Wyższe ceny, brak last minute i Grecja na prowadzeniu – Wakacje.pl podsumowały sezon

Vidar Nordli Mathisen / Unsplash

W tegorocznym sezonie wysokim Polacy najchętniej wyjeżdżali do Grecji, która już szósty rok z rzędu jest zdecydowanym liderem sprzedaży. Poza grecką dominacją, z tych wakacji zapamiętamy wysokie ceny i znacznie mniejszą dostępność ofert last minute – czytamy w raporcie Wakacje.pl, podsumowującym letnie wakacje Polaków.

W tym roku jeśli chodzi o ceny, najwięcej zaoszczędzili turyści, którzy wykupili swoje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem w ramach przedsprzedaży. Polacy za swoje wakacje w wysokim sezonie płacili średnio 7140 złotych. W porównaniu z zeszłym rokiem wartość ta wzrosła o 17,4 proc. W przeliczeniu na jednego uczestnika wyjazdu średnia wyniosła 2657 złotych.

Grecja nadal liderem wśród krajów…

Choć przed sezonem wielu ekspertów przewidywało, że na liście najlepiej sprzedających się kierunków wakacyjnych Turcja może wyprzedzić Grecję, Wakacje.pl zaobserwowały, że tak się nie stało. Na swoje wyjazdy w okresie od końcówki czerwca do końca sierpnia Polacy zdecydowanie najchętniej wybierali greckie wyspy. Turcji przypadło drugie miejsce, a na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Bułgarii.

wakacje 2019 top 10 kierunkow

…ale Riwiera Turecka wśród kierunków

Wśród najpopularniejszych regionów wakacyjnych niekwestionowanym numerem jeden w skali kraju jest Riwiera Turecka, obfitująca w dobrze rozwinięte kurorty wypoczynkowe, takie jak Alanya, Side, Antalya czy Okurcalar. Południowe wybrzeże Turcji na swoje wakacje najchętniej wybierali turyści z 15 polskich województw. Jedynie w woj. podlaskim klasyfikację najchętniej rezerwowanych regionów minimalnie wygrała grecka Kreta.

Loty z Warszawy i Katowic

Z których lotnisk Polacy najczęściej wylatywali na swoje zagraniczne wakacje? W tym zestawieniu mamy dwójkę zdecydowanych liderów. Mowa o portach lotniczych w Warszawie (lotnisko Chopina) i Katowicach-Pyrzowicach. W jednym z tych dwóch miejsc swoje podróże rozpoczęło tego lata ponad 60 proc. polskich turystów. Po ok. 10 proc. udziału we wszystkich wylotach przypadło portom w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Mniejsze liczby podróżnych przypadły lotniskom Warszawa-Modlin, Kraków, Rzeszów, Bydgoszcz, Łódź, Szczecin, Olsztyn i Zielona Góra.

wakacje 2019 lotniska

Nocleg w hotelach czterogwiazdkowych

Wybierając hotele na swoje wakacje, Polacy zdecydowanie najczęściej decydowali się na hotele czterogwiazdowe. Zarezerwowała je blisko połowa turystów wyjeżdżających za granicę. Niespełna jedna trzecia wybrała hotele trzygwiazdkowe.

wakacje 2019 kategorie hoteli

Uwaga: Kategorie hoteli zawierające połowy gwiazdek zostały zaokrąglone w dół. Hotele 5,5-gwiazdkowe zaliczone zostały więc jako 5-gwiazdkowe, 4,5-gwiazdkowe jako 4-gwiazdkowe itd.

All-inclusive dla każdego

Dane statystyczne z wysokiego sezonu 2019 potwierdzają widoczny od kilku lat trend. Minęły bezpowrotnie czasy, w których wyżywienie all-inclusive stanowiło ekskluzywną opcję wybieraną niechętnie ze względu na wysokie ceny. Dziś jest to już standardowy element oferty, zwłaszcza w przypadku najczęściej wybieranych dużych wakacyjnych resortów.

