Zimowe róże rozświetlą pałacowe ogrody w Wilanowie

Warto zimą zajrzeć do Wilanowa
Ogród Różany w Wilanowie/fot. archiwum Pałacu w Wilanowie

Ogród Różany w Królewskim Ogrodzie Światła będzie dostępny dla zwiedzających w reżimie sanitarnym już od 5 grudnia. Rozświetli go sześć tysięcy róż.

Ogrody przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie od kilku sezonów notują ogromny wzrost frekwencyjny właśnie w sezonie zimowym. Ekspozycję od jej pierwszej edycji odwiedziło łącznie ponad milion osób.

Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, powiedział: “To już tradycja, że wilanowskie ogrody mienią się światłami o tej porze roku. Choć ten sezon jest inny niż poprzednie, dzięki wprowadzonym przez muzeum dodatkowym środkom bezpieczeństwa jak stacje do dezynfekcji rąk przy wejściu, goście czują się pewnie i chętnie odwiedzają ogrody. O popularności zimowej odsłony ogrodów decydują: nietuzinkowy pomysł, rozmach oraz precyzja wykonania, a także odwołania świetlnej wystawy do historii miejsca.”

Po otwarciu ogrodu północnego i wschodniego, teraz do królewskich ogrodów powraca, uwielbiany przez warszawian, Ogród Różany. Tworzy go aż sześć tysięcy mieniących się białą, złotą i różową barwą kwiatów. Każda z róż jest indywidualnie programowana, dzięki czemu wszystkie tworzą kolorowy, falujący kobierzec.

30 tysięcy diod

Na całość składa się ponad 30 tysięcy energooszczędnych diod eko-LED, które zużywają zaledwie 1,8 kw/h, czyli tyle, ile zużywa czajnik elektryczny w ciągu godziny. Z kolei przy produkcji gałęzi oplatających pergole wykorzystany został druk 3D. To sprawia, że wyglądają niczym przyniesione prosto z lasu.

Doskonałym miejscem do zrobienia pamiątkowego zdjęcia jest fontanna ze słynnym chłopcem i łabędziem. To tu, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii, goście mogą zobaczyć migoczącą taflę wody, do złudzenia przypominającą prawdziwe wodne lustro.

Michał Kwasieborski, Head of Design Multidekor, firmy która zaprojektowała i wykonała świetlną ekspozycję, skomentował: „Motyw łabędzia zaczerpnęliśmy z mitologicznej postaci Ledy, ale jego postać odnaleźliśmy też w rozświetlonej przez nas, ogrodowej fontannie. Ten projekt jest dla nas absolutnie wyjątkowy, unikalny w skali Europy. Nie tylko ze względu na kontekst miejsca, jego historię i znaczenie na mapie Warszawy, ale także przez wzgląd na szacunek, jakim się cieszy wśród warszawian.”

Cała wilanowska wystawa wykorzystuje oświetlenie ledowe, na które składa się poł miliona energooszczędnych diod eko-LED pobierających kilka razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Ponadto do produkcji iluminacji wykorzystane zostały ręcznie robione materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane z zachowaniem najwyższych standardów.

Czas na zwiedzanie do końca lutego

Świetlną ekspozycję można oglądać w ogrodach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie codziennie do 28 lutego 2021 roku.
W związku obecnym czasem pandemii muzeum wprowadziło dodatkowe środki ochrony osobistej. Przy wejściu na gości czekają profesjonalne stacje do dezynfekcji rąk. Z myślą o bezpieczeństwie zwiedzających wprowadzono też limit wejść. Teraz jest to 400 osób na godzinę – co kwadrans wpuszczanych jest maksymalnie 100 gości. Odwiedzający są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych.
Organizatorzy zachęcają także do kupowania biletów online, za pośrednictwem strony internetowej muzeum. Królewski Ogród Światła zaprasza w godzinach 16.00-21.00.

Wystawa „Leordiana w kolekcjach polskich” w Pałacu w Wilanowie już otwarta