Warto zimą na Maltę

archiwum MTA

Dzięki sprzyjającemu klimatowi basenu Morza Śródziemnego, Malta jest doskonałym miejscem dla turystów przez cały rok. Oczywiście, ci nastawieni na plażowanie i smażenie się słońcu powinni wybrać miesiące letnie.

Okres jesienno-zimowy jest atrakcyjniejszy dla turystów pod wieloma względami. Przede wszystkim temperatury panujące w tym okresie są znacznie bardziej przyjemne. Letnie duszne upały potrafią zniechęcić do podróżowania po wyspie. Łagodniejszy klimat sprawia, że ożywa maltańska flora, która w sezonie letnim jest po prostu w większości wypalona, tworząc niezbyt przyjemny, miejscami wręcz księżycowy krajobraz. Jeśli do tego dodamy zdecydowanie mniejszą liczbę turystów niż w szczycie sezonu, to okazuje się, że Malta poza sezonem jest bardziej przyjazna, a jej zwiedzanie staje się doświadczeniem znacznie bardziej przyjemnym i dostępnym.

Malta jest przede wszystkim znana ze swojej bogatej i burzliwej historii, którą do dziś można podziwiać, zwiedzając maltańskie miejscowości. Turystyka kulturowa na wyspie kwitnie cały rok – maltańskie zabytki są udostępnione do zwiedzania także w porze zimowej. Przy zwiedzaniu różnicą są zdecydowanie niższe temperatury i mniejsze tłumy turystów.

Poza miejscowościami, w których znajdują się główne zabytki, warto również odwiedzić pozostałe spośród Wysp Maltańskich. Płynąc w kierunku północno-zachodnim od głównej wyspy, napotkamy Gozo. Ta mniejsza wysepka to przede wszystkim zatoka Ramla Bay z czerwonawym piaskiem i platformą widokową, zatoka Inland Sea, Dolina Ghasri, szereg wież obserwacyjnych, stanowisko archeologiczne, port Marsalforn oraz piękne świątynie. Trzecia, najmniejsza wyspa – Comino to plażowy raj. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną tej wyspy jest Błękitna Laguna, ciągnąca się w kierunku Gozo. W sezonie letnim Laguna jest ogromnie zatłoczona, a głośne imprezy na wodzie są na porządku dziennym. Jednak zimą, wybrzeże staje się spokojniejsze, ze znacznie skromniejszą liczbą turystów, nastawionych na podziwianie krajobrazów, a nie imprezy czy plażowanie.

Krótka, ciepła zima i „zielony” krajobraz wyspy

Malta to najdalej wysunięte na południe państwo Europy. Dlatego też nie może dziwić fakt, że panuje tu iście afrykańska pogoda, typowa dla strefy klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, a więc z ciepłym, suchym latem i łagodną zimą z dodatnimi temperaturami. Średnia roczna temperatura w dzień to 23 ˚C, a w nocy 16 ˚C. Opady śniegu na Malcie nie występują. Łącznie można liczyć tu na około 300 dni słonecznych rocznie i tylko kilkadziesiąt deszczowych. Przez osiem miesięcy (od kwietnia do grudnia) temperatury w dzień rzadko spadają poniżej 20 ˚C. W miesiącach letnich często przekraczają 30 ˚C, a w zimowych utrzymują się na poziomie 16-17 ˚C. Pogoda jest tu bardzo stabilna i rzadko zmienia się gwałtownie.

 widoki malta

Miesiące zimowe, od grudnia do marca, kiedy temperatury w dzień spadają poniżej 20 ˚C, to dobry okres, żeby pozwiedzać z dziećmi, nie narażając się na upały, a jednocześnie nie martwiąc się o chłód.

Najwyższa liczba opadów została zmierzona w okresie od listopada do lutego. W okresie wiosennym i letnim deszcz na Malcie jest raczej rzadkością. Dzięki temu zimą, krajobraz jest bardziej zielony i nie tak przesuszony jak latem.

Mniej turystów i niższe ceny

Europejczycy bardzo cenią sobie wyjazdy na Maltę zimową porą. Jest ona znacznie tańsza oraz mniej zatłoczona w stosunku do sezonu wiosenno-letniego. Dla Polaków Malta jest w zasięgu 2,5 godzinnego lotu samolotem. Zimą ceny lotów u tanich linii zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Tańsze są także same noclegi.

Wydarzenia

Chłodniejsze temperatury przypadają między innymi na okres bożonarodzeniowo-sylwestrowy w grudniu oraz karnawałowy w styczniu-lutym. W tym czasie atrakcji i możliwości udziału w wydarzeniach jest mnóstwo. W czasie świątecznym są to koncerty oraz wspólne kolędowania na ulicach Malty, podziwianie maltańskich szopek czy udział w corocznej, bożonarodzeniowej pantomima w Teatrze Manoel w Valletcie. Na Sylwestra organizowana jest darmowa Impreza Sylwestrowa na ulicach Valletty i pokazy sztucznych ogni.

W okresie zimowym wypada również karnawał.Każdego roku dziesiątki tysięcy turystów z całego świata przybywa na Maltę i Gozo, by uczestniczyć w tradycyjnych imprezach karnawałowych, których znawcy i bywalcy uważają za najciekawsze w Europie. Na Malcie i na Gozo główne obchody karnawału rozpoczynają się pięć dni przed Popielcem czyli pierwszym dniem Wielkiego Postu. W 2019 roku wypadają one na początku marca. Karnawałowe fiesty odbędą się tradycyjnie w większości miast i wsi obu wysp.

