Wiedeński Festiwal Tańca- Impulstanz, z udziałem Polaków

Marta Lamovsek

Największy w Europie festiwal tańca współczesnego – Impulstanz, to 230 różnych warsztatów i projektów tanecznych.

Impulstanz – Vienna International Dance Festival trwać będzie w austriackiej stolicy od 17. lipca do 17. sierpnia 2014. Międzynarodowe highlights w dziedzinie tańca zagoszczą na licznych scenach Wiednia m.in w Burgtheater, Volkstheater i Akademietheater. W tym roku szczególną uwagę organizatorzy poświęcili tzw. newcomer z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Na Impulstanz 2014 wystąpią takie gwiazdy jak DV8 Physical Theatre, Jérome Bel czy Alain Platel. Silny polski akcent zapewni Magdalena Chowaniec, która zatańczy z ośmioma afgańskimi azylantami The Rechnitz Crew oraz Karol Tymiński, który zaprezentuje performance solowy „Beep”. Tymiński wystąpi w ramach cyklu [8:tension] Young Choreographers’ Series, który już od 13 lat prezentuje prace nowej generacji choreografów.

W ramach festiwalu będzie miała miejsce światowa premiera: wielokrotnie uhonorowana angielska grupa teatralna DV8 Physical Theatre z Lloydem Newsonem przedstawi „John”, sztukę opowiadającą o męskiej seksualności i miłości. Zobaczyć będzie można również sztukę francuskiego reżysera Jéroma Bela z roku 1995- „Jérome Bel” – w oryginalnej obsadzie. Pełną humoru interpretację „Jeziora łabędziego” zaprezentuje Dada Masilo z Republiki Południowej Afryki. Zagoszczą również belgijski choreograf Alain Platel i Les Ballets C de la B ze sztuką „tauberbach”.

www.impulstanz.com