Wrześniowe wakacje dużo tańsze

archiwum Novasol

Z raportu wyszukiwarki domów i apartamentów wakacyjnych HomeToGo, podsumowującego sezon letni 2015 wynika m.in. że zagraniczne wakacje we wrześniu mogą być nawet ok. 40 proc. tańsze od tych w sezonie.

Najbardziej opłaca się pojechać w tym okresie do północnych Włoch, gdzie ceny noclegów podczas tygodniowego pobytu czteroosobowej rodziny spadają z ok. 3200 zł do niecałych 1800 zł. Co ciekawe, prawidłowość ta nie wszędzie ma zastosowanie. Destynacje, których cena rośnie po sezonie to m.in. Rzym oraz Mediolan.
.
Raport „Lato 2015″ został przygotowany na podstawie analizy danych rezerwacyjnych z bazy HomeToGo, która gromadzi w jednym miejscu blisko 3 miliony ofert wynajmu domów oraz apartamentów wakacyjnych z ponad 150 stron internetowych. Analizie poddane zostały m.in. ceny w sezonie (lipiec-sierpień) i poza nim (wrzesień), wielkość przestrzeni oraz procent dostępności mieszkań wakacyjnych w 107 miejscowościach w 26 krajach świata. Analizę cenową przeprowadzano przy założeniu, że na tygodniowe wakacje udaje się 4-osobowa grupa. W porównaniach zamiast średnią posługiwano się medianami cen oraz dostępnych powierzchni. Pozwoliło to zapobiec zniekształceniu wyników, gdyż średnia w niektórych miejscowościach i regionach byłaby sztucznie zawyżona przez luksusowe obiekty. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych wniosków z raportu.

Taniej poza sezonem, ale nie wszędzie
Rekordzistami jeśli chodzi o różnice w cenie między sezonem a czasem po sezonie są Włochy oraz Hiszpania. Ceny noclegu w tzw. Wenecji Euganejskiej (obejmującej m.in. Wenecję, Weronę, Vicenzę i Padwę), na Sardynii oraz na hiszpańskiej Costa Brava spadają o ok. 40 proc. Na północy Włoch koszty spadają z ok. 3200 zł do 1800 zł, na Sardynii z 3300 zł do ok. 2000 zł, na Costa Brava natomiast z ok. 3300 zł do 2150 zł. Bardzo opłacalne są również wrześniowe wakacje w krajach, do których Polacy podróżują najczęściej. 26% zaoszczędzimy decydując się na wrześniowy urlop w Chorwacji (cena noclegów spada z ok. 2400 zł do ok. 1800 zł) , a 18% w Portugalii (z ok. 2900 zł do ok. 2400 zł). W analizie wzięto również pod uwagę miejscowości położone nad polskim morzem. Okazało się, że cena we wrześniu jest o ok. 20% niższa niż w sezonie (spada z ok. 2000 zł do ok. 1600 zł). Paradoksalnie, jest jednak kilka popularnych destynacji turystycznych, w których noclegi drożeją wraz z upływem czasu. Jeśli ktoś liczył na tańszy wrześniowy urlop na Wyspach Kanaryjskich lub w Rzymie, może być bardzo zaskoczony. Ceny noclegów w „Wiecznym Mieście” rosną we wrześniu o ok. 10%, a na „Kanarach” pozostają na stałym poziomie przez praktycznie cały rok i wynoszą ok. 3400 zł za tydzień noclegów podczas pobytu dla 4 osób.

W miastach niezmiennie wysokie ceny
Szczyt sezonu turystycznego nie ma większego wpływu na kształtowanie się cen w największych europejskich miastach będących jednocześnie popularnymi destynacjami urlopowymi. Stawki za noclegi utrzymują się tam na niezmiennym poziomie. I tak za noclegi podczas tygodniowego pobyt 4 osób w pierwszym w rankingu Londynie zapłacimy aż ok. 7700 zł. Na wydatek rzędu 6500 zł należy przygotować się jadąc do Amsterdamu. Na kolejnych miejscach znalazła się Kopenhaga (ok. 6300 zł), Zurych (ok. 5300 zł) oraz Paryż (ok. 5000 zł). Co ciekawe, koszt mieszkania wakacyjnego w Warszawie wynosi tylko ok. 2300 zł, czyli jest o ponad połowę niższy niż w Paryżu.

Dostępność mieszkań i apartamentów
Generalnie, w krajach takich jak Chorwacja, Hiszpania czy Grecja, których gospodarka opiera się na turystyce, obserwuje się ok. 50 proc. wzrost dostępności apartamentów poza sezonem. Oznacza to, że decydując się na urlop w jednym z tych krajów we wrześniu nie tylko mniej zapłacimy, ale również będziemy mieli dużo większy wybór odpowiedniego dla nas lokum.

Najwięcej przestrzeni w USA
Jeśli duża przestrzeń do dyspozycji jest tym, na czym najbardziej zależy nam na wakacjach, urlop w USA wydaje się być idealnym wyborem. Powierzchnia przeciętnego mieszkania wakacyjnego przekracza tam 100 mkw. W najpopularniejszych wśród Polaków krajach takich jak Hiszpania, Turcja, czy Portugalia 4-osobowa grupa ma do dyspozycji od 75 do 80 mkw. co i tak znacznie przekracza metraż przeciętnego pokoju w hotelu.

Raport oraz dane źródłowe pobrać można z: https://www.hometogo.pl/raporty/podsumowanielata-2015/