Włochy coraz popularniejsze

KK

W roku 2012 we Włoszech gościło ponad 48 milionów turystów, zaś w roku ubiegłym zanotowano wzrost w wysokości 2,5 proc.

Turystyka przyjazdowa, sądząc po wynikach roku 2103, znowu odgrywa znaczącą rolę we włoskiej gospodarce. Według badań Włoskiej Narodowej Agencji Turystyki (ENIT), 62 procent touroperatorów z całego świata potwierdza wzrost liczby turystów odwiedzających Italię w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. ENIT badał przyjazdy turystów z 18 krajów europejskich oraz 10 pozaeuropejskich. Wspomniany 62 proc. wzrost popytu na „Włoskie wakacje” zauważalny jest głównie wśród państw spoza naszego kontynentu, ale europejscy touroperatorzy również zanotowali wzrost sięgający 55 proc.
Andrea Babbim dyrektor generalny ENIT powiedział: „Podwoiliśmy nasze wysiłki, by w roku 2013 promować Wochy w każdym zakątku świata. Teraz przychodzą tego wyniki.”

Gino Acampora, dyrektor zarządzający agencji z siedzibą w Sorrento, w pobliżu Neapolu, zgadza się i dodaje: „Tajemnicą sukcesu jest różnorodność oferty Italii. Mamy wiele atrakcji: kulturę, historię, jedzenie i wino, ośrodki wellness… wszystko, co kochają zagraniczni turyści. Konkurencja innych krajów jest ogromna, rośnie też sprzedaż w internecie, trzeba więc naprawdę się starać, by przyciągnąć równeż, tych decydujących się na wyjazd w ostatniej chwili.”
Jego biuro podróży Acampora Travel założone w roku 1970 dzialą na terenie całego kraju i skupia się na turystach ze średniej i wysokiej klasy.

Dyrektor podkreśla: „Napływ zagranicznych turystów w roku ubiegłym był naprawdę zadowalający. Dopisali goście zwłaszcza z Kanady, USA, Australii oraz z krajów Ameryki Łacińskiej. Szacujemy wzrost zysków na poziomie 10-12 proc.”

Według oceny Światowej Organizacji Turystyki, Włochy są na piątym miejscu wśród najliczniej odwiedzanych państw świata, po Francji, USA, Chiny i Hiszpania. W roku 2012 gościło w nich ponad 48 milionów turystów, zaś w roku ubiegłym zanotowano wzrost w wysokości 2,5 proc. Oczekuje się, że w roku 2014 powinien być on równy 3 proc. Zwiększenie zysków z turystyki powinno dać poważny zastrzyk włoskiej gospodarce, obecnie turystyka przynosi 10,3 proc. PKB i zapewnia 11,7 proc. miejsc pracy.
Jeśli chodzi o koniec roku, (Święta i Sylwester), to turyści zagraniczni najchętniej spędzali ten czas w miastach. Co ciekawe, nie tylko w tych największych, jak Rzym, Florencja, Wenecja i Neapol, ale i w mniejszych, jak: Perugia, Siena, Asyż czy Orvieto. Pod względem popularności na drugim miejscu wypadów świąteczno-sylwestrowych były tereny narciarskie na północy kraju. Najwięcej turystów przyjeżdża wciąż z państwa „starej Europy”, w tym najliczniej odwiedzają półwysep Apeniński Niemcy a za nimi są Francuzi, Brytyjczycy, Austriacy, Holendrzy i Hiszpanie. Jednocześnie ENIT odnotował wzrost liczby turystów z nowych rynków: 20 proc. z Rosji, ok. 20 proc. z Chin, ok. 10 proc. z USA, 5 proc. z Indii i 3 proc. z Japonii.