Opcję all-inclusive wybrano przy aż 82,3 procent rezerwacji, na wyżywienie HB (dwa razy dziennie, z reguły śniadania i obiadokolacje) zdecydowało się 11,6 proc. turystów. Formułę BB (tylko śniadania) wybrało 3 proc. rezerwujących, pozostałe opcje („FB – trzy posiłki”, „bez wyżywienia”, „zgodne z programem wycieczki”) były wybierane w 3 proc. rezerwacji

Podrożały wszystkie kierunki

Wysoki sezon 2019 stał pod znakiem znaczących podwyżek cen na wszystkich najpopularniejszych kierunkach wakacyjnych. Kontrast wynika przede wszystkim z bardzo niskiej podaży ofert last minute, które rok temu wyraźnie obniżyły średnie wartości rezerwacji.

Zestawienie przeciętnych kwot rezerwacji z lata 2018 i 2019, wraz ze wzrostem dla poszczególnych kierunków:

wakacje 2019 ceny kierunki

Godny uwagi jest fakt, że wyraźnie wyższe ceny nie przeszkodziły Grecji (największy wzrost obok Cypru) w utrzymaniu zdecydowanego prowadzenia na liście najlepiej sprzedających się kierunków. Spośród pozostałych państw najmniejsze wzrosty średnich wartości rezerwacji zanotowały te kierunki, na których najpopularniejsze są wycieczki objazdowe (Włochy) i pakiety z dojazdem własnym (Chorwacja).

First minute wygrało sezon

Około jedna czwarta wyjazdów w okresie wakacji szkolnych 2019 zostało wykupionych w ramach ofert First Minute, trwającej do 31 marca tego roku. W przedsprzedaży prowadzonej przez biura podróży można było liczyć na rabaty, szeroki wybór hoteli oraz pakiet dodatkowych korzyści, takich jak darmowe miejsce w hotelu dla dziecka, możliwość bezkosztowej zmiany rezerwacji czy darmowa wycieczka fakultatywna.

Z perspektywy czasu można śmiało ocenić, że właśnie turyści z first minute mogą czuć się zwycięzcami tegorocznego lata. Kto czekał bowiem na spektakularne promocje Last Minute, srogo się zawiódł. Oferta w środku sezonu była mocno ograniczona – najpopularniejsze hotele nie miały wolnych miejsc, a obniżki cen, o ile w ogóle się pojawiały, nie były znaczące, co odzwierciedlają statystyki średnich wartości rezerwacji.

„W tym roku organizatorzy wycieczek, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom klientów, przygotowali ofertę na kolejne lato znacznie wcześniej. Już niemal od początku obecnego lata można było zarezerwować wyjazd wakacyjny na kolejne. Wyjazdy wypoczynkowe już na tyle wpisały się na stałe w nasz kalendarz, że nie tylko jesteśmy w stanie, ale też chcemy planować je z wyprzedzeniem. Dodatkowo tak wczesny wybór kolejnych wakacji wiąże się z tym, że mamy naprawdę dużą ofertę do wyboru i szereg korzyści w ramach promocji” –komentuje Anna Podpora, kierownik działu produktu Wakacje.pl.

Rozwiązaniem dla tych, którzy nie wyjechali w szczycie sezonu są nadchodzące miesiące bezpośrednio po wysokim sezonie, czyli wrzesień i październik. Dostępność hoteli na ten okres jest dużo większa, ceny są sporo korzystniejsze, a warunki do wypoczynku – wciąż wyśmienite. Problem mogą mieć jedynie rodzice dzieci w wieku szkolnym, które po letniej przerwie zaczynają już naukę.

Raport został opracowany na podstawie rezerwacji imprez turystycznych z datą rozpoczęcia w okresie 20 czerwca – 31 sierpnia 2019, dokonanych przez użytkowników portalu Wakacje.pl. Dane zostały zebrane w dniach 21-22 sierpnia 2019.