W Saalbach nowe inwestycje narciarskie

Torquato Testa

W sezonie zimowym 2014/2015 w Leogang na trasę wyruszy drugi wyciąg, a w Saalbach Hinterglemm zupełnie nowa kolejka krzesełkowa. Nowy Air2Bag wykonany przez firmę Airpatrol kusi freestylerów karkołomnymi skokami, a nowe trasy funcrossowe zapowiadają mnóstwo emocji podczas jazd. Ponad 500 armatek śnieżnych i kilka zbiorników wodnych gwarantuje solidną pokrywę śnieżną na całym terenie narciarskim. Inwestycje zaplanowane na nadchodzącą zimę kosztowały łącznie ok. 38,5 mln euro. W Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang od 2000 roku, w kolejki, wyciągi, sztuczne naśnieżanie, stoki i ratraki zainwestowano około 300 milionów euro. W tym roku teren narciarski na Ziemi Salzburskiej otrzyma dwie nowe kolejki.

Z Leogang do cyrku narciarskiego wyruszy druga już kolejka linowa – Steinbergbahn. Trasa nowej 10-osobowej kolejki jednolinowej o długości 3,8 km i wydajności 2500 osób na godzinę zaczyna się przy hotelu „Der Krallerhof”, a kończy przy istniejącej górnej stacji kolejki kabinowej Asitz na wysokości ok. 1760 m.

Steinbergbahn to pierwsza 10-osobowa kolejka linowa w cyrku narciarskim. W cały projekt zainwestowano ok. 18 mln euro. Poza tym 4-osobowy wyciąg krzesełkowy Polten w Saalbach Hinterglemm zostanie zastąpiony nowoczesną 8-osobową kolejką z ogrzewanymi siedzeniami i osłonami chroniącymi przed wiatrem i opadami. Ponad 500 armatek śnieżnych i kilka zbiorników wody również w tym roku zapewni cyrkowi narciarskiemu czołową pozycję wśród najbardziej nowoczesnych i gwarantujących najlepsze warunki narciarskie ośrodków w Alpach.

Otwarcie imprezowej zimy nastąpi w dniach 5- 8 grudnia 2014 roku podczas legendarnych wyścigów skuterów śnieżnych Snow Mobile. 24 zespoły zmierzą się w walce o Wielką Nagrodę Saalbach Hinterglemm na liczącej 850 m zaśnieżonej trasie, która przecina właśnie Hinterglemm. Tydzień później rozpocznie się największy zimowy festiwal sceny klubowej – Rave on Snow.

Od 11 do 14 grudnia 2014 r. sceną zawładną najlepsi didżeje, a goście festiwalu będą mogli się bawić przez 48 godzin non stop. Od 5 lutego do 1 marca 2015 salzburski teatr ecce będzie wystawiać w cyrkowym namiocie przy dolnej stacji Leoganger Bergbahnen zimową bajkę dla całej rodziny pod tytułem „Królowa Śniegu”, okraszoną muzyką na żywo, popisami akrobatycznymi i aktorskimi.

21 i 22 lutego 2015 roku w Saalbach Hinterglemm stawi się światowa elita narciarzy alpejskich, aby wziąć udział w rozgrywkach Pucharu Świata FIS w supergigancie i zjeździe mężczyzn. Emocjom sportowym będą towarzyszyć koncerty na żywo i urozmaicony program rozrywkowy, czyniąc z pucharowego weekendu niezapomnianą przygodę.

Zawody White Style w Leogang, które w tym sezonie odbędą się 30 stycznia 2015 r., dorobiły się już w świecie rowerowego freeride’u statusu kultowych. Wyścig ten jest jedynym na świecie międzynarodowym konkursem w rowerowym freestyle’u, który rozgrywa się na śniegu, na spektakularnej trasie biegnącej w poprzek stoku narciarskiego.