Warszawiacy poznają Portugalię

Tydzień portugalski w Warszawie cieszy się dużym powodzeniem, na wieczory kulinarne wykupiono ponad 1 500 biletów, degustację win odwiedził tłum chętnych. Jak okazało się na konferencji poświęconej turystyce, sama Portugali też jest coraz chętniej odwiedzana przez Polaków.

Portugalia dzieli się na siedem regionów turystycznych: Północ (z Porto), Centrum, Lisboa (z Lizboną), Alenteja, Algarve, Azory, Madera.
Pod względem przychodów z turystyki kraj zajmuje 25. miejsce na świecie. Przychody z turystyki stanowią 9,5 proc. PKB Portugalii. Ta gałąź gospodarki zapewnia 8 proc. zatrudnienia. W ubiegłym roku Portugalię odwiedziło 14,4 mln turystów, którzy wykupili 41,7 mln noclegów, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 5,2 proc. Przychody z turystyki wzrosły w roku 2013 o 7,5 proc.

Jak podkreśliła Ewa Waligórska z warszawskiego biura Tourismo de Portugal: “Co roku rośnie liczba polskich turystów odwiedzających Portugalię. W ubiegłym roku było ich 124 472 (wzrost w stosunku do roku 2012 o 13,5 proc.) a wykupili oni 427 469 noclegów (wzrost o 16 proc.). Najchętniej odwiedzamy region Lisboa (30 proc.), potem Algarve (22,9 proc.), Maderę (18,5 proc.) i Centrum (14,9 proc.). Goście z Polski zajęli w ubiegłym roku 13. miejsce pod względem liczby wykupionych noclegów.”

Portugalia przyciąga m.in. 278 plażami z Błękitną flagą, 15 zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, 12 restauracjami chwalącymi się gwiazdami Michelina, największym oceanarium w Europie. Jest łatwa do zwiedzania z uwagi na niewielkie odległości, np. z Lizbony do Porto jest tylko 310 kilometrów.

Marek Sławatyniec z Aviareps, przedstawiciela linii lotniczych TAP podkreślił: “TAP lata regularnie między Polską a Portugalią od czerwca 2009 roku a obecnie oferujemy siedem rejsów tygodniowo. Popularne są również połączenia przez Lizbonę z portami lotniczymi w Ameryce południowej (m.in. z 11 portami w Brazylii). W tym roku otwarte będą nowe połączenia: z Bogotą i Panamą. Na trasie Waarszawa – Lizbona kursują samoloty Airbus A320/A319.”

Nową formą wypoczynku proponuje firma Novasol. Oferuje ona pobyty w domach na terenie regionu Algarve – ok. 100 obiektów. Prawie wszystkie posiadają baseny a ceny są naprawdę korzystne (4-osobowy dom z basenem kosztuje 2213 zł za tydzień a 10-osobowy dom z basenem – 8511 za tydzień).