019 r. lotnisko obsłużyło ponad 8,4 mln pasażerów.
52. Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej
Jako wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel jest odpowiedzialna za wszystkie działania tej agendy związanej z Polskim Bonem Turystycznym. Uważa, że to świadczenie mogłoby wejść na stałe do polityki społecznej państwa. Jak do tej pory ta forma wsparcia dla rodzin spełniła swoje zadanie. Bon Turystyczny zainteresował turystów i ożywił krajowy rynek. Po podsumowaniu roku z bonem POT przeprowadziła badanie wśród firm turystycznych, z którego wynika, że blisko 85 proc. z nich pozytywnie oceniło Polski Bon Turystyczny i 76 proc. zyskało nowych klientów dzięki rozszerzeniu oferty o propozycję wypoczynku dla rodzin z dziećmi.
53. Andrzej Hulewicz, wiceprezes Mazurkas
Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę w turystyce i został pilotem wycieczek, a następnie został współzałożycielem biura podróży Mazurkas.
Przez wielu uważany za ikonę i prekursora branży spotkań w turystyce, doskonale kojarzony w środowisku branżowym zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wspólnie z Andrzejem Bartkowskim stworzył Mazurkas Travel, jedno z czołowych i największych biur DMC zajmujące się turystyką przyjazdową do Polski. Oprócz tego, razem ze wspólnikiem, prowadzi hotel i centrum konferencyjne MCC Mazurkas i Mazurkas Catering 360, posiada firmę transportową (Mazurkas Transport).
54. Paula Fanderowska, zastępczyni dyrektora ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków w Krakowskim Biurze Festiwalowym, prezes Stowarzyszenia Konferencji i Kongresy w Polsce
Zarządza polityką sprzedaży Centrum Kongresowego ICE Kraków. Jest doświadczonym menedżerem i ekspertem w obszarze przemysłu spotkań oraz event marketingu. Działa m.in. w SKKP, bierze też aktywny udział w pracach nad Programem Ambasadorów Kongresów Polskich.
Paula Fanderowska jest też liderką projektu Kraków Network – grupy współpracujących ze sobą firm z branży MICE, które działają wspólnie na rzecz rozwoju turystyki biznesowej w Krakowie. Dzięki temu stolica Małopolski staje się miejscem, w którym można zorganizować duże konferencje i kongresy.
55. Janusz Mitulski, starszy dyrektor ds. rozwoju w regionie Europy i Ukrainy Sieci Marriott International
Przez wiele lat był wiceprezesem, a następnie członkiem Rady Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, trenerem Akademii Hotelarza. Jest wykładowcą akademickim i znamienitym analitykiem rynku hotelarskiego. Przeszedł do Marriott International w 2015 roku z firmy doradczej Horwath HTL Polska, gdzie przez ponad pięć lat był partnerem i szefem w zespole doradztwa hotelowego i turystycznego.
Jest odpowiedzialny za rozwój sieci na Ukrainie i w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, który obejmuje Polskę, Słowację, Czechy i kraje bałtyckie. Wprowadził do Polski nowe marki Marriotta takie jak Moxy, AC Hotels by Marriott, Four Points by Sheraton.
56. Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej
Uważany za bardzo aktywną osobę w branży turystycznej. Profesjonalnie działa na rzecz promocji turystyki w Gdańsku i w całym regionie. Oprócz szeregu zasług i sumiennej realizacji bieżących zadań na wyróżnienie zasługują z pewnością dwa projekty: przynosząca bardzo dobre skutki i wielokrotnie nagradzana akcja #CityWillWait, w której bierze udział Visit Gdańsk; oraz organizowana przez Visit Gdańsk cykliczna konferencja NTT (New Trends in Tourism) – jedno z ważniejszych i najlepiej przygotowanych merytorycznie wydarzeń w branży, przy okazji popularyzujące Gdańsk jako destynację turystyczną.
57. Piotr Wnukowicz, dyrektor wydziału turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Doświadczony i kompetentny urzędnik, aktywny i pracowity – bardzo zabiegał o pomoc dla dolnośląskich przedsiębiorców turystycznych w okresie pandemii Covid-19. W swoich działaniach jest uznawany za profesjonalistę. Wszelkie podejmowane inicjatywy rozpoczyna od dogłębnych analiz i badań. Chętnie spotyka się z branżą – odbierany jest jako osoba o dużej wiedzy i znajomości wszelkich tematów związanych z gospodarką turystyczną. Co ważne, blisko współpracuje z Dolnośląską Organizacją Turystyczną i rozumie jej rolę w strukturze promocyjnej Polski.
58. Karolina Warzybok, prezes Ecco Holiday
Związana z Ecco Holiday od 2007 roku. Jako dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży odpowiadała za współpracę z biurami franczyzowymi, partnerskimi i agencyjnym. Od 2019 roku pełni funkcję prezesa zarządu. Należąca do spółki marka Ecco Travel jest liderem w programach objazdowych po Chinach, Izraelu, Gruzji, Indiach. Choć specjalizuje się w wielu kierunkach niedostępnych z powodu pandemii, z konsekwencją realizuje programy wycieczek do dalszych krajów otwierających się na turystów.
Ecco Travel umożliwiło klientom rezerwującym wycieczkę w dalszym terminie na dokonywanie bezkosztowych zmian, które wspomagają decyzje o rezerwacji i pozwalają na bezpieczne, długoterminowe planowanie.
59. Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Specjalista w branży lotniczej, ekspert i wykładowca akademicki. Wielokrotnie nagradzany za swoje umiejętności menedżerskie. Od 2010 kieruje spółką Port Lotniczy Gdańsk. Z branżą lotniczą i gdańskim lotniskiem związany jest od ponad ćwierć wieku: przeszedł przez wszystkie szczeble kariery, a od 1997 roku obejmował stanowisko wiceprezesa. Jest pierwszym zarządzającym portem lotniczym w Polsce, który rozpoczął budowę nowoczesnej przestrzeni komercyjnej przy lotnisku Airport City Gdańsk.
