Za ile pielgrzymka na kanonizację Jana Pawła II?

archiwum visitoroma.com

Dodatkowe samoloty, dodatkowe pociągi… czym udać się na kanonizację Jana Pawła II – tanimi liniami czy pociągiem lub autobusem; nocować czy nie?

Linie lotnicze w odpowiedzi na zwiększony popyt zapowiadają dodatkowe rejsy na loty do Rzymu. LOT wprowadził do sprzedaży w sumie na dwadzieścia dodatkowych rejsów, z Warszawy oraz Krakowa. Większość z nich będzie wykonywana największym samolotem we flocie polskiego przewoźnika – Boeingiem 787 Dreamliner mieszczącym 252 osoby. Również irlandzka tania linia lotnicza Ryanair zapowiada dodatkowe rejsy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska.
Po pierwszej fali sprzedaży, ceny biletów spadły. Od nowego roku zachowują się one stabilnie, jednak nie można oczekiwać na dalszy ich spadek. Jeśli ktoś planuje udać się do Rzymu właśnie samolotem warto pomyśleć teraz nad zakupem biletów.

Dawid Pszeniczka – dyrektor Aero.pl powiedział: “Ceny biletów lotniczych zazwyczaj są najniższe na ok. 2-3 miesiące przed planowana datą podróży. Taki trend można zaobserwować również w tym przypadku, choć mówimy tu o znacznie wyższym pułapie. W połowie grudnia, kilka dni po uruchomieniu sprzedaży, bilety kosztowały 1500-2000 złotych. Dzisiaj, na trzy miesiące przed wylotem, ceny biletów znacząco spadły.”

Najtaniej na kanonizację można polecieć z Katowic – bilet kosztuje w tym wypadku ok. 1300 zł. O 100 zł więcej zapłacimy wyruszając w podróż z Krakowa, Wrocławia i Warszawy. O ile jednak w do Wrocławia, Krakowa i Katowic wrócimy późnym wieczorem 27 kwietnia, to w podrózy powrotnej do Warszawy pielgrzymom oprócz nocy z 26 na 27 kwietnia na rzymskich ulicach, przyjdzie spędzić kolejną noc na lotnisku we Frankfurcie nad Menem.
Wiadomo, że nocy z 26 na 27 kwietnia żaden z pielgrzymów nie spędzi w hotelu. Tak jak w wypadku Beatyfikacji JPII najpierw udadzą się na czuwanie na Circo Maximo, ogromnym placu mogącym pomieścić ponad 400 tysięcy osób, a potem przemieszczą się pod Watykan. Tam czeka ich całonocne przesuwanie się na plac św. Piotra przez Via Della Conziliazione.
Wyjazd do Rzymu bezpośrednio przed kanonizacją i powrót jeszcze tego samego dnia po zakończeniu uroczystości jest niemożliwy, jeśli do Wiecznego Miasta chcemy polecieć tanimi liniami. Te w kilku wypadkach oferują lot powrotny 27 kwietnia, ale w godzinach porannych, w czasie trwania uroczystości.
Tak jak w przypadku każdej podróży warto być elastycznym. I zastanowić się czy w podróż powrotną do Warszawy nie wybrać się w poniedziałek, 28 kwietnia. Bilet wówczas jest tańszy o 200 zł, którą to kwotę można przeznaczyć na nocleg w Rzymie. Ten bowiem przez wyszukiwarkę WWW.hotele24.pl można znaleźć już od 160 – 250 zł za dobę (od osoby w pokoju dwuosobowym). Ceny biletów Ryanaira na terminy obejmujące Kanonizacje oscylują wokół 1050 – 1150 złotych.

Dawid Pszeniczka – dyrektor Aero.pl dodał: “Oczywiście wszyscy chcą być tego dnia w Watykanie, ale swój pobyt można odpowiednio wydłużyć przylatując wcześniej lub wylatując kilka dni po uroczystościach. Planując wylot do Rzymu warto sprawdzić oferty tradycyjnych przewoźników, które mogą mieć korzystniejsze oferty niż tanie linie lotnicze.”
Tanie linie latają do Rzymu z polskich miast w określone dni i nie ma możliwości by polecieć z nimi na kanonizację w przeddzień uroczystości i wrócić bezpośrednio po nich.
Najdroższa pielgrzymka czeka tych, którzy do Rzymu udadzą się z Warszawy i Katowic z WizzAirem. Bilety są tu droższe o ok. 250 i 350 zł niż u tradycyjnych przewoźników, za dodatkowy bagaż trzeba zapłacić kolejne 250 zł. No i do Rzymu z tymi liniami trzeba wylecieć już 23 – 24 kwietnia a to oznacza dodatkową rezerwację noclegów, które podnoszą koszt pielgrzymki o kolejne przynajmniej 160 zł za dobę od osoby.

Warto rozważyć również zakup kilkudniowej wycieczki do Rzymu. W serwisie www.travelplanet.pl, który skupia oferty największych polskich touroperatorów, 3 dniowa wycieczka samolotowa (z Warszawy) z noclegami w pobliżu Watykanu lub dworca Termini (kilka przystanków met em od pl św. Piotra) i śniadaniami kosztuje od 1900 zł – 2200 (H** i H***) do 2200 – 2800 zł (H****).

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu Travelplanet.pl powiedział: “Warto przekalkulować do jakiego stopnia opłaca się samemu kupić bilet lotniczy oraz rezerwować hotel na własną rękę.”

Przelot z Warszawy to koszt ok. 1200 zł. Do tego trzeba doliczyć noclegów. W wyszukiwarce www.hotele24.pl można znaleźć oferty noclegów na obrzeżach Rzymu (np. Frascati, w okolicach Ciampino) za ok. 1000 – 1100 zł za dwie osoby (25 – 28 kwietnia). W centrum Rzymu trzeba się już liczyć z wydatkiem rzędu 1500 – 1600 zł za 3 noce (pokój dwuosobowy). Taka samodzielnie przygotowana wyprawa wyniesie więc 1700 – 2000 zł i jak widać niewiele odbiega cenowo od wyjazdu z touroperatorem.
Jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy wariant, będziemy zdani na siebie poruszając się po Rzymie bez opieki pilota wycieczki. Warto wówczas pamiętać, że w dniu kanonizacji trzeba doliczać sporo minut na przemieszczanie się metrem, zwłaszcza po uroczystościach. Po beatyfikacji JPII na samo wejście na stację Ottaviano (to najbliżej położony Watykanu przystanek) trzeba było czekać ok. 20 minut. Za to nie powinno być problemów z napojami i pieczywem. Te, tak jak podczas beatyfikacji, mają być rozdawane przez prawdziwą armię wolontariuszy, krążących wokół miejsc związanych z uroczystościami.