W niedzielę zaczyna się w Izraelu Nowy rok – Rosz Haszana

archiwum GoIsrael

W najbliższą niedzielę według kalendarza żydowskiego przywitamy rok 5779. Z tej okazji Żydzi na całym świecie podczas wieczornej kolacji spożywają jabłko umaczane w miodzie, które ma zapewnić szczęśliwy oraz słodki nadchodzący rok.

Wrzesień to również miesiąc, w którym obchodzone jest święto Jom Kippur (dzień pokuty).

Turyści odwiedzający w tym czasie Izrael muszą liczyć się z ograniczeniami w dostępności do usług i handlu przez 24 godziny – od 18-19 września.

Niedługo później w Izraelu i diasporze jest obchodzone święto Sukkot, zwane „Świętem szałasów” – od 23 września do 1 października.

W tym wyjątkowym dla Izraelczyków czasie odbywa się w całym kraju wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych, muzycznych oraz związanych ze sztuką i tradycją.

Niektóre z wydarzeń w czasie Sukkot w Jerozolimie:

1. Marsz poparcia dla Izraela – biorą w nim udział zarówno turyści, jak i mieszkańcy. W tym roku odbędzie się on 28 września.

2. 26 września (w godz. 8.45-10.45) odbędzie się masowe błogosławieństwo kapłańskie przy Ścianie Płaczu z udziałem Naczelnych Rabinów Izraela (przy Ścianie Zachodniej w Jerozolimie).

3. 25-27 września zaplanowano warsztaty i zajęcia dla rodzin Ein Yael, z udziałem m.in. artystów ulicznych i wielu innych atrakcji.

4. Nocny Spektakl w Muzeum Wieży Dawida – na starożytnych murach cytadeli jest wyświetlana wizualizacja 3000-letniej historii Jerozolimy i króla Dawida. www.tod.org.il/en

5. 25 września w godzinach 10-18 w Muzeum Izraela odbędzie się 33. Festiwal Latawców. Zaplanowano również warsztaty kitesurfingowe i rzemieślnicze. www.imj.org.il/en

6. Muzeum Ziemi Biblijnej w Jerozolimie zaprezentuje pierwszy w historii Festiwal Pisma Starożytnego w Izraelu. Będzie można odszyfrować starożytne manuskrypty i języki, spróbować grawerunku pisma klinowego, dowiedzieć się więcej o wynalezieniu starożytnych egipskich hieroglifów, zwiedzić targi sztuki. Festiwal odbędzie się w dniach 25-27 września. Uczestnicy będą mogli zagłębić się w bogate dziedzictwo starożytnego hebrajskiego pisma klinowego, egipskich hieroglifów i innych.

Wycieczki w języku angielskim: http://www.blmj.org/en/