Jest jednym z najbardziej aktywnych prezesów w rozmowach i apelach o lepsze warunki dla branży lotniczej dotyczących m.in.: podwyższenia opłat nawigacyjnych czy zakazów lotów. Nie boi się wyrażać swoich opinii.
60. Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl
Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Studiów podyplomowych Marketing Internetowy na SGH w Warszawie. Wcześniej był w firmie Travelplanet.pl dyrektorem marketingu i e-commerce.
Travelplanet.pl to jeden z ważniejszych w Polsce multi-agentów, który zbiera w jednym miejscu oferty od wielu biur podróży, m.in. Itaki, TUI, Grecos, Exim Tours czy Coral Travel. W tym roku najpopularniejszymi kierunkami według klientów Travelplanet.pl były Turcja, Grecja, Egipt, Bułgaria i Polska. W Turcji i Grecji w lipcu oraz sierpniu ponad połowa rezerwujących zaplanowała w ten sposób wakacje.
61. Leila Ben Arfi, prezes Best Reisen
W tym roku touroperator osiągnął znacznie wyższe obroty niż w całym 2019 roku. Najważniejsze dla niego kierunki nie zostały zamknięte, co pozwoliło na odbicie się po pandemicznym roku 2020. W tym roku świetnie sprzedawały się kierunki nad Zatoką Perską – Dubaj i Ras Al. Khaimah – na które Best Reisen postawiło już kilka lat temu. Zresztą, oba emiraty będą się sprzedawać dobrze w najbliższych miesiącach z uwagi na EXPO w Dubaju. Poza tym bardzo dobrze szła sprzedaż Turcji, Grecji, Dominikany, Meksyku, Bułgarii, Egiptu i Chorwacji.
62. Anna Górska, dyrektor zarządu Symposium Cracoviense
Uznawana za cenionego eksperta, komentatora, doskonale znana w środowisku międzynarodowym. Od lat aktywnie udziela się społecznie w międzynarodowych organizacjach. Zasiada w zarządzie ICCA (International Congress and Convention Association), reprezentując sektor Meetings Management i jest pierwszą w historii Polką w strukturach zarządu ICCA, uważanego za jedno z najważniejszych stowarzyszeń związanych z szeroko rozumianym przemysłem spotkań na świecie. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia.
Do jej zadań jako przewodniczącej należy przygotowanie rocznych planów dla oddziału, edukacja członków i rozwój aktywności stymulujących kontakty biznesowe pomiędzy nimi.
63. Katarzyna Szepczyńska, dyrektorka Działu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych w UNIQA
21 kwietnia dwie firmy ubezpieczeniowe – AXA i UNIQA – połączyły się w jedną pod nazwą UNIQA. Katarzyna Szepczyńska objęła (zachowała) w firmie stanowisko dyrektorki ubezpieczeń turystycznych. To szczególnie ważny segment ubezpieczeń w czasach covid-19. Polska jest dla austriackiej grupy Uniqa największym rynkiem pod względem klientów (ponad 5 milionów). Uniqa ubezpiecza w Polsce ponad 80 tysięcy firm.
Rola firm ubezpieczeniowych w branży turystycznej wzrosła w ostatnich dwóch latach. W polisach ubezpieczeniowych coraz częściej zaczęły pojawiać się zapisy związane z zagrożeniem ze strony covid-19 dla podróżujących.
64. Sebastian Nasiłowski, prezes Tourist Polska i skarbnik Polskiej Izby Turystyki
Jeden z nielicznych przykładów ambitnych i pozytywnych działań w okresie pandemii. Wszystko wskazuje na to, że budowa polskiego portalu rezerwacyjnego Lulubeds.pl zakończyła się sukcesem. W dużym stopniu zadecydowały o tym profesjonalna wiedza i intuicja prezesa, a także wzrost zainteresowania Polaków turystyką krajową. Projekt powiększany jest stale o liczbę dostępnych obiektów do rezerwacji.
Sebastian Nasiłowski udowadnia, że branża jest dość elastyczna, aby móc dostosować się do nowych wymagań, tak żeby turyści mogli spokojnie wypoczywać i czuć się bezpiecznie.
65. Janusz Molus, dyrektor biura sprzedaży ubezpieczeń turystycznych TU Europa
Były dyrektor generalny Polskiej Izby Turystyki, obecnie dyrektor biura sprzedaży ubezpieczeń turystycznych Europa Ubezpieczenia. Jest osobą bardzo rozpoznawalną i aktywną w branży, znanym i cenionym ekspertem w zakresie gwarancji turystycznych dla touroperatorów.
Europa Ubezpieczenia jest dostawcą gwarancji ubezpieczeniowej dla wielu touroperatorów, w tym Rainbow, Grecos, Oasis. W tym roku skutecznie pomagali turystom, którzy podczas zagranicznego urlopu trafiali na przymusową kwarantannę z powodu covid-19. Jest to efekt rozszerzenia zakresu ochrony w ubezpieczeniach turystycznych, które oferuje towarzystwo.
66. Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław
W miesiącach letnich operacje w Porcie Lotniczym Wrocław wyniosły 65-70 proc. tego, co lotnisko osiągnęło w roku 2019. Szacuje się, że rok 2021 zamknięty będzie na poziomie 50 proc. i jest to o wiele lepsza sytuacja niż w 2020 roku. Niestety, na skutek pandemii wiele inwestycji portu lotniczego zostało wstrzymanych. Zostaną ponownie uruchomione, kiedy zarząd lotniska zyska pewność, sytuacja w turystyce się ustabilizowała.