Turystyka aktywna 

W zasadzie na Malcie można robić to samo co latem, tylko nie towarzyszą temu tłumy turystów i nieznośny upał. Temperatura wody w morzu spada poniżej 20 ˚C dlatego opinie na temat morskich kąpieli są podzielone.

 rowery malta

Rejon archipelagu to jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w Europie. Na wyspach funkcjonuje kilkadziesiąt profesjonalnych baz nurkowych, a wokół na dnie Morza Śródziemnego leży kilkadziesiąt zatopionych statków. Nurkowie eksplorują tu także jaskinie, np. Blue Hole na Gozo czy Blue Grotto na Malcie. Największe maltańskie centra nurkowe znajdują się w miejscowości Saint Paul’s Bay. Poza tym popularnością cieszy się też zatoka Dwejra (Dwejra Bay) na Gozo. Na archipelagu wielu turystów próbuje również snorkelingu np. w takich miejscach jak Għar Lapsi na południu Malty oraz w zatokach na Gozo: Hondoq, Xwejni i Xatt l-Ahmar. 

Okolicę wysp wybierają bardzo często także amatorzy żeglarstwa. Bez problemu można tutaj znaleźć firmę zajmującą się czarterem jachtów i łodzi. Najstarsza marina na Malcie znajduje się w miejscowości Msida i jest wymieniana wśród najlepszych w basenie Morza Śródziemnego. Na zainteresowanie zasługują również przystanie w St. Julian’s i Birgu (Vittoriosie). Popularne wśród turystów są rejsy dookoła trzech wysp: Malty, Gozo i Comino, a także wycieczki motorówką czy rekreacja na rowerach wodnych. Odnajdą się tu też miłośnicy wędkowania (wymagane jest pozwolenie na połów).

Kolejnym sportem wodnym popularnym na Malcie są kajaki. Spływy kajakowe to przyjemny i relaksujący sposób na zwiedzanie maltańskiego wybrzeża. Ciepła woda i słoneczny klimat pozwolą na alternatywne zwiedzanie wyspy. Spływy kajakowe na Malcie to popularna rozrywka zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów – idealna dla rodzin, które chcą się dobrze bawić, jak i osób szukających relaksu i odpoczynku.

Jednak na pewno ani kajakarstwo ani nurkowanie jest są tak popularne jak w lecie. Sama pogoda – częste deszcze i wiatry nie sprzyjają odkrywaniu maltańskich wód.

Poza sportami wodnymi, wyspa oferuje aktywny wypoczynek związany ze wspinaczką skałkową i linową, kolarstwem, jazdą konna i pieszymi wędrówkami.

 kajaki malta

Malownicze widoki, nieduże odległości, łagodne wzniesienia i wiele atrakcyjnych przystanków po drodze zachęcają do tego, aby archipelag zwiedzać pieszo. Zimą nie ma już upałów, więc bez problemu można uprawiać turystykę pieszą. Polecanym szlakiem pieszym jest trasa z Golden Bay do Gnejna Bay wiodący przez obszar chroniony Natury 2000 tzn. Majjistral Nature nad History Park oraz Dingli Cliffs, aż po Blue Grotto. Szlaki zostały bardzo dobrze opisane w przewodnikach dostępnych w punktach informacji turystycznej lub internecie. Mimo to warto zabrać ze sobą mapę. Odległość pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami na Malcie z północy na południe wynosi ok. 27 km, zaś ze wschodu na zachód – zaledwie 14 km. Na Gozo to odpowiednio 7 km i 14 km. Wszystkie trasy nadają się do zwykłych wędrówek pieszych, marszów nordic walking lub wspaniałych wycieczek rowerowych. Większość pokonamy również małym samochodem.

Ze względu na skaliste wybrzeże Malta idealnie nadaje się do uprawiania wspinaczki skałkowej. Zwolennicy mniej ekstremalnych wrażeń mają do wyboru dyscypliny sportowe z brytyjską tradycją, takie jak golf lub krykiet, których centrum znajduje się w miejscowości Marsa (Royal Malta Golf Club i Marsa Sports Club). Gozo można z kolei zwiedzać w siodle (przejażdżki oferują m.in. stadniny w miejscowości Xagħra) albo rowerem (ze względu na ukształtowanie terenu przyda się dobra kondycja).

Wyspę można także zwiedzać rowerem.

Na Malcie są oficjalnie dwie trasy rowerowe:

• Trasa północno-zachodnia – 34 km, biegnąca przez takie miejscowości jak: Rabat, Dingli, Baħrija, Mġarr, Mosta, Mdina oraz
• Trasa zachodnio – wschodnia – 27 km, która prowadzi przez miejscowości: Rabat, Girgenti, Qrendi, Żurrieq, Buskett Gardens
Dodatkowo trasa na wyspie Gozo – Jest to opcja prowadząca głównie wybrzeżem: Miejscowości mijane po drodze: Għajnsielem (obok Mġarr Harbour), Qala, Nadur, Xagħra,Marsalforn, Żebbuġ, Għasri, Għarb, San Lawrenz, Santa Luċija, Kerċem,Rabat, Sannat, Xewkija.

Doświadczeni cykliści mogą korzystać ze zwykłych dróg, jednakże trzeba uważać na zmotoryzowanych kierowców oraz być nie wrażliwym na trąbienie. Przypominamy także o ruchu lewostronnym.