Zimą najtańsze noclegi – na Kubie, Madagaskarze i Sri Lance

archiwum Best Reisen

W celu sprawdzenia, które destynacje kuszą turystów najbardziej atrakcyjnymi cenami, HomeToGo.pl porównywarka ofert noclegów w domach i apartamentach wakacyjnych, dysponującą bazą ponad 3 milionów tego typu obiektów, przeprowadziła analizę cen w 31 najpopularniejszych tropikalnych kurortach turystycznych na 4 kontynentach.

Z danych wynika m.in., że najtańszymi miejscami na zimowy urlop w tropikach są Sri Lanka, Kuba oraz Madagaskar, gdzie cena noclegu dla czterech osób nie przekracza 150 zł. Od grudnia do lutego za jeden nocleg dla czterech osób na Sri Lance zapłacimy mniej niż 150 zł za dobę. Nieco więcej będzie kosztował wypoczynek w Manil, Bangkoku i Goa. W żadnym z tych miejsc cena nie przekracza jednak 280 zł za dobę. Może się więc okazać, że dwutygodniowy pobyt zorganizowany na własną rękę, nawet z uwzględnieniem relatywnie wysokiej ceny przelotu, będzie kosztować mniej niż w środku sezonu letniego w Grecji. Nieco tylko droższa od wymienionych wyżej destynacja w Azji to natomiast Phuket, gdzie nocleg kosztuje około 430 zł. Najdroższymi miejscami w Azji Południowo-Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie są Bali oraz Dubaj. Zakwaterowanie urlopowe w czteroosobowym apartamencie w biznesowej stolicy Półwyspu Arabskiego to wydatek rzędu ok. 900zł za dobę. W okresie Sylwestra oraz Świąt Bożego Narodzenia ceny rosną tam jednak do blisko 1300zł. Ceny na Bali natomiast oscylują wokół 700 zł.

W przeciwieństwie do niedrogiej Azji, na ucieczkę przed chłodem na rajskie plaże Karaibów mogą pozwolić sobie turyści z nieco zasobniejszym portfelem. Do wysokich kosztów lotu z często kilkoma przesiadkami na najdroższy z zestawieniu Barbados, trzeba jeszcze doliczyć aż ok. 2000 zł za nocleg dla czterech osób w domku lub apartamencie wakacyjnym. Równie drogie są Turks & Caicos oraz Kajmany. Jeśli zdecydujemy się na wakacje w okolicach świąt Bożego Narodzenia, za nocleg zapłacimy jeszcze więcej, gdyż to właśnie na Karaibach różnica jest najbardziej zauważalna. Rozkład cen przedstawia się nieco lepiej na sąsiednich Bahamach i Bermudach. Najtańsza w regionie jest natomiast Havana. Za nocleg w stolicy Kuby turyści zapłacą ok. 130 zł, czyli sześciokrotnie mniej niż na Barbadosie.
Jeśli chodzi o Amerykę Południową to stabilne i niewysokie ceny utrzymują się w Buenos Aires, gdzie cena noclegu w miesiącach od grudnia do lutego to ok. 270 zł. Za ok. 370 zł spędzimy natomiast noc w dzielnicy Ipanema w Rio de Janeiro w okresie słynnego brazylijskiego karnawału. Jeśli całonocna zabawa to nie jest nasz ideał wakacji, ciszy i spokoju możemy natomiast poszukać na Hawajach, gdzie nocleg kosztuje ok. 750 zł za dobę w grudniu, a 950 zł w lutym. Pamiętać należy jednak, że ceny w terminach grudniowych całym regionie Ameryki Południowej i Pacyfiku zmieniają się znacznie. I tak np. w Punta del Este, cena rośnie dwukrotnie, z ok. 520 do ponad 1100 zł za dobę dla 4 osób, po świętach jednak ceny znacznie spadają.

Madagaskar oraz sąsiedni Mauritius kuszą niskimi cenami noclegów. Zakwaterowanie dla czterech osób w na wyspie znanej z największych na świecie plantacji wanilii zapłacimy tylko ok. 150 zł. W miejscach takich jak Mauritius, Johannesburg i Zanzibar zapłacimy natomiast poniżej 280 zł. Wielokrotnie droższe są natomiast coraz popularniejsze wśród Polaków Seszele. Nocleg na malowniczym archipelagu to koszt nawet ok. 600 zł od osoby. Jeszcze więcej kosztować będzie pobyt na Seszelach w Boże Narodzenie, gdzie cena rośnie do ok. 900 zł.