Westminster Abbey głównym motywem Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienku

 

Tatrzańska Świątynia Lodowa w tym sezonie przedstawia Westminster Abbey
Tatrzańska Świątynia Lodowa w tym sezonie przedstawia Westminster Abbey. fot. Marek Hajkovsky

Najpopularniejsza zimowa atrakcja Tatr Wysokich – Tatrzańska Świątynia Lodowa – otwiera swoje podwoje już po raz jedenasty. W tym roku lodowa kopuła ma brytyjski akcent. Westminster Abbey z lodu powstało dla upamiętnienia wizyty Królowej Elżbiety II w Tatrach Wysokich.

Już od 17 listopada można wejść do kopuły na Hrebienku, która kryje w sobie lodową budowlę inspirowaną architekturą Westminster Abbey z Londynu. Od 1066 roku jest ono symbolem brytyjskiej tożsamości i monarchii. Lodowa budowla w Tatrach Wysokich upamiętnia wyjątkowe chwile.

24 października 2008 roku odwiedziła Hrebienok brytyjska monarchini, Królowa Elżbieta II. W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tych wydarzeń, dlatego też w hołdzie dla jej ekscelencji i jej następcy, Króla Karola III, na Hrebienku powstała Tatrzańska Świątynia Lodowa inspirowana Westminster Abbey. Świątynią, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich” powiedział menedżer Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, Lukáš Brodanský.

Hołd złożony brytyjskiej monarchini w Tatrach Wysokich docenił również Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Nigel Baker:

To cudowne! Uważam, że artyści wykonali fantastyczną pracę. Bardzo wzrusza mnie widok opactwa tutaj w Tatrach, które nasza królowa odwiedziła 15 lat temu. Królowa Elżbieta II miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Nigdy nie sądziłem, że uda mi się zobaczyć Opactwo Westminsterskie z lodu. Dla mnie to coś wyjątkowego i myślę, że takie samo będzie dla wszystkich odwiedzających. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów.

Ambasador odsłonił także tablicę pamiątkową upamiętniającą wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich, która po zamknięciu Świątyni Lodowej znajdzie swoje nowe miejsce na Hrebienku.

Otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich

Otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej tradycyjnie uważane jest także za symboliczne otwarcie sezonu zimowego w Tatrach Wysokich.

Miejmy nadzieję, że sezon zimowy będzie jak najlepszy, a odwiedzający znajdą w Tatrach wszystko, czego szukają. Piękną przyrodę, możliwość uprawiania sportów, wspaniały relaks i wypoczynek. Wierzymy, że brytyjski akcent, również dzięki wzmocnionemu połączeniu lotniczemu Tatr z Londynem, sprowadzi do nas więcej gości z Wielkiej Brytanii, którzy odkryją Tatry jako wyjątkową destynację turystycznąpowiedziała Lucia Blašková, dyrektor OOCR Región Vysoké Tatry.

Głównym budowniczym Tatrzańskiej Świątyni Lodowej był tradycyjnie Adam Bakoš, pod którego okiem pracowali rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Gdy wchodzimy do kopuły, jako pierwsza ukazuje się zachodnia strona opactwa, środkowa część to widok na północną stronę tej znanej na całym świecie budowli. Dopełnieniem lodowej konstrukcji jest krzesło koronacyjne wykonane z lodu, stanowiące stylowy punkt fotograficzny. Przed wejściem do kopuły zwiedzający mogą obejrzeć wystawę zdjęć upamiętniających wizytę Elżbiety II w Tatrach Wysokich.

Częścią Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest także wystawa miniaturowych replik regaliów koronacyjnych, które podarowało bezpośrednio Opactwo Westminsterskie. Pięknym dodatkiem jest także szklana korona królewska autorstwa szklarza artystycznego i projektanta Achilleasa Sdoukosa. Ciekawostką tego sezonu jest wykonany po raz pierwszy lodowy mechanizm specjalnych rowków, który codziennie w jednym z trzech miejsc wypuści jedną sygnowaną szklaną kulkę jako wyjątkowy souvenir i pamiątkę z Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Godzina wypuszczenia kulki w trakcie sezonu będzie się zmieniać i zostanie podana na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych ośrodka Vysoké Tatry – hory zážitkov.

Tatrzańska Świątynia Lodowa w liczbach:

Świątynię lodową wykonano z 1800 bloków lodu, które ważą 225 ton. Najwyższy punkt budowli ma 11,5 m, zaś kopuła, w której znajduje się budowla, ma 25 m średnicy. Tatrzańska Świątynia Lodowa będzie czynna codziennie do 14 kwietnia 2024 r. Wstęp do obiektu jest bezpłatny. W sezonie zimowym w Tatrzańskiej Świątyni Lodowej odbędzie się 12 koncertów i występów.

Głównym organizatorem Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest Región Vysoké Tatry, partnerami są spółka TMR, Ośrodek Vysoké Tatry, Gopass, Ice Art, Devold, Bergans, British Embassy Bratislava, Miasto Vysoké Tatry, Zepelin, Hyundai, Ministerstwo Transportu Republiki Słowckiej oraz Slovakia Travel.­