Wiedeń uczcił Kongres Wiedeński

BKA/Regina Aigner

200 lat temu zakończył się Kongres Wiedeński – z tej okazji wiedeński Hofburg, miejsce które do 1918 roku było centrum imperium cesarskiego Habsburgów, zaprasza na wystawę „Idea Europy – 200 lat Kongresu Wiedeńskiego” (do końca października tego roku).

Wystawa mieści się w pomieszczeniach, w których w tamtych latach obradowano m. in. w ówczesnej siedzibie ministerstwa spraw zagranicznych przy Ballhausplatz (dzisiejszy Urząd Kanclerza), Kancelarią Cesarską (Reichskanzleitrakt) oraz pałac Amalienhof.
Wystawa została podzielona na stacje, dzięki którym zwiedzający krok po kroku w fascynujący sposób poznają ideę kongresu, przyczyny jego zwołania, postanowienia jak i konsekwencje. Wystawa odbiega od standardowego przedstawiania wydarzeń historycznych w muzeach, nie prezentuje wyłącznie suchych faktów. Pojawiają się nawiązania do dzisiejszych problemów Europy, do roli poszczególnych państw oraz do znaczenia pokoju.
Kongres Wiedeński to jednak nie tylko obrady, lecz również taniec i muzyka, które były tak samo istotne jak polityka i dyplomacja. „Kongres tańczy, ale nie idzie naprzód” to znana powszechnie wypowiedź księcia Charlesa Josepha de Ligne. Obok trudnych i żmudnych negocjacji nie brakowało balów, fajerwerków czy wypadów na sanki. Z tych też powodów Kongres wiedeński nazwano żartobliwie „tańczącym kongresem”.

https://www.wieninternational.at/de/aktuell/idee-europa-de