W obecnym sezonie zimowym 2021/22 zostały za to uruchomione nowe połączenia bezpośrednie z Wrocławia do Lizbony, Lanzarote, Pafos, Piza, Billund i Bournemouth. Do siatki wróciły też oczekiwane kierunki takie jak Bruksela, Charleroi i Kopenhaga.
67. Grażyna Grot-Duziak, członek zarządu Weco-Travel i prezes SITE Poland
Od ponad trzydziestu lat jest związana z turystyką i jest mocno zaangażowana w rozwój polskiej branży MICE. Specjalizuje się w obszarze business travel: wykreowała i wprowadziła na rynek polski markę Weco Travel Meetings & Incentives. Aktywnie pracuje nad rozwojem tego sektora w organizacji Weco-Travel w oddziałach na Węgrzech, w Rumunii i w Czechach.
Jest członkiem Komisji MICE przy Polskiej Izbie Turystyki. Jest rozpoznawalna, aktywnie pracuje na rzecz rozwoju branży, bierze udział w konsultacjach, dyskusjach panelowych i grupach projektowych. Udziela się podczas wielu konferencji branżowych związanych z turystyką biznesową i incentive.
68. Jarosław Lichacy, prezes Darłowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych
Jest przedsiębiorcą i pracownikiem dydaktycznym Politechniki Koszalińskiej, specjalizującym się w turystyce. Od wielu lat związany z branżą turystyczną. Założyciel i prezes Darlot – Serce Polskiego Wybrzeża, jednej z najciekawiej prowadzonych lokalnych organizacji turystycznych. Był m.in. członkiem zarządu Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Ogólnopolskiego Porozumienia LOT-ów.
Obecnie skupia się na wzmocnieniu i zyskaniu niezależności finansowej macierzystej LOT. Jeżeli zrealizuje swoje zamierzenia, Darlot już niedługo stanie się samowystarczalną instytucją promującą subregion, być może stanowiącą wzorzec dla pozostałych LOT.
69. Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, prezes Szarpie Travel
Andrzej Kinlder jest uznawany w branży za osobę mocno zaangażowaną w rozwój turystyki. Od 2014 roku pełni funkcję wiceprezesa zarządu Polskiej Izby Turystyki. W dobie pandemii był jednym z głównych motorów prac Polskiej Izby Turystyki nad rozwiązaniami dla polskich touroperatorów. Choć ich większość prowadzona była w 2020 roku, również w 2021 Andrzej Kindler reagował wtedy, gdy trzeba było wynegocjować dla branży najlepsze rozwiązania.
W lipcu 2021 roku dołączył do Rady Ekspertów Turystów przy Ministrze ds. Turystyki jako wiceprzewodniczący. Również w 2021 roku zakończył kadencję jako przewodniczący rady POT.
70. Piotr Kruczek, twórca marki Turystyka Forum
W roku 2013 założył na Facebooku grupę Turystyka Forum, która stopniowo rozwinęła się w miejsce wymiany informacji i dyskusji branży turystycznej. To tam ścierają się różne poglądy, można tam również zasięgnąć specjalistycznych informacji. Grupa licząca ponad 15 tys. użytkowników rozrasta się coraz bardziej, gdyż porusza autentyczne problemy nurtujące środowisko. Podczas pandemii zyskała na jeszcze większym znaczeniu jako miejsce wymiany najważniejszych informacji i porad oraz komentarzy. Informacje dotyczące otwierania i zamykania się krajów oraz wprowadzanych restrykcji mają dużo komentarzy i docierają do licznych odbiorców.
71. Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych i burmistrz Gminy Uzdrowiskowej Muszyna
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę doktorską obronił na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od dwudziestu lat jest prezesem zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. Jest również przewodniczącym zarządu gmin Krynicko-Popradzkich.
Uważany w środowisku za znawcę w zakresie prawa uzdrowiskowego, finansów, samorządu i turystyki. Inicjator budowy kolejki gondolowej na Jaworzynę w Krynicy-Zdroju. Miejscowości uzdrowiskowe stały się jeszcze ważniejszym elementem polskiej turystyki, przez co wzrosła też waga prezesa SGU. Jan Golba walczy o uzdrowiska i ich rolę w gospodarce „pocovidowej”.
72. Marta Chełkowska, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Jako prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej od 2009 roku jest liderem promocji regionalnej na rynku krajowym i zagranicznych. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy w turystyce, w sektorze prywatnym oraz w samorządzie lokalnym i regionalnym. Sprawia, że współpraca pomiędzy samorządami a przedsiębiorcami przynosi profity obu stronom. PROT prowadzony przez nią jest często stawiany za wzór współpracy między regionalną organizacja turystyczną a lokalnymi organizacjami turystycznymi.
73. Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej
W tym roku w sezonie letnim, pomimo trwającej pandemii Małopolska Organizacja Turystyczna odnotowała rekordowe liczby turystów odwiedzających region. Włączyła się również merytorycznie we współpracę przy działaniach nad projektem „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”, mającym pozwolić na wypracowanie optymalnego modelu zarządzania turystyką w Krakowie.
Ekspert walczący o ochronę interesów branży turystycznej. Czynnie współpracuje z wieloma instytucjami państwowymi i podmiotami związanymi z usługami turystycznymi.
74. Witold Ignatowski, prezes zarządu Consulting Plus Hospitality
Wybitny ekspert hotelarstwa i gastronomii, niezwykle szanowany przez branżę. Jest członkiem Rady IGHP. Jako jedyny Polak otrzymał prestiżową nagrodę European Hospitality Foundation, nazywaną hotelarskim Oskarem.
