W Jasnej, na Chopoku powstaje nowa 15 osobowa gondolowa

Igor Rattaj, prezes TMR i Petra Vlhova prezentują projekt nowej kolejki na Chopoku/fot. Marek Hajkovsky

W Jasnej na słowackim Liptowie rozpoczęto budowę nowej kolejki linowej. Jednocześnie legendarnej trasie nr 1 „Pretekarskiej” nadano imię najbardziej utytułowanej narciarki Słowacji – Petry Vlhovej.

Właściciel stacji narciarskiej Jasna, spółka Tatry Mountain Resorts (TMR), chce do przyszłego sezonu zimowego wybudować kolejkę łączącą Bielą Put z Priehybą. Będą to 15-osobowe gondole, podobne do tych z południowego stoku Chopoka.

Igor Rattaj, prezes zarządu TMR, powiedział: „Musieliśmy wyeliminować największy problem w transporcie narciarzy i turystów do Priehyby z Bilej Puti. Na przesiadce z kanapy na Twinliner, tworzyły się duże kolejki. Szukaliśmy najbardziej efektywnego rozwiązania o jak najmniejszym wpływie na środowisko.”

Čeněk Jílek, członek zarządu TMR dodał: „Pierwotny projekt kolejki linowej w Priehybie zaczęliśmy przygotowywać już w 2009 roku. Był znacznie bardziej skomplikowany, bardziej wymagający finansowo, a przede wszystkim wymagałby większej ingerencji w środowisko ze względu na konieczność dotarcia do doliny nowym stokiem narciarskim stacji nad Lúčkami.”

Nowa kolejka linowa rozpoczynająca się na parkingu powinna stworzyć bezpośrednie połączenie z Priehybą. Kolejka będzie również główną linią transportową dla zaopatrzenia restauracji, co znacznie ograniczy ruch skuterów śnieżnych i zmniejszy ślad węglowy.

Rattaj skomentował: „Jednocześnie obiecuję publicznie, że w ramach rekompensaty posadzimy w Dolinie Demianowskiej dwa razy więcej nowych drzew, niż usunęlibyśmy z trasy kolejki linowej. I chciałbym zaznaczyć, że będzie to sadzenie poza tym, co sadzimy w ramach tradycyjnej imprezy Zielony Chopok.”.

Jednocześnie ośrodek narciarski Jasná uroczyście wprowadził również nową nazwę najpopularniejszej trasy zjazdowej w ośrodku. Trasa znana jako nr 1 od przyszłego sezonu zimowego będzie nosiła imię najbardziej utytułowanej narciarki alpejskiej Słowacji – zwycięzczyni Pucharu Świata, Petry Vlhovej.

Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Jasná, podkreślił: „Nazywanie stoku imieniem wyjątkowych osobowości narciarskich jest powszechne za granicą, wielki sukces Petry Vlhovej w minionym sezonie tylko nam ułatwił podjęcie decyzji.”

Patra Vlhova i Igor Rattaj/fot. Marek Hajkovsky

Petra Vlhova dodała „Zawsze mi się na tym stoku świetnie jeździło, czuję się tutaj jak w domu, wygrała tu niejedne zawody. W zeszłym sezonie właśnie tutaj w Jasnej i na tej trasie nabrałam nowej energii i dzięki temu cały sezon tak wspaniale się zakończył. Mam nadzieję, że pod moim nazwiskiem ten stok będzie służył nie tylko mnie, ale także innym słowackim narciarzom i odniesiemy na nim wiele sukcesów.”