Wilno dla najmłodszych

AG

Specjalne programy dla dzieci, miniaturowe pociągi, zabawki, makiety zamków, huśtawki – dzieci nie nudzą się w podczas zwiedzania stolicy Litwy.

Ciekawy program dla dzieci mają niektóre wileńskie muzea, w tym:
Baszta Zamku Giedymina, gdzie można dotrzeć wyciągiem z dziedzińca Muzeum Narodowego, przedstawia makiety zamków oraz zbroje i broń rycerzy. Z pewnością piękny widok na miasto z tarasu będzie cieszył zarówno dzieci jak i dorosłych.
Muzeum Zabawek to raj dla dzieci. Mogą nie tylko zobaczyć jak bawili się przodkowie, ale i spróbować same bawić się bez obawy, że zniszczą cenne eksponaty gdyż muzeum ma dla młodych gości przygotowane kopie dawnych zabawek. Niewiele miast na świecie może się poszczycić muzeum o takim profilu.
Muzeum Pieniądza jest kolejnym miejscem, gdzie dzieci nie powinny się nudzić. Wraz z częścią dydaktyczną jest okazja do ciekawej zabawy, np. w ważenie się na specjalnych wagach i ustalanie swojej wartości w przeliczeniu na cenne kruszce.
Muzeum Techniki i Energetyki, które mieści się w budynku dawnej elektrowni. Elektrownia wileńska należy do najstarszych w tej części Europy i jest starsza o rok od warszawskiej elektrowni Powiśle działającej od 1904 roku. W 100 lecie istnienia elektrowni utworzono w dawnym budynku elektrowni Muzeum Techniki i Energetyki. Interaktywne ekspozycje Technika dla Dzieci oraz Cele Nauk Technicznych mają na celu lepsze przybliżenie zwiedzającym oferty muzeum. Dodatkowo organizowane są wystawy czasowe, a w soboty specjalne programy dla dzieci, które tego dnia mogą wejść do muzeum za darmo.
Muzeum Kolejowe prezentuje wszystko, co związane jest z pociągami. Wewnątrz ku uciesze zwiedzających kursują miniaturowe składy pociągów, zaś na zewnątrz eksponowane są prawdziwe stare lokomotywy i wagony.
Wieża Telewizyjna to dla najmłodszych gości Wilna okazja do wjechania windą na taras widokowy, skąd rozciąga się wspaniały widok. Dzieci można też zaprowadzić na ciastko do znajdującej się na wieży kawiarni. Obok wieży znajduje się Park Anten otwarty w 2011 roku z okazji 85 rocznicy nadawania litewskich programów radiowych. Młodzi pasjonaci techniki zobaczą tu 4 oryginalne anteny z okresu od 1926 do 1991 roku.

Podczas zwiedzania miasta najmłodsi z łatwością znajdą place zabaw i inne atrakcje w tym np. huśtawki rozmieszczone w różnych punktach Wilna przez Anonimowy Fundusz Huśtawek. Park rozrywki Belmontas znajdujący się na brzegu Wilejki to jedno z bardziej popularnych miejsc wypoczynku w Wilnie. Belmontas został wysoko oceniony przez światowy serwis podróżniczy TripAdvisor. Park rozrywki Vingis z działającą wypożyczalnią rowerów i rolek, park przygód Uno Park z trasami dostosowanymi do różnych grup wiekowych oraz park wodny Vichy to tylko niektóre z miejsc gdzie młody turysta odzyska siły i chęć dalszego zwiedzania miasta.
Dzieci zwiedzające Wilno w czasie trwania barwnych imprez odbywających się pod gołym niebem mogą z zainteresowaniem obserwować zabawy karnawałowe, kiermasz kaziukowy, Dzień Muzyki Ulicy, festiwal Skamba Skamba Kankliai i wiele innych. Festiwale i kiermasze są też znakomitą okazją do kupienia barwnej lub smacznej pamiątki z Wilna.
Należy zauważyć, że młodzi turyści w Wilnie mogą korzystać ze wszystkich atrakcji bezpłatnie lub ze zniżką. Dotyczy to zarówno komunikacji miejskiej, biletów wstępu jak i noclegów. Dzieciom przysługuje też zniżka na Wileńską Kartę Miejską.