W drodze na chorwackie wybrzeże – gdzie warto się zatrzymać? 7 najciekawszych miejsc na trasie

©CNTB/ Ivo Biočina

Co jest ważniejsze: droga czy cel? W Chorwacji z łatwością wszystko można połączyć – by każda minuta wakacji była wypełniona pozytywnymi emocjami i niezapomnianymi widokami! Samochodowa trasa na chorwackie wybrzeże jest pełna atrakcji.

Poniżej 7 najciekawszych miejsc na trasie między północną granicą Chorwacji a wybrzeżem Adriatyku. Tam naprawdę warto chociaż na chwilę się zatrzymać!

1. Međimurje i Čakovec

Północ Chorwacji skrywa w sobie prawdziwą perełkę – region Međimurje. To okolica znana z winnic i pól uprawnych, której krajobrazy zachwycają swoim spokojem. Świetne miejsce, by skosztować lokalnego wina! Stolicą województwa medzimurskiego jest niewielki Čakovec, który znajduje się ok. 10 km od drogi E65 (autostrady A4). Miasto, z fascynującą historią sięgającą I w., warto odwiedzić chociażby ze względu na średniowieczny zamek Zrinskich.

©CNTB/ Bojan Haron Markičević

2. Varaždin

Kolejny przystanek w północnej Chorwacji i kolejna perła jedynie 10 km od autostrady – tym razem zachwycająca barokowym klimatem. Mało kto wie, ale Varaždin w XVIII w. był przez jakiś czas nawet stolicą kraju! Warto zrobić więc przerwę w trasie i pospacerować po uroczych uliczkach między zabytkami (m.in. twierdzą Stari Grad czy pałacem Drašković). Później skosztować lokalnej kuchni: specjału varaždinski mlinci, palucha varaždinski klipići i przepysznej, słynnej kapusty varaždinski kupus!

©CNTB/ Ivo Biočina

3. Krapina i Muzeum Krapińskich Neandertalczyków

W Krapinie, tuż przy drodze krajowej nr 1, znaleźć można jedyne w swoim rodzaju miejsce – w którym historia i współczesność łączą się w jedno fascynujące doświadczenie. Interaktywne i nowoczesne Muzeum Krapińskich Neandertalczyków przenosi odwiedzających 130 tysięcy lat wstecz. Powstało tuż przy osadzie neandertalczyków, którzy to właśnie w ówczesnej Chorwacji postanowili się osiedlić. Ich szczątki odkryto pod koniec XIX w. To nie lada gratka dla fanów historii – spodoba się dzieciom i dorosłym!

©CNTB/ Ivo Biočina

4. Marija Bistrica

W zaspokojeniu potrzeb duchowych warto wybrać się do Marija Bistrica. Ta malutka chorwacka miejscowość jest celem pielgrzymek – ze względu na największe w kraju sanktuarium maryjne i drewnianą figurkę NMP z XV w. To lokalizacja idealna nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Jest jednym z miejsc, w których wyrabia się słynne chorwackie serca z piernika licitarska srca. Tradycja wykonywania licitarów wpisana została na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2010 roku. Ten ciekawy punkt znajduje się ok. 20 km od autostrady, w województwie krapińsko-zagorskim.

©CNTB/ Zoran Jelača

5. Zagrzeb

Stolicy Chorwacji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Zagrzeb to serce, w którym naprawdę warto zatrzymać się w drodze nad Adriatyk. To doskonały moment, by chociaż przez kilka godzin poczuć, jak głośno bije! Miasto jest niezwykle różnorodne – dokładnie tak, jak cały kraj. Znaleźć  w nim można historyczne zabytki (większość w Kaptolu i Górnym Mieście – Gornji Grad), ciche urokliwe zaułki, głośne ulice, lokalne knajpki i cuda natury (w tym rzekę Sawa i jezioro Jarun). Jest zarazem tradycyjnie i nowocześnie!

©CNTB/ Ivo Biočina

6. Rastoke obok miejscowości Slunj

Okolice Rastoke przypominają krainy znane z baśni! W tej malowniczej scenerii czekają na odwiedzających dwie rzeki (Slunjčica i Korana) i 23 wodospady, a także liczne młyny i mostki. To wszystko tworzy sielski krajobraz, od którego trudno oderwać wzrok.

©CNTB/ Ivo Biočina

7. Park Narodowy Jezior Plitwickich

To bez wątpienia must see w trakcie podróży nad Adriatyk: 16 jezior na różnych poziomach, które są połączone wodospadami. A to wszystko na tle lasu i białych wapiennych skał. Dzika natura zapiera dech w piersiach, a spacer po parku to niemal mistyczne doświadczenie. Nic dziwnego, że miejsce znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! Z Parku Narodowego Jezior Plitwickich w mniej niż dwie godziny można dotrzeć do Zadaru czy na wyspę Pag.

©CNTB/ Luka Esenko

Odkrywanie Chorwacji kawałek po kawałku

Chorwacja to idealne miejsce do samochodowych podróży. Rozwinięta sieć dróg i autostrad oraz sielskie krajobrazy sprawiają, że kilkugodzinna trasa przez kraj jest naprawdę przyjemna. W drodze na wybrzeże czeka cała masa atrakcji. Warto więc odkrywać Chorwację kawałek po kawałku!

Materiał Partnera: Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Weronika Szabelewska

Zastępczyni Redaktorki Naczelnej


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center