Weekend na Malcie to idealne przedłużenie wakacji. Leć bezpośrednio i odpoczywaj

Koniec sierpnia to czas, gdy zaczynamy już żałować zbliżających się chłodnych dni i kończących się wakacji. To doskonały czas, by zaplanować wypad do cieplejszego miejsca, dostępnego dzięki bezpośrednim połączeniom z Polski, atrakcyjnego turystycznie i zapewniającego możliwość beztroskiego wypoczynku. Takim kierunkiem podróży jest bezsprzecznie Malta.

Aby rozsądnie zaplanować kilkudniowy pobyt w tak atrakcyjnym i bogatym w walory miejscu jak Wyspy Maltańskie, trzeba mieć świadomość, jak wiele atrakcji czeka nas na miejscu. Podróż na weekend może być wstępem, rozeznaniem do dłuższego wypadu w przyszłym roku. Na szczęście podróż na Maltę nie trwa długo – od 2,5 do 3 godzin, w zależności od portu wylotu – i jest dostępna bezpośrednimi połączeniami z Polski. Oferuje je na przykład PLL LOT z Warszawy.

Dla tych, których nie trzeba długo namawiać prezentujemy zestaw atrakcji, które trzeba zaliczyć Malcie. Opcją dodatkową jest spędzenie kilku dodatkowych dni relaksując się na plaży, albo aktywny czas podczas nurkowania, a nawet noc na wyspie Gozo. Na Malcie znajduje się mnóstwo pięknych plenerów fotograficznych, Instagram jest zapełniony widokami z wysp. No i jedzenie kuchnia na Wyspach Maltańskich jest wyborna, powstała z połączenia wielu trendów i kultur, wyspa jest znana również z doskonałych win. Głodny turysta zawsze znajdzie knajpkę sprzedającą „pastizzi”, które jest słynnym na Malcie rodzajem street food.

Dla osób posiadających certyfikat szczepienia, potwierdzony uznawanym przez UE kodem QR, wjazd na Maltę odbywa się bez przeszkód. Od 16 sierpnia dodatkowym wymogiem formalnym jest obowiązek wypełnienia formularza lokalizatora pasażerów. Można tego dokonać online na platformie EU-dPLF: https://app.euplf.eu/ i zapisać na smartfonie lub wydrukować otrzymany plik PDF.

Odkrywanie stolicy Malty

Valletta jest stolicą Malty i nie można jej przegapić podczas pobytu na Malcie. Jest to najmniejsza stolica Europy, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto pełne uroczych, wąskich uliczek, widoków na morze, o bogatej historii. Jest tu mnóstwo restauracji i barów, zabytków, zakątków. Warto spędzić tu cały dzień.

Zwiedzanie zaczyna się od obejrzenia pięknej fontanny Trytona tuż przed „Bramą Miejską”. Tam też znajduje się dworzec autobusowy. Spacerujemy stamtąd budynku Nowego Parlamentu, jednej z nielicznych nowoczesnych budowli w mieście. Większość wspaniałych budynków w Valletcie pochodzi z lat 70. XVI wieku. Dalej można wybrać się po schodach na prawo od budynku Parlamentu i w kierunku Ogrodów Barrakka lub iść prosto przez piękne centrum Valletty. W Valletcie nie trzeba mieć zaplanowanej trasy. Można po prostu spacerować, a i tak trafi się na interesujące miejsca.

Historia Górnych Ogrodów Barrakka szczycących się niesamowitym widokiem na port, sięga 1661 roku. Ogrody znajdują się na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła, zbudowanego wiek wcześniej. Na dolnej kondygnacji bastionu znajduje się Bateria Powitalna. Codziennie w południe członkowie Malta Heritage Society (ubrani w mundury Artylerii Brytyjskiej), oddają z niej salut armatni. W ogrodach znajduje się też mała kawiarnia, w której można coś przekąsić.

Konkatedra św. Jana to wyjątkowe miejsce w centrum Valletty. Architektura barokowa zdobiąca świątynię jest tak misterna, że miłośnicy sztuki czują się tutaj jak w niebie. Wstęp do konkatedry św. Jana kosztuje 15 euro za osobę dorosłą i obejmuje zwiedzanie z audioguidem. Na samym końcu Valletty docieramy do Fortu Św. Elma, gdzie możemy zwiedzić Narodowe Muzeum Wojny i poznać zawiłą historię Wysp Maltańskich.

Wycieczka do trzech miast

Słynne trzy miasta sąsiadujące z Valettą nazywają się Vittoriosa, Senglea i Cospicua. Są one również znane pod innymi nazwami. Cospicua jest również znana jako Bormla, Senglea znana jest również jako L-Isla, a Vittoriosa znana jest jako Il-Birgu. Najlepszym sposobem dotarcia z Valletty do tych miast jest przepłynięcie z portu jedną z tradycyjnych łodzi. Największe atrakcje, których nie można przegapić w Senglea, to Ogrody Gardjola, historyczna Brama Główna, Fort św. Michała i Kościół Św. Juliana. W Vittoriosie koniecznie zwiedzić trzeba Fort Św. Anioła, kościół św. Wawrzyńca i Bramę Notre Dame. Cospicua leży tuż za pozostałymi dwoma z Trzech Miast. Koniecznie trzeba zatrzymać się w kościele Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia i kościele św. Pawła.

Wędruj po Mdinie, Cichym Mieście

Mdina to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na Malcie. Jest tylko dla pieszych, a tuż obok miasta znajduje się parking. Mdina jest bardzo mała, więc samochód nie będzie nam potrzebny. Miasto leży na szczycie wzgórza i jest otoczone murami, stąd nazwa Cichego Miasta. Wędruje się tutaj wąskimi uliczkami – to idealne miejsce na romantyczny spacer, nie przeciążany zwiedzaniem. Po zrobieniu wszystkich możliwych zdjęć w pięknych miejscach, warto pójść na lunch do restauracji z najlepszym widokiem – Fontanella Tea Garden.

Błękitna Grota

Błękitna Grota to niesamowita jaskinia uformowana w skale, którą można zobaczyć z góry lub z łodzi. Najbardziej znana jest ze względu na piękny kolor wody tuż przy . Najlepszą porą na wizytę jest poranek, również po to, aby uniknąć tłoku – to miejsce jest bardzo popularne wśród turystów. W tym czasie najlepiej widać niesamowite kolory i błękit morza, ponieważ słońce zachodzi za grotą. Popołudniową porą skrywa się więc ona w cieniu.

Dzień relaksu na wyspie Gozo

Ta piękna wyspa jest pełna ukrytych klejnotów, plaż, jaskiń i zabytków. Podróż z Malty na wyspę Gozo zajmuje około 30 minut, a na prom można wsiąść samochodem.

Victoria, znan również jako Rabat, to stolica wyspy Gozo, w której znajduje się średniowieczna cytadela. Można wspiąć się na sam jej szczyt, by podziwiać niesamowite widoki, ale trzeba być przygotowanym na silne podmuchy wiatru. Cytadela jest pełna pięknych budynków i architektury, warto mieć pod ręką aparat. Można zatrzymać się w Katedrze Wniebowzięcia, a potem iść prosto do głównego punktu widokowego.

Kolejnym punktem zwiedzania jest Bazylika Ta’ Pinu, oszałamiająca o zachodzie słońca. Warto udaj się tutaj na ostatni przystanek przed opuszczeniem wyspy.

Artykuł powstał we współpracy z PLL LOT