Wilno zaprasza na Święta

archiwum

Od 29 listopada ulice i place miejskie są bogato iluminowane dekoracjami w kształcie gwiazdek i choinek. Na placach Ratuszowym i Katedralnym stanęły już choinki, zaś Świąteczne Miasteczko (jarmark bożonarodzeniowy) rozłożyło stragany na obszernym placu Katedralnym. Nieco mniejszy kiermasz znajduje się też na placu Ratuszowym. 20 grudnia na placu Katedralnym zostanie ustawiona tradycyjna szopka ze żłóbkiem. W tym roku po raz pierwszy Bernardynka (Ogród Bernardyński) będzie miejscem, w którym również zapanuje atmosferę świąteczną. Dekoracje świetlne, tańcząca fontanna i karuzela z pewnością przyciągną całe rodziny. Karuzela zaprasza w każdy weekend i dni świąteczne aż do 11 stycznia.

25 grudnia zapłonie największa choinka Litwy, w którą przemieni się odpowiednio udekorowana wieża telewizyjna.

W dniach 25-31 grudnia, w godzinach wieczornych na fasadzie katedry św. Stanisława przedstawiana będzie „Bożonarodzeniowa bajka 3D”. Nieco inny charakter będzie miało widowisko 3D wyświetlane na elewacji banku Nordea w dniach 25 grudnia-4 stycznia. Projekcja będzie przedstawiać historię waluty litewskiej i będzie związana z przyjęciem od 1 stycznia 2015 przez Litwę euro jako waluty oficjalnej.

29 grudnia w Wilnie zaplanowano Bieg Świąteczny, do udziału w którym miasto serdecznie zaprasza amatorów biegania i kibiców.
Powitanie Nowego Roku na placu Katedralnym w tym roku zbiegnie się z powitaniem przez Litwę euro jako oficjalnej waluty.

6 stycznia 2015 nastąpi oficjalne pożegnanie choinki w Wilnie. Jednocześnie jest to czas kończący imprezy związane ze Świętami i Nowym Rokiem. W tym dniu tradycyjny pochód 3 króli wyruszy o 18.30 spod Ostrej Bramy. Procesja składa się zazwyczaj z 3 metrowych figur 3 króli, archanioła i 3 pastuszków oraz tłumu biorącego udział w pochodzie. Barwna i uroczysta procesja warta jest zobaczenia.