W latach 1982-1998 zajmował stanowiska zastępcy dyrektora w hotelach Mrongovia, Victoria-Intercontinental i Europejskim, a od 1998 r. – dyrektora ds. operacyjnych Orbisu. Zdobywał tam doświadczenie i wszechstronną wiedzę.
Obecnie już tylko doradza zarządowi DeSilva, ale równolegle pracuje nad nową siecią, której zalążek stanowią dwa hotele wrocławskie: Patio Old Town i Duet Budget Centrum. Znając jego skuteczność możemy spodziewać się szybkiego rozwoju tej sieci.
75. Paweł Nowak, prezes kopalni „Wieliczka”
Od ponad roku pełni funkcję prezesa kopalni „Wieliczka”. W 2021 roku zorganizował zwiedzanie kopalni za pół ceny wyłącznie dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka. Chciał, aby lokalna społeczność w okresie pandemicznym miała możliwość wybrać się pod ziemię i móc choć na chwilę oderwać się codzienności. Uważa, że to właśnie Wieliczanie są najlepszymi ambasadorami kopalni.
W 2021 roku w Kopalni Soli „Wieliczka” dominowała przede wszystkim turystyka krajowa (72 proc. stanowili turyści krajowi, a 28 proc. – zagraniczni. Do końca listopada 2021 roku podziemia odwiedziło 641,7 tys. turystów. W grudniu przyjechać powinno jeszcze ok. 50 tys., co oznacza, że kopalnia zamknie rok liczbą około 691,7 tys. gości.
76. Dorota Lachowska, dyrektorka Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Jedna z bardziej aktywnych i rozpoznawalnych osób w systemie promocji regionów Polski. Absolwentka UMCS oraz WSPiA w Lublinie. Swoją karierę zawodową rozpoczynała od pracy w Wydawnictwie Naukowym PWN. Od 2007 roku jest związana Lubelską Regionalną Organizacją Turystyczną. Trzy lata później objęła tam stanowisko dyrektorki biura zarządu. Zarządzała wieloma projektami szkoleniowymi i badawczymi prowadzonymi w stowarzyszeniu. Prowadziła także zajęcia dydaktyczne na UMCS oraz szkoleniowe w zakresie turystyki. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych, kongresach i sympozjach dotyczących turystyki. W 2014 otrzymała honorową odznakę „Za zasługi dla turystyki”.
77. Adrian Bogusłowicz, przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej
Zawodowo związany jest z Krynicą Morską, gdzie od kilkunastu lat udziela się też społecznie i działa na rzecz promocji całego regionu. Swoją karierę w turystyce rozpoczął w 1996 roku w biurze podróży w Elblągu, gdzie zajmował się sprzedażą agencyjną i organizacją kolonii i wycieczek szkolnych. Od 1998 r. jest związany zawodowo z Mierzeją Wiślaną, którą promuje na portalu www.mierzeja.pl.
W tym roku podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki w Gdańsku został wybrany „Osobowością roku”. Nominowany był za akcję społeczną #KrynicaMorskaDlaMedyka, wspierającą lekarzy walczących z epidemią koronawirusa.
78. Marcin Pałach, prezes Tarnowskiej Organizacji Turystycznej
Od 2003 jest dyrektorem jednego z najbardziej profesjonalnych Centrów Informacji Turystycznej w Polsce, które wielokrotnie zdobywało pierwsze miejsce w konkursach POT. Jest współzałożycielem i od 2017 roku prezesem Tarnowskiej Organizacji Turystycznej. Od wielu lat realizuje konsekwentną politykę promocji miasta i subregionu, w wyniku której do Tarnowa przyjeżdża coraz więcej turystów polskich i zagranicznych.
Działania TOT zostały dostrzeżone przez światowe media – w listopadzie 2021 Tarnów znalazł się na prestiżowej liście CNN 15 najpiękniejszych mniejszych miast Europy. To olbrzymi sukces, który gwarantuje w przyszłości znaczny wzrost przyjazdów turystycznych również spoza Europy.
79. Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Poznań Airport
Aktywnie działa w obronie interesów portów lotniczych, zwłaszcza w zakresie regulacji dotyczących bezpieczeństwa, ochrony, środowiska i opłat lotniskowych. We wrześniu 2021 roku Port Lotniczy w Poznaniu odnotował wzrost o 106 tys. podróżnych w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do września 2021 roku w Poznaniu obsłużono w sumie 722 tys. pasażerów.
W czerwcu 2006 został prezesem zarządu Portu Lotniczego Poznań – Ławica Sp. z o.o. Jest również wiceprezesem zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych z siedzibą w Warszawie, który skupia wszystkich pracodawców zarządzających regionalnymi lotniskami w Polsce.
80. Rafał Marek, prezes Krakowskiej Izby Turystyki
Jest krakowskim przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę Consulting RM. Od zeszłego roku pełni funkcję prezesa Krakowskiej Izby Turystyki. Wcześniej był wiceprezesem i dyrektorem izby. Organizacja KIT liczy około 200 członków. Jej prezes chce, żeby KIT stała się organizacją jeszcze bardziej profesjonalną, która wspiera swoich członków na wielu obszarach, m.in. promocyjnym i prawnym. W planach ma również zwiększenie liczby członków izby oraz wzmocnienie jej portfolio, zwłaszcza o przedstawicieli obiektów noclegowych oraz turystyki wyjazdowej i szkolnej.
81. Janusz Śmigielski, wiceprezes zarządu Grecos Travel
Doświadczony w polskim biznesie touroperatorskim menedżer. Od 2006 roku pracował w zarządzie Grecos Holiday, obecnie jest wiceprezesem zarządu. Biuro to powstało we współpracy Janusza Śmigielskiego, Alicji Skoczyńskiej i Wojtka Skoczyńskiego.
