Zimowe atrakcje na Jaworzynie Krynickiej

archiwum PKL

Nowa szkoła narciarska Jaworzyna Ski&Snowboard, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego z najnowszych kolekcji, najdłuższy w Polsce snowpark Krynistler – to tylko część atrakcji czekających w ośrodku Jaworzyna Krynicka.

W ośrodku Jaworzyna Krynicka znajduje się 10 km tras o różnym poziomie trudności.

Szkoła na czas ferii
Na początkujących czeka „Żółwik”, czyli wyciąg na najłagodniejszym stoku. Nauka jazdy może być jeszcze prostsza dzięki Szkole Jaworzyna Ski&Snowboard. Doświadczeni instruktorzy nie tylko udzielają podstawowych wskazówek dotyczących stylu jazdy, ale także opiekują się najmłodszymi narciarzami w czasie kursu. Klienci szkoły przechodzą przez bramki poza kolejnością. Na koniec maluchy zostają wynagrodzone za wysiłek, otrzymując dyplom udziału w warsztatach, medal oraz niespodziankę.
Nieco starsi, już nastoletni narciarze mogą wziąć udział w Akademii Snowboardowej, gdzie nabędą podstawowe umiejętności jazdy na desce.

Tomasz Pasieka z ośrodka Jaworzyna Krynicka, powiedział: „Oba rodzaje szkoleń – zarówno dla narciarzy, jak i snowboardzistów – są prowadzone na trzech poziomach zaawansowania. Nasi instruktorzy zaczynają zwykle od pokazania, jak przypinać sprzęt i hamować, potem kształcą poprawną pozycję narciarską oraz prawidłowe dociążanie i odciążanie nart.”

Na Jaworzynie działa także Krynistler Snowpark, w ramach którego dostępnych jest kilka skoczni oraz 17 przeszkód jibowych dla entuzjastów intensywnych wrażeń. W budynku dolnej stacji wyciągu znajdują się z kolei wypożyczalnia sprzętu (marki Rossignol) oraz centrum testowe topowych modeli z bieżącej kolekcji. To okazja, by wypróbować narty najlepszych światowych marek, które nie są jeszcze dostępne na rynku. Jest też możliwość zakupu akcesoriów pomocnych przy uprawianiu sportów zimowych. Warto przetestować sprzęt na trasie slalomowej z pomiarem czasu – i poczuć ducha rywalizacji, zapraszając znajomych do wspólnej zabawy.

Niezależnie od pory roku

Łukasz Chmielowski, członek zarządu PKL, podkreślił: „Dbamy, by nasze ośrodki zapewniały zróżnicowane atrakcje, dostosowane do różnorodnych potrzeb narciarzy zimą, a także turystów w sezonie letnim. Nie bez powodu Jaworzyna Krynicka jest bardzo popularna zimą, ale także latem może być świetnym punktem wyjścia dla ciekawych wycieczek górskich.”

Korzystając z pobytu w Krynicy, warto wybrać się także na Górę Parkową, na którą wjeżdża najstarsza w Polsce kolej linowo – terenowa PKL. To kolej, która mimo generalnego remontu zachowała swój przedwojenny charakter. Podróż nią przenosi nas w klimat międzywojennej Krynicy Zdroju. Ze szczytu wychodzą ścieżki spacerowe po niezwykłym Parku Zdrojowym.

W Krynicy-Zdroju z pewnością nie można się nudzić – a na pewno w godzinach, w których działają koleje i wyciągi PKL (Jaworzyna Krynicka godz. 9.00-18.00; Góra Parkowa godz. 10.00-20.00). Wieczorami można korzystać z oferty kulturalnej miasta, a ta jest podobnie bogata, jak lista atrakcji czekających w ośrodku.

Warto pamiętać, że w dniach 13 stycznia – 23 lutego w Krynicy odbywa się cykl koncertów Krynica Źródłem Kultury w ramach projektu Małopolska Brzmi Dobrze, w trakcie którego wystąpią m.in. Zakopower, Bajm, Sylwia Grzeszczak, Kult czy kabaret Ani Mru Mru.

krynicazrodlemkultury.pl