Wiedeń – mistrzowie “stawiania kropek” w Albertinie

archiwum Collection Kröller-Müller Museum, Otterlo, Niederlande

Wiedeńska galeria Albertina docenia puentylizm, czyli „kunszt stawiania kropek”, prezentując dzieła Seurata, Signaca, van Gogha, Picassa, Matissea oraz wielu innych.

Georges Seurat, który zmarł w 1891 roku mając zaledwie 31 lat pozostawił artystyczny „wynalazek”, który wywarł daleko idący wpływ na ówczesne malarstwo. Seurat, tworząc zaledwie kilka prac, wykreował nowy styl, który okazał się być przełomem do modernizmu: puentylizm. Galeria Albertina przygotowała wybitną wystawę ilustrującą ten styl artystyczny jako istotny element prowadzący do powstania sztuki współczesnej. Ekspozycja obejmuje 100 wyselekcjonowanych arcydzieł głównych artystów reprezentujących nurt jak Seurat oraz Paul Signac. W tym także imponujące obrazy o zapierającej dech w piersiach sile wyrazu, akwarele oraz rysunki późniejszych mistrzów zafascynowanych puentylizmem jak Van Gogh, Matisse oraz Picasso.

Wystawa „Seurat, Signac, Van Gogh. Rozwój puentylizmu” obejmuje okres od początków roku 1886 do lat 30-tych XX wieku, na które kierunek ten miał znaczący wpływ. Zobaczyć można zarówno wczesne prace Seurata, Signaca oraz Théo van Rysselbergha jak i późne prace Signaca i Henri-Edmonda Crossa, na których widoczna jest już zmiana punktów w małe kwadraty oraz mozaiki. Na końcu wystawy umieszczono dzieła fowistów i kubistów oraz wybrane działa Pieta Mondriana. Wystawę można oglądać w Wiedniu do 8. stycznia 2017 roku.