Wielozadaniowe kurtki 3w1 dla turysty

kurtki 3w1
fot. Pixabay

W podróży musimy być przygotowani na każdą pogodę, słońce, wiatr, deszcz i zimno. Od tego jaką kurtkę wybierzemy przed wyruszeniem na wyprawę małą lub dużą, zależy nie tylko nasz późniejszy komfort ale i zdrowie. Warto rozważyć zakup kurtki 3w1.

Idealna kurtka musi być wygodna, nieprzemakalna, musi chronić od wiatru i zimna. Jeszcze kilkanaście lat temu wybór był trudny: albo musieliśmy kupić grubą I ciepłą kurtkę zimową albo lekką wiatrówkę lub kangurkę. Te drugie chroniły od deszczu, ale niestety w razie wiatru lub spadku temperatury trzeba było pod nie zakładać sweter lub ciepłą bluzę. Z kolei kurtki zimowe w razie ciepła nie nadawały się do noszenia.

Kurtki 3w1 na każdą pogodę

Najlepiej jest postawić na kurtki 3w1. Nie chodzi jednak o liczbę warstw a o liczbę zastosowań.

Kiedy jest umiarkowanie chłodno, ale jednocześnie sucho – możemy założyć warstwę wewnętrzną czyli podpinkę polarową lub puchową. Kiedy pada deszcz, ale nie jest jeszcze zbyt chłodno – wystarczy założyć nieprzemakalną warstwę czyli kurtkę. Kiedy robi się zimno i pada deszcz lub śnieg – zakładamy obie warstwy połączone wspólnym suwakiem.

Połączona kurtka składa się więc z dwóch warstw: nieprzemakalnej a jednocześnie “oddychającej” części zewnętrznej oraz ciepłej wykonanej z polaru lub puchu części wewnętrznej. Obie warstwy nie są zszyte ze sobą na stałe (jak w typowych kurtkach zimowych), dzięki temu kurtka wielofunkcyjna może służyć przy każdej pogodzie a nie tylko przy wielkich chłodach. Najważniejszą bowiem zaletą tej kurtki jest to, że każdą część możemy nosić osobno i dzięki temu jest kurtką na każdą porę roku.

Wydawać się może, że ten sam efekt można osiągnąć kupując osobno lekką kurtkę i bluzę polarową. Jednak w takim wypadku za każdym razem, kiedy chcemy się ubrać lub rozebrać, musimy ściągać osobno dwa razy kurtkę i bluzę, zapinać zamki.

Kurtka wielofunkcyjna jest dobra na wszystko

Kurtka zimowa 3w1 świetnie nadaje się zarówno do wypraw trekingowych, górskich wycieczek, jak i na rower. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest kurtka z podpinką. Dzięki temu, że kurtka zewnętrzna i podpinka są idealnie dopasowane, nie krępują ruchów zarówno podczas wycieczek pieszych, jak i jazdy na rowerze.

Membrana kurtki dzięki swojej budowie przepuszcza przez swe pory na zewnątrz wyprodukowaną przez nasz organizm parę wodną. Daje to naszej skórze komfort. Jednocześnie membrana nie przepuszcza wody spadającej na nią z zewnątrz.

Kurtka 3w1 posiada również ułatwienia, które są niezbędne przy uprawianiu aktywnej turystyki. Dobrany kaptur jest wygodny i regulowany a ściągacze sprawiają, że nie spada nam z głowy. Dzięki rzepom umieszczonym na rękawach możemy regulować te ostatnie. Krój kurtki jest tak dobrany, żeby swobodnie móc zakładać plecak z pasami biodrowymi.

Jeśli wybieramy się w góry kurtka 3w1 spełnia najważniejsze funkcje konieczne do tego, by wycieczka była bezpieczna i komfortowa – chroni przed wiatrem, zimnem i deszczem a dodatkowo odprowadza wilgoć potu, dzięki czemu plecy pod plecakiem nie zamieniają się w ”zimny okład”. Kurtka jest lekka i nie ogranicza naszych ruchów, co ważne w przypadku stromych odcinków szlaku i konieczności przytrzymania się łańcuchów i innych ułatwień.

Sama membrana działa na zasadzie małych porów, które nie przepuszczają cząsteczek wody, a jednocześnie uwalniają pot czyli parę wodną i są wiatroszczelne.

Membrana jest wszyta między dwie warstwy materiału lub stapia się z nimi tworząc laminat trójwarstwowy. Warto zwrócić uwagę na podklejone szwy i zakryte zamki – dzięki temu kurtka jest naprawdę nieprzemakalna.

Kurtki 3w1 w wersji żeńskiej i męskiej

Kurtka damska jest taliowana, ale najlepiej obie części przymierzyć osobno. Kolor, to już wybór osobisty, zależny od gustu.

Podpinka polarowa również świetnie oddycha, ma właściwości izolacyjne i co ważne szczególnie podczas wędrówek pieszych i rowerowych przy zmiennych warunkach pogodowych, szybko schnie.

Niezależnie od tego, czy wybieramy kurtkę męską czy damską zwróćmy uwagę na jej długość – nie może być zbyt krótka. Musi mieć odpowiednią długość rękawów i możliwość wyregulowania mankietów. Z kolei dolna część kurtki powinna dobrze zasłaniać nerki, nawet wtedy, gdy stoimy z rękami uniesionymi do góry (warto w sklepie zrobić próbę).

Artykuł zewnętrzny