Wiedeń najbardziej przyjaznym miastem Europy

Eurocomm-PR/Ursula Gangl

Wiedeń jest, według najnowszego badania przeprowadzonego przez londyński instytut Economist Intelligence Unit, drugim najprzyjaźniejszym dla mieszkańców miastem na świecie. Najlepiej żyje się w Melbourne, które otwiera opublikowany wczoraj (18 sierpnia 2016) ranking, a niewiele gorzej w kanadyjskim Vancouver zajmującym ostatnie miejsce na podium.

W sumie w rankingu uwzględniono 140 miast. Ważnym kryterium oceny był porządek publiczny i bezpieczeństwo. Analizowano więc między innymi poziom przestępczości i subiektywne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto zbadano dostęp do służby zdrowia i kształcenia, a także środowisko naturalne, infrastrukturę i ofertę kulturalną.

Top 10 listy to przede wszystkim miasta położone w zamożnych, słonecznych i bezpiecznych krajach, oferujących wiele atrakcji. Wśród pierwszej dziesiątki znalazły się aż po trzy miasta australijskie i kanadyjskiej,

Ostatnie miejsce zajmuje stolica Syrii Damaszek. Autorzy rankingu podali, że uzwględnili w nim tylko takie miasta, w których ludzie chcieliby mieszkać lub odwiedzać je jako turyści. Wiele miast, jak na przykład Kabul czy Bagdad, nie miało zatem w ogóle szansy, by znaleźć się na liście.