Wilno dla miłośników sztuki

materiały prasowe

W pierwszych tygodniach czerwca Wilno zaprasza na ArtVilnius’18, czyli jedne z największych targów sztuki współczesnej w Europie Wschodniej oraz na Noc Kultury.

ArtVilnius’18 to impreza organizowana 7-10 czerwca na targach Litexpo w Wilnie. Już po raz dziewiąty Litwa będzie gościła pasjonatów sztuki z całego świata, których co roku jest około 22 000. Tym razem koncentruje się wokół tętniącej życiem i europejską kulturą sceny artystycznej państw bałtyckich w związku z setną rocznicą odzyskania nieodległości przez Litwę. Oferuje 55 galerii sztuki i prezentuje prace około 200 artystów z 20 krajów, między innymi Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski, USA, Ukrainy czy Włoch.

Diana Stomienė, dyrektorka targów sztuki, powiedziała: „Obchody 100-lecia niepodległości są ważnym wydarzeniem dla Litwy, dlatego chcemy podkreślić tę okazję specjalnym programem dla ArtVilnius’18, prezentującym najlepsze galerie z krajów nadbałtyckich, nowe kolekcje sztuki wniesione przez naszych stałych i nowych partnerów.”

Podczas tegorocznej edycji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) wraca do Wilna z programem wystawienniczym międzynarodowych artystów: z Polski, Izraela, Norwegii, Rumunii i Ukrainy. Kolekcja MOCAK zaprezentuje prace, głównie w formacie wideo, które ukazują, jak artyści interpretowali wydarzenia historyczne i społeczne XX i XXI wieku. Swoje prace zaprezentuje między innymi Nikita Shalenny z Ukrainy, zdobywca najlepszej nagrody instalacyjnej ArtVilnius’15 oraz polski filmowiec Józef Robakowski.

Podczas każdych targów wybierana jest najlepsza galeria roku oraz najlepsi artyści. Program przewidziany dla odwiedzających przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, podobnie jak liczne warsztaty, panele dyskusyjne, wykłady na temat rynku sztuki i sztuki w krajach nadbałtyckich. ArtVilnius co roku jest szczególnym miejscem spotkań, które charakteryzuje się wspaniałą atmosferą
i niezapomnianymi przeżyciami w otoczeniu przepięknego Wilna i zabytkowego Starego Miasta.

Kilka dni później, w nocy z 15 na 16 czerwca stolica Litwy zaprasza na kolejne, wyjątkowe wydarzenie: Noc Kultury. Cykl imprez “Noc Kultury” rozpoczął się w 2007 roku w ramach programu narodowego “Wilno – Europejska Stolica Kultury 2009” i przekształcił się w nową tradycję kulturalną Wilna. W trakcie tego jednodniowego święta Wilno daje możliwość odwiedzającym korzystania z kultury i sztuki w ciemnościach nocy. Place, parki i najbardziej nieoczekiwane przestrzenie w mieście wypełniają projekty różnych artystów: muzyków, tancerzy, aktorów, fotografów etc.

Liczba wydarzeń związanych z Nocą Kultury stale rośnie. W zeszłym roku festiwal kultury i sztuki zaprosił gości i mieszkańców do obejrzenia 167 projektów, zaprezentowanych przez 700 artystów
z Litwy i zagranicy. Organizatorzy szacują, że wówczas wzięło udział około 100-150 tys. osób. Jeśli więc jesteś pasjonatem sztuki zapraszamy do Wilna 15-16 czerwca na niezapomnianą noc, pełną niestandardowych, artystycznych doznań. „Noc Kultury” trwa od 18:00 do 2:00, a wszystkie wydarzenia w jej ramach są bezpłatne.

Będąc już w Wilnie nie możena zapomnieć o odwiedzeniu „Literatų (Writers’) Street Wall” na Starym Mieście, która jest jednym z punktów muzealnych MO Muzeum. Jest to instalacja ponad 200 kafelków i tablic pamiątkowych zdobiących mur na ulicy Literatų na Starym Mieście w Wilnie, opowiadających historię litewskiej literatury. Drugim punktem, który warto zobaczyć jest 15 rzeźb, które otrzymały dar mówienia i wchodzenia w interakcję z odwiedzającymi w różnych miejscach, a których historie można usłyszeć za pomocą telefonu komórkowego.

Więcej informacji na:
http://www.vilnius-tourism.lt/pl/lato-w-wilnie/
http://www.artvilnius.com/
http://kulturosnaktis.lt/en/pages/about
http://www.mmcentras.lt