W Ras Al Khaimah powstaje sieć elektrycznych taksówek powietrznych

Urząd ds. Transportu Ras Al Khaimah (RAKTA) i Urząd ds. Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (RAKTDA) łączą siły w kierunku transformacji turystyki i transportu w emiracie, podpisując umowę ze Skyports Infrastructure, wiodącą spółką w rozwoju infrastruktury lądowisk elektrycznych taksówek powietrznych. Skyports opracuje sieć lądowisk tzw. vertiportów, aby połączyć kluczowe atrakcje w Ras Al Khaimah.

Partnerzy będą wspólnie projektować, rozwijać i obsługiwać ekosystem taksówek powietrznych z napędem elektrycznym do pionowego startu i lądowania w Ras Al Khaimah, a operacje komercyjne mają się rozpocząć najpóźniej do 2027 roku.

Ten innowacyjny projekt płynnie zintegruje nową infrastrukturę vertiport Skyports z istniejącą siecią transportową RAKTA, zapewniając szybki i wygodny transport o zerowej emisji do najpopularniejszych obszarów i atrakcji Ras Al Khaimah, w tym na wyspę Al Marjan, Al Hamra i Jebel Jais, najwyższy szczyt Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Turyści i mieszkańcy odwiedzający te kultowe miejsca odczują dzięki tej usłudze znaczną oszczędność czasu.

Innowacyjne rozwiązania, które ograniczą emisję gazów

Sieć vertiportów w Ras Al Khaimah będzie wspierać realizację celu, jakim jest przyciągnięcie 3,5 mln gości rocznie do 2030 roku. Emirat wzmacnia swoje zaangażowanie w zarządzanie środowiskiem i zrównoważony rozwój. Ambicje te są zgodne z podejściem Skyports, które priorytetowo traktuje integrację z istniejącymi sieciami transportu publicznego.

Inicjatywa ta bezpośrednio odpowiada na potrzebę innowacyjnych rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w transporcie naziemnym, ponadto otworzy przyszłe możliwości integracji z sieciami taksówek powietrznych w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

„To partnerstwo stanowi kluczowy moment w naszych wysiłkach na rzecz zrewolucjonizowania transportu w Ras Al Khaimah. Wprowadzając elektryczną mobilność powietrzną, nie tylko zapewniamy turystom dostęp do naszych atrakcji, ale także wytyczamy zrównoważoną ścieżkę rozwoju dla naszego Emiratu. Ten innowacyjny projekt doskonale wpisuje się w nasze zaangażowanie w poprawę dostępności przy jednoczesnej minimalizacji naszego wpływu na środowisko. Razem kształtujemy jaśniejszą i bardziej ekologiczną przyszłość Ras Al Khaimah” – powiedział JE inż. Esmaeel Hasan Al Blooshi, dyrektor generalny RAKTA.

„Wsparcie, które otrzymaliśmy od rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władz Ras Al Khaimah, jest fenomenalne, umożliwia nam wprowadzanie innowacji na bezprecedensową skalę. W ciągu najbliższych dwóch lat naszym celem jest zbudowanie infrastruktury i obiektów dla systemu transportowego o napędzie elektrycznym, który na nowo zdefiniuje sposób, w jaki turyści doświadczają Ras Al Khaimah. Ta współpraca doskonale wpisuje się również w nasze zaangażowanie w zrównoważoną turystykę. Wprowadzając lotniczą turystykę opartą na elektrycznej mobilności, nie tylko zwiększamy dostępność atrakcji Ras Al Khaimah, ale także znacznie zmniejszamy nasz ślad węglowy. Ta inicjatywa przybliża nas do osiągnięcia naszego celu, jakim jest ustanowienie Ras Al Khaimah regionalnym liderem w dziedzinie zrównoważonej turystyki do 2025 roku” – powiedział Raki Phillips, dyrektor generalny Urzędu ds. Rozwoju Turystyki Ras Al Khaimah (RAKTDA).

„Chętnie połączymy siły z wiodącymi organizacjami transportowymi i turystycznymi w Ras Al Khaimah, aby uruchomić usługi elektrycznych taksówek powietrznych w Emiracie. Współpraca ta dodatkowo podkreśla nasze zaangażowanie w zapewnienie niezbędnej infrastruktury wspomagającej lotnictwo o zerowej emisji w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich” – dodał  Duncan Walker, dyrektor generalny i założyciel Skyports.