Zwiedzanie Krakowa z dziećmi

mat.pras

Kraków, znany jest nie tylko w Polsce, ale też bardzo popularny wśród turystów zagranicznych. Miasto kojarzone jest z pięknymi zakątkami, Kościołem Mariackim, Wawelem i przede wszystkim Smokiem Wawelskich. Kraków to idealne miasto na rodzinną wycieczkę. Jeśli planujecie zwiedzić miasto ze swoimi pociechami, koniecznie przeczytajcie co trzeba zobaczyć!

Atrakcje Krakowa

W Krakowie obowiązkowo trzeba zobaczyć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, który stoi przy Wiśle, pod Zamkiem Królewskim na Wawelu. Dodatkową, świetną atrakcją jest Smocza Jama. Zamek górujący nad miastem to kolejny punkt wycieczki, którego nie może zabraknąć w Waszym planie. Sam zamek, jak i znajdujące się obok Baszta Sandomierska, Brama Bernardyńska, czy  Baszta Złodziejska to kolejne miejsca warte zobaczenia..Będąc na Wawelu nie można nie zwiedzić Katedry, jednego z najważniejszych kościołów w historii Polski. Z Wawelu blisko jest na Starówkę, która jest sercem Krakowa. Rynek Główny, Sukiennice, ze straganami, gdzie można kupić przeróżne rzeczy, Wieża Ratuszowa i Bazylika Mariacka z której rozbrzmiewa hejnał to kolejne krakowskie zabytki, które stały się symbolami miasta. 

walekstonoga500

Będąc w Krakowie trzeba koniecznie zjeść Obwarzanka Krakowskiego, który posypany jest sezamem, solą, makiem lub wszystkimi tymi posypkami na raz. Kolejny krakowski symbol to oczywiście Lajkonik, który ubrany w tatarski strój „kłusuje” na koniu.  Dla pięknych widoków, warto wdrapać się na Kopiec Kraka, z którego widać panoramę miasta. Inny zakątek wart obejrzenia to Kazimierz – artystyczna część Krakowa, będąca ważnym miejscem dla kultury żydowskiej. Klimatyczne uliczki zachęcają do spacerów, a słynąca z najlepszych restauracji dzielnica idealnie nadaje się jako miejsce na obiad z rodziną. 

Zwiedzanie Krakowa bez marudzenia

Atrakcji Krakowa jest tak wiele, że z pewnością każdy rodzic chciałaby je wszystkie pokazać swoim dzieciom. Jednak czy to realne do wykonania biorąc pod uwagę, że zwykle dzieci nie lubią zwiedzać, a sama wycieczka zamienia się w nieustający ciąg marudzenia? Zapytaliśmy o to specjalistów w tym temacie, czyli Olę, Tomka i Michała Dudków, autorów bloga www.globtroterek.com, którzy zamieniają nudne zwiedzanie w rodzinną super przygodę. Jak się okazało wystarczy dobry pomysł, by godziny marudzenia zamieniły się w fantastycznie spędzony czas. Otóż, aby dziecko mogło wytrwale i cierpliwie zwiedzać atrakcje Krakowa, musi  być przede wszystkim czymś zainteresowane. I zwykle nie są to muzea, zabytki, historia czy detale architektoniczne. Nasi rozmówcy wymyślili więc zupełnie inny sposób zwiedzania. Gdy dotarli do Krakowa, Michaś otrzymał wiadomość od Smoka Wawelskiego, w którym ten prosi go o pomoc. W mieście bowiem pojawił się Diabeł zwany Czortem, bohater wielu krakowskich legend, który postanowił zostać symbolem miasta. Panoszy się w Krakowie, zamówił już pomniki i pamiątki ze swoją podobizną, ma w planach zmiany nazwy ulic, a nawet herbu! Trzeba z nim zrobić porządek i jest sposób na to jak pozbyć się Czorta z miasta. Wiele wieków temu powstało bowiem tajemnicze zaklęcie, które przegoni Diabła z Krakowa. Problem w tym, że nigdzie nie jest w całości spisane. Powstała bowiem Drużyna Smoka, czyli 14 najznamienitszych postaci Krakowa, a każda z nich zna tylko część zaklęcia. Cała rodzina musiała więc zamienić się w Superposzukiwaczy Przygód i ruszyć na Tajną Misję, której celem było uzyskanie wszystkich części zaklęcia. Dzięki temu spędzili cały dzień zwiedzając Wawel i krakowską starówkę, poznając historię, legendy, zabytki i architekturę. A wszystko to w formie zabawy i wykonywania zadań, łamania szyfrów czy rozwiązywania zagadek. Na podstawie tej przygody powstał „Niezbędnik Poszukiwacza Przygód. Kraków. Drużyna Smoka”. Dzięki niemu i Wy możecie ruszyć ze swoimi dziećmi na Tajną Misję i pomóc Smokowi Wawelskiemu w walce z Czortem. W przewodniku macie gotową trasę zwiedzania, ciekawostki o zwiedzanych miejscach i oczywiście wskazówki jak zdobyć części zaklęcia. 

zwiedzaniekrakowazdzieckiem1of4 500

Dzięki Niezbędnikowi Wasze dzieci będą z chęcią zwiedzać Kraków, poznając w ciekawy sposób jego historię i legendy. Dodatkowo dzięki zaangażowaniu dzieci dużo zapamiętują z wycieczki, ale przede wszystkim przeżyją z Wami niezapomnianą przygodę 🙂