Wilno – będzie opłata hotelowa

AG

Turyści nocujący w Wilnie będą płacili dodatkową opłatę, tzw. poduszkową. Będzie ona doliczana do ceny noclegu. Wpływy z tego podatku mają być przeznaczane na działania miasta na rzecz rozwoju turystyki.

Burmistrz Wilna Remigijus Šimašius rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Zrzeszenia Hoteli i Restauracji, którzy proponują wpływy z podatku hotelowego przeznaczać na fundusz promocji połączeń lotniczych.

Šimašius powiedział: „Ostatecznego porozumienia jeszcze nie ma, ale będziemy nadal o tym rozmawiać, przedstawimy konkretny plan. Ważny jest nie sam podatek, ale cel na który będzie przeznaczony.”

Poduszkowa” opłata ma być wprowadzona w 2016 roku.
Obecnie podobne opłaty obowiązują w Druskiennikach, Birsztanach i Połądze. W Połądze za jedną noc spędzoną w hotelu turysta płaci dodatkowo 0,3 euro, w Birsztanach i Druskiennikach – 0,58 euro. Według obliczeń Ministerstwa Finansów, jeśli w Wilnie wprowadzona zostanie opłata hotelowa w wysokości 0,58 euro za jedną noc, miasto będzie miało dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości 580 tys. euro rocznie.