Choć ostatnio mniej aktywny w mediach, Grecos konsekwentnie działa i na przyszły sezon oferuje 15 kierunków. Pierwsze loty w nowym sezonie są zaplanowane pod koniec kwietnia przyszłego roku na najważniejsze wyspy: Kretę, Rodos, Korfu, Zakyntos i Kos. Najwcześniej polecą samoloty na wyspę Kos, bo już 23 kwietnia. Oferują dużą elastyczność w podejściu do potrzeb klientów.
82. Krzysztof Celuch, właściciel Celuch Consulting
Jeden z prekursorów turystyki biznesowej w Polsce i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy związanych z tą gałęzią branży, profesor akademicki oraz konsultant biznesowy. Kieruje firmą Celuch Consulting, doradzającą organizacjom i przedsiębiorstwom w obszarach zarządzania, komunikacji i motywacji, rozwoju biznesu, w szczególności w odniesieniu do przemysłu spotkań. Jest także adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz profesorem w FH Salzburg. Jako pełnomocnik rektora ds. współpracy z biznesem w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula organizuje studencką konferencję IMEX-MPI-MCI Future Leaders Forum Warsaw. Co więcej, od 2014 r. prowadzi badania dotyczące wpływu ekonomicznego przemysłu spotkań na gospodarkę Polski „Poland Events Impact”.
83. Rune Askevold, dyrektor zarządzający Puro Hotels
Z pochodzenia jest Norwegiem. Hotelarz z zawodu i zamiłowania. Od lat tworzy i rozwija sieć lifestylowych hoteli marki Puro, z powodzeniem rozwijającej się w Polsce mimo kryzysu.
W 2021 roku Rune Askevold zapowiedział, że niebawem rodzina hoteli Puro powiększy się o nowe miejsce w Warszawie. Dyrektor sieci chce, aby był to jeden z najciekawszych hoteli w Warszawie nie tylko dla podróżników, ale też dla mieszkańców. Obiekt ma posiadać 205 pokoi, co uczyni go jednym z większych hoteli tej sieci. W przygotowaniu są także kolejne dwa projekty w Warszawie, inne realizowane są we Wrocławiu i Katowicach. Przy swoich projektach Askevold Rune współpracuje z uznawanymi światowymi architektami.
84. Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojova Invest
Jest członkiem zarządu i współwłaścicielem holdingu Zdrojowej Invest. Razem ze swoim bratem Szymonem jest odpowiedzialny za całą organizację oraz bezpośrednio za marketing, sprzedaż i struktury prawne. Jest również ekspertem na rynku nieruchomości wakacyjnych i condo hoteli.
Zrojova Invest jest prekursorem i liderem rynku condohoteli w Polsce. Dotychczas zrealizował 13 obiektów w systemie condo w największych polskich miejscowościach wypoczynkowych nad morzem i w górach. W najbliższych latach planują skupić się na dotychczasowych hotelach na rynkach, na których są mocni oraz budowie apartamentów wakacyjnych.
85. Krzysztof Jędrocha, wiceprezes spółki Jan-pol
Aktywny i kompetentny przedsiębiorca, umiejący patrzeć szerzej niż własny biznes, działający w turystyce od 1982 roku. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Był dyrektorem biura podróży Logostour. Od 1995 roku jest wiceprezesem zarządu krakowskiego biura Jan-Pol S.A, jednego z najstarszych w Polsce biur podróży.
Krzysztof Jędrocha od lat wyróżnia się swoją społeczną aktywnością na rzecz rozwoju turystyki i hotelarstwa w Polsce. Jest współzałożycielem Krakowskiej Izby Turystyki i wieloletnim członkiem władz naczelnych Polskiej Izby Turystyki. Za zasługi dla Krakowa w 2007 roku został odznaczony medalem Prezydenta miasta Honoris Gratia.
86. Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej
Założycielka i prezes Turystycznej Organizacji Otwartej oraz Fundacji Nowa Koncepcja, Członek Polskiej Rady Turystyki, wiceprezes zarządu Legalnego Polskiego Taksówkarza. Od początku kryzysu bardzo aktywna społecznie i walcząca o rozwiązania na rzecz turystyki.
Z wykształcenia jest ekonomistką ze specjalizacjami: zarządzanie turystyką, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie w kryzysie, prawo spółek handlowych. Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale WPiA. Pracę w branży rozpoczęła w 1998 roku.
87. Elżbieta Szumska, założycielka i właścicielka Kopalni Złota w Złotym stoku
Założycielka, właścicielka i przewodniczka w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Historia stworzenia przez nią ze starej kopalni popularnej atrakcji turystycznej to opowieść na miarę Hollywood: postawiła wszystko na jedną kartę i wygrała.
Opowieść zaczęła się od tego, że w 1996 roku kopalnia złota została przekształcona w podziemną trasę turystyczną. Trzy lata później Elżbieta Szumska postanowiła podjąć się wyzwania i wydzierżawiła kopalnię. Następnie stała się właścicielką 65 proc. udziałów obiektu. Osiągnęła sukces dzięki ciężkiej pracy i stworzyła jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku.
88. Katarzyna Gądek, zastępczyni dyrektora Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa
Od kwietnia 2021 roku wchodzi w skład Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat zaangażowana w tworzenie nowoczesnych struktur zarządzania turystyką w Krakowie. Dziś miasto to staje przed poważnymi wyzwaniami podnoszenia się z kryzysu wywołanego pandemią, ale także przed możliwością dokonania „nowego otwarcia” w postaci przywrócenia równowagi między dobrem turystów a dobrem mieszkańców. Przed miastem również szansa na ogromny sukces wizerunkowy na arenie międzynarodowej branży wydarzeń: chodzi o organizację w Krakowie w 2022 roku prestiżowego kongresu ICCA. Wyzwaniom tym musi sprostać cały zespół Wydziału ds. Turystyki i Krakowskie Convention Bureau i cała ekipa odpowiedzialna za odbudowę turystyki i sektora MICE w Krakowie.
