W Dolinie Stubai zima potrwa do kwietnia

archiwum stubai.at

Na dobre warunki śniegowe można liczyć we wszystkich czterech ośrodkach: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000, Elfer i Serles.

Na lodowcu dostępne są trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, Snowpark Stubai Zoo oraz Powder Department dla freeriderów. Do odpoczynku w promieniach słońca zachęca taras restauracji Schaufelspitze (najwyżej położona restauracja w Alpach wyróżniona toczkiem kucharskim Gault Millau) oraz bar Schneekristall Pavilion z otwieranym do połowy, szklanym dachem.
Jaskinia będzie otwarta do 2 kwietnia, a potem – przed kolejnym sezonem zimowym – od 9 lipca do 4 września 2016 r. (Wstęp dla dorosłych kosztuje 5,5 euro, dla młodzieży w wieku 10-18 lat – 3 euro, dzieci do 10 lat wchodzą za darmo.)
Piękne widoki na okoliczne góry i lodowiec można podziwiać z platformy TOP OF TYROL (na szczycie Schaufelspitze) oraz podczas jazdy kolejkami i wyciągami. Dotychczasowa kolejka nr 6 po raz ostatni przewiezie pasażerów 2 kwietnia, po ponad 40 latach eksploatacji. Obecnie przy lodowcu Stubai trwają intensywne prace nad nowoczesną kolejką gondolową 3S Eisgratbahn, która zastąpi dotychczasową linię. Powstanie nowa, dolna stacja kolejki, a górna i pośrednia zostaną odnowione. Od końca października 2016 roku kolejka będzie mogła wygodnie i bezpiecznie przewieźć ok. 3 tysiące osób w ciągu godziny na wysokość 2 900 m n.p.m.

W ośrodku Schlick 2000 można jeździć do połowy kwietnia. Od 21 lutego, co niedzielę, w różnych alpejskich schroniskach będą organizowane imprezy – od muzyki na żywo, DJ-ów, jazzu po pop.
Specjalnością ośrodka są „Night of Colours”, czyli nocne popisy instruktorów szkół narciarskich oraz grupy Freestyle-Team, połączone z pokazem świateł oraz ogni sztucznych. (Pokazy odbędą się na stacji Froneben w środę 10, 17 i 24 lutego oraz 2 marca 2016 r., o godz. 20:30.) Dzień pełen wrażeń można zakończyć nocnym saneczkowaniem, czyli zjazdem ze stacji do miasteczka Fulpmes (w każdą środę w godzinach 19:30 – 21:00, a w dniach pokazów – do 22:30).
Dodatkowo, na Wielkanoc przygotowano narciarską zabawę w poszukiwani pisanek. Kto zbierze wszystkie kolorowe jaja, otrzyma nagrodę niespodziankę.

Ogromny, drewniany zegar słoneczny (Sonnenuhr) w Elfer jest największym, dostępnym dla zwiedzających czasomierzem tego typu w Alpach. Dwumetrowa kładka wokół zegara to świetny punkt widokowy, a obserwację okolicy ułatwiają trzy zamontowane tam lunety. Zegar wybudowano z okazji 50-lecia istnienia kolejki Elfer. Jest to doskonały punkt orientacyjny dla gości wjeżdżających kolejką (na wysokość ponad 1 800 