Wilno tworzy trasę turystyczną inspirowaną miłosną historią Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny

Pałac Królewski /fot. Andrius Aleksandravičius

Nowa trasa turystyczna ukazuje historię romansu Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, pozwalając zwiedzić kluczowe lokalizacje na Wileńskiej Starówce. Na oficjalnej stronie internetowej miasta dostępny jest audioprzewodnik wraz z pełnym przewodnikiem po trasie.

“Sekretna miłość” to trasa turystyczna stworzona przez Wilno śladami historii miłosnej Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Trasa obejmuje liczne miejsca na Wileńskiej Starówce, które były istotne w życiu zakochanych. Audioprzewodnik wraz z pełną trasą turystyczną są dostępne na stronie internetowej.

Historia potajemnej miłości stała się inspiracją do stworzenia trasy turystycznej biegnącej przez miejsca w Wilnie, które w XVI wieku odwiedzała zakochana para. Trasa “Sekretna miłość” zawiera 21 przystanków, dzięki którym odwiedzający poznają biografię Barbary od początków jej romansu z Zygmuntem Augustem, przez historię rozwoju ich miłości i koronację Barbary na królową Polski w 1550 roku, aż po jej śmierć.

Audioprzewodnik i 21 przystanków na trasie

Projekt “Sekretna miłość” to również audioprzewodnik, który został nagrany w taki sposób, jakby historia została opowiedziana przez samą Barbarę Radziwiłłównę. Turyści zwiedzając Wileńską Starówkę, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dotrą do najważniejszych zabytków stolicy.

Trasa prowadzi również po lokalach gastronomicznych, inspirowanych historią pary. Wartym uwagi przystankiem jest restauracja Lokys. Dawniej był to dom bogatego wileńskiego kupca, a obecnie mieści się tam zajazd oferujący potrawy, które 500 lat temu gościły na ucztach w pałacach.

Odwiedzający, podążając trasą, dotrą również do pięciogwiazdkowego hotelu Stikliai. W hotelu znajduje się apartament nazwany imieniem księżnej, a także jej portret namalowany przez litewskiego artystę Raimondasa Miknevičiusa. Czteroosobowy apartament można wynająć.

Audio przewodnik wraz z dokładną trasą można znaleźć na stronie: https://slaptameile.lt/audiogidas/pl/