89. Andrzej Dowgiałło, założyciel Grupy Anders
Aktywnie działa na rzecz branży turystycznej i hotelarskiej w skali ogólnokrajowej. Ma bardzo mocny wpływ na rozwój regionu Warmii i Mazur, jego wkład w rewitalizację polskich zamków jest niezaprzeczalny. Jest twórcą nagradzanych w międzynarodowych konkursach i rankingach hoteli. Ponadto jest współorganizatorem mistrzostw świata w piłce ręcznej plażowej w Starych Jabłonkach.
Grupa Anders zajmuje się szeroko pojętą działalnością turystyczną. Najpierw była biurem podróży Traveland, organizującym wypoczynek w Polsce i poza jej granicami dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych.
90. Wiesław Czerniec, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”
Niestrudzony propagator turystyki wiejskiej, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne”. Patronuje lokalnym i regionalnym organizacjom stowarzyszającym obiekty turystyki wiejskiej. Prowadzi wszechstronne działania na rzecz promocji i rozwoju polskiej turystyki na obszarach wiejskich. Wiesław Czerniec jest także pomysłodawcą akcji “Odpoczywaj na wsi”, dzięki której agroturystyka przez ostatnie lata przeżywała swój rozkwit. Zainteresowanie tą formą wypoczynku przerosło nawet oczekiwania właścicieli gospodarstw agroturystycznych.
Dzięki działalności prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” kładziony jest nacisk na modernizację i rozwój infrastruktury agroturystycznej.
91. Jacek Legendziewicz, właściciel Jordan Group
Jest największym przedsiębiorcą turystycznym w Krakowie, właścicielem hoteli, biura podróży oraz firmy transportowej.
Jordan Group jest krakowską firmą istniejącą na rynku od kilkudziesięciu lat. Początkowo w 1987 roku było to dwuosobowe biuro podróży przy oddziale uczelnianym PTTK Politechniki Krakowskiej. W kolejnych latach zostały otwarte kolejne filie, także poza Krakowem, a wachlarz usług firmy poszerzył się o organizację imprez, sympozjów oraz rezerwację i sprzedaż miejsc hotelowych w Polsce i Austrii.
92. Anna Żabska, prezes Zamku Książ
Modelowo zarządza jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. Kiedy obejmowała stanowisko, drastycznie ograniczyła wydatki, ale nie pozwoliła na zwolnienie ani jednej osoby. Rok później wypracowała milionowy zysk spółki. W czasie pandemii również odnotowała znaczny zysk, co uważa za swój największy sukces.
Trzydzieści lat temu zamek Książ przeszedł pod zarząd Gminy Wałbrzych, która powołała do życia spółkę Zamek Książ w Wałbrzychu. Z okazji jubileuszu przygotowano specjalną trasę, wystawę i wiele atrakcji dla zwiedzających.
93. Małgorzata Ślepowrońska, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Struktury UFG oraz zasady odprowadzania składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy są w branży turystycznej coraz bardziej istotne, szczególnie w dobie pandemii.
Małgorzata Ślepowrońska od 2009 roku związana jest z sektorem ubezpieczeniowym. W UFG jako dyrektor zarządzająca odpowiadała za rozwój funkcji informacyjnej, realizowanej w ramach Ośrodka Informacji. Koordynowała również działania związane z optymalizacją i wsparciem technologicznym kluczowych procesów realizowanych przez UFG. Od czerwca 2016 roku jest członkiem zarządu Funduszu. W 2019 roku Rada UFG powołała Małgorzatę Ślepowrońską na stanowisko Prezesa Zarządu UFG.
94. Jerzy Kapłon, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Poprzednio pełnił funkcję skarbnika stowarzyszenia Zarządu Głównego PTTK. Jest autorem publikacji związanych z historią turystyki górskiej. W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym działa od 1976 roku.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zrzesza niemal 80 tysięcy miłośników turystyki i zarządza około 160 obiektami wspierającymi zwiedzanie, odwiedzanie i poznawanie Polski. W dobie pandemii promuje turystykę społeczną.
W 2021 roku dzięki współpracy PTTK z Polskimi Kolejami Linowymi oraz miastem Zakopane udostępniony został nowy bezpłatny i ogólnodostępny szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę.
95. Bartłomiej Walas, dziekan wydziału turystyki i rekreacji WSTiE, koordynator ds. projektów strategicznych w wydziale turystyki Urzędu Miasta Krakowa
Jest cenionym w branży specjalistą z zakresu polityki turystycznej i marketingu. Posiada wieloletnie doświadczenie w administracji publicznej. Pracę dydaktyczną łączył z praktyką gospodarki turystycznej na kierowniczych stanowiskach w biurze podróży Sunny Tours, Oddziale Instytutu Turystyki, Krakowskim Przedsiębiorstwie Turystycznym Wawel-Tourist.
Jest współautorem koncepcji strategii marketingowej Polski w sferze turystyki na lata 2012-2020 i strategii marki Polish Prestige Hotels & Resorts. Jest również autorem koncepcji i opracowania „Polityki zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”.
96. Dariusz Wojtal, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki, prezes zarządu Oddziału Turystyki Przyjazdowej PIT
W tym roku w ramach struktur Polskiej Izby Turystyki powołano Oddział Turystyki Przyjazdowej. Jest to pierwszy w historii oddział branżowy utworzony w ramach PIT. Dariusz Wojtal uważa, że istnieje duża szansa szybkiego restartu turystyki przyjazdowej i możliwość powrócenia w ciągu trzech lat do liczby 20 mln turystów zagranicznych w Polsce.
W ramach zaproponowanego programu działania aktywność nowego oddziału PIT skupi się na współpracy z jednostkami administracji publicznej na poziomie centralnym i regionalnym, współpracy z POT, ROT-ami i LOT-ami oraz innymi organizacjami branżowymi.
97. Andrzej Pawluszek, pełnomocnik POT ds. Zagranicznych Ośrodków POT, zastępca dyrektora ZOPOT-u w Amsterdamie
W kwietniu 2021 roku został mianowany na pełnomocnika POT ds. Zagranicznych Ośrodków POT. To bardzo ważna funkcja, gdyż od strategii promocyjnej Polski na rynkach zagranicznych będzie po części zależało tempo odbudowy turystyki przyjazdowej do Polski.
Andrzej Pawluszek jest też zastępcą dyrektora ZOPOT-u w Amsterdamie. Jest polskim działaczem turystycznym, samorządowcem i urzędnikiem państwowym. Uzyskał absolutorium z politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2011 ukończył studia z zarządzania w turystyce na Uniwersytecie Nowojorskim, a w 2015 z komunikacji i dziennikarstwa na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
98. Rafał Jańczuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych, właściciel Raf Trans
Jest bardzo aktywny w przestrzeni publicznej, wielokrotnie udało mu się przebić do mediów głównego nurtu z przekazem o tym, jak epidemia niszczy wieloletni dorobek polskich przewoźników autokarowych.
Sam rozruch autokarów, przez długi czas wyłączonych z ruchu, wymagał ogromnych nakładów finansowych. Z dużym wysiłkiem wiąże się też przekonanie społeczeństwa, że podróżowanie autokarami jest bezpieczne. Prezes Raf Trans przewiduje, że dopiero w przyszłym roku transport autokarowy osiągnie próg 50 proc. przewozów sprzed kryzysu. Odbudowa popytu może być równie mozolna, jak budowanie jakości przewozów po polskiej transformacji ustrojowo-gospodarczej.
99. Ryszard Wójcik, założyciel i prezes firmy Sindbad
Prezes firmy Sindbad, którą założył ponad 35 lat temu. Początkowo było, to dwuosobowe biuro podróży. Dziś jest największą firmą przewozową w kraju. W zeszłym roku wystartowała z najnowszą inwestycją Sindbad Dom.
We flocie przedsiębiorstwa znajduje się ponad 120 autokarów. Prawie wszystkie pojazdy należą do marki Setra, a ich średni wiek wynosi poniżej 3 lat. Pozostali przewoźnicy w ramach platformy Sindbad dysponują flotą ponad 200 autokarów różnych marek.
Uważa, że w sytuacji, w jakiej znajduje się branża, przewoźnicy powinni sobie uświadomić, że w najważniejszą rzeczą jest przywrócenie rentowności firm. Dodatkowym problemem jest brak kierowców, ponieważ w czasie pandemii w dużej liczbie odeszli oni do transportu ciężarowego.
100. Sylwia Osojca, prezes Fundacji Symbioza
Autorka, realizatorka i kierowniczka wielu projektów krajowych i unijnych związanych z turystyką, kulturą i sprawami społecznymi. Dotychczas była znana w środowisku turystycznym jako szefowa Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, a przede wszystkim jako inicjatorka i organizatorka Kongresów Polskiej Turystyki. Jak mówi jeden z członków kapituły: „Wraz z jej odejściem Świdnica straciła swoją szanse na pozostanie polskim turystycznym Davos.”
Natomiast stworzona przez Sylwię Osojcę Fundacja Symbioza z przytupem weszła na turystyczny rynek. W połowie października 2021 odbył się w Jeleniej Górze pierwszy Kongres Turystyki Społecznej.
Pełne opisy, artykuły i komentarze dostępne w wydaniu specjalnym Magazynu Wasza Turystyka, do nabycia w salonach empik (od 29 grudnia) oraz online.
POWIĄZANE WPISY
7 października 2024
Łukasz Habaj: kupując Thomasa Cooka nabyliśmy rozpoznawalność marki. Konkurujemy z touroperatorami o tego samego klienta
Kupując Thomasa Cooka po atrakcyjnej cenie eSky nabył rozpoznawalność na rynkach Europy…
0 Komentarzy24 Minuty
5 października 2024
Afera dziennikarza BBC. Brak wózków pokładowych dotyczy większości przewoźników
Frank Gardner, dziennikarz BBC podróżując z Warszawy do Londynu spotkał się z brakiem…
0 Komentarzy3 Minuty
4 października 2024
Tabarka – w poszukiwaniu prawdziwej Tunezji
Położona tuż przy granicy z Algierią Tabarka zachwyca plażami i świetnymi warunkami do…
0 Komentarzy5 Minuty
2 października 2024
Poznań stolicą turystyki! Dlaczego warto być na Tour Salon 2024?
Od 4 do 6 października 2024 roku Poznań zamieni się w centrum polskiej turystyki. Na…
0 Komentarzy4 Minuty
26 września 2024
Malta – raj dla wielbicieli historii, sportów wodnych i plażowania
Wśród kierunków oferowanych przez Rainbow na sezon letni 2025 wyróżnia się Malta –…
0 Komentarzy5 Minuty
25 września 2024
Dolny Śląsk czeka na turystów. Powódź dotknęła tylko 5 proc. atrakcji
Sytuacja na Dolnym Śląsku jest pod kontrolą – mimo ostatnich doniesień o powodzi,…
0 Komentarzy6 Minuty
25 września 2024
Ibiza – nowość w ofercie Rainbow na lato 2025
Małe zatoczki otoczone z turkusową wodą i stromymi klifami, niekończące się imprezowe…
0 Komentarzy6 Minuty
17 września 2024
Powódź niszczy plany turystów i przedsiębiorców. Branża apeluje o pomoc z TFP
W wyniku powodzi, która dotknęła południową Polskę, branża turystyczna zaczyna zmagać się…
0 Komentarzy7 Minuty
16 września 2024
Bike’owe Roztocze – sposób na promocję i aktywny wypoczynek
Druga edycja „Tygodnia Turystyki Rowerowej – Bike'owe Roztocze” już za nami. W imprezie…
0 Komentarzy2 Minuty
Rozumiem, że osoby te wybierane są przez tradycyjną branżę turystyczną, która w internecie za dużo nie siedzi, ale proszę zwrócić uwagę również na twórców internetowych w przyszłych kampaniach. Bo fascynujące jest to, że w rankingu są prezesi pojedynczych atrakcji, czy też lokalnych organizacji turystycznych, a nie ma osób, bez których w dużej części ich działania szły by na marne. Osób, które skalą promocji poszczególnych kierunków i miejsc mają wpływ dalece większy aniżeli wiele tutaj zgromadzonych osób razem wziętych. Wiem, że nie tylko na to się patrzy, ale jednak wielu twórców rocznie skutecznie zachęca grube tysiące osób do bezpośredniego wybrania konkretnych kierunków (za które te osoby są odpowiedzialne) a także zachęca do skorzystania z konkretnych przewoźników lub touroperatorów, których tutaj się tak licznie i wysoko wymienia 😉
do przemyślenia 🙂 pozdrawiam!
Ciekawy jestem kto konkretnie wpisuje się w listę tych osób: “bez których w dużej części ich działania szły by na marne. Osób, które skalą promocji poszczególnych kierunków i miejsc mają wpływ dalece większy aniżeli wiele tutaj zgromadzonych osób razem wziętych.” Przyznam że mam zaufanie do członków Kapituły i być może te osoby wspomniane przez Pana zanazły się tuż poza pierwszą setką
Przepraszam, może źle napisałem pisząc “na marne”, bo to przesada, ale na pewno ich wyniki nie były by tak duże bez tego wsparcia promocyjnego. A jeśli osoby z kapituły faktycznie interesują się całą branżą, spokojnie dostrzegą sporo wpływowych twórców, których zasięgi pojedynczych publikacji idą nawet w setki tysięcy i przekładają się jednostkowo na tysiące realnych odwiedzin danych miejsc, położonych nie tylko w Polsce, ale również w odległych miejscach.
pozdrawiam i zdrowia życzę
Miałem to samo napisać. Ranking bardzo subiektywny. W dodatku widać, że skupia się na działaczach z jednego dużego środowiska. Zabrakło mi kilku aktywnych blogerów mających subskrybentów i obserwatorów liczonych w dziesiątkach tysięcy lub nawet setkach tysięcy łącznie.
Nie wiem o jakim “dużym środowisku” konkretnie Pan pisze. Co do blogerów – owszem mają tysiące obserwujących, ale proszę mi wskazać przełożenie tych liczba na turystykę (liczbę gości, turystów). Czy gdyby danego blogera zabrakło, spadłaby drastycznie liczba zainteresowanych wyjazdami, zwiedzaniem krajów, regionów, miast? Obserwujemy rynek blogerów turystycznych i być może któryś z nich w najbliższych latach wejdzie do pierwszej “100”. Przypominam, że Kapituła ocenia pond 300 proponowanych osób i z tej liczby wybiera “100”. Wiele osób ważnych dla turystyki znalazło się tuż poza pierwszą setką. Pozdrawiam.
Nie wiem czy spadłaby drastycznie, ale na pewno wiele osób wybiera kierunek tylko i wyłącznie po zobaczeniu jakiegoś konkretnego filmu lub innych materiałów danych twórców. Zresztą kilkadziesiąt osób, które zaczepily mnie podczas ostatniego tygodniowego wyjazdu na Maderze powiedziało mi to wprost, zw kupili bilet po zobaczeniu filmu, a nigdy Madery nie rozważali pod kątem wakacji. Kolejne setki napisały to samo w wiadomościach i komentarzach pod filmami. A ile zdecydowało nawet o tym mnie nie informując? Śmiem twierdzić, że znacznie więcej, bo jak często dajemy znać komuś obcemu, że jego materiał nas przekonał do wyjazdu? Jest to raczej ułamek ludzi. Myślę, że to realny wpływ, jaki ma wielu twórców na decyzję wyjazdowe, a jakich nie mają nawet dyrektorzy ROTów nie potrafiacy dotrzeć do tak dużych grup potencjalnych odbiorców I przede wszystkim nie potrafiący swoimi materiałami tych ludzi do wyjazdu przekonać, bo zwyczajnie są one albo kiepskiej jakości, albo nikt ich nie ogląda, do mało kogo docierają.
Kilka osób z tej listy dostało się chyba na nią przez pomyłkę… to, że latają non stop za Gutem Mostowym, byle być w jego pobliżu i stać się widocznymi, wcale o ich poziomie zaangażowania nie świadczy :)) Zapewne powiedzą, że świetnie znają Guta Mostowego 🙂 Pytanie tylko, kogo z nich kojarzy Gut Mostowy ?! I żeby było jasne, nie jestem jego fanem, ale wiem, jak łase są te osoby na flesze i promowanie swoich nic nie znaczących samoistnie nazwisk w Małopolsce.
Zapewniamy, że Kapituła przyjrzała się uważnie wszystkim kandydatom. Powtarzamy, co już kilkakrotnie robiliśmy, to nie lista najbardziej lubianych czy najpopularniejszych osób, tylko – najbardziej wpływowych. Zły wpływ, to też wpływ.
[…] Dyrektor TCI na liście 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2020 i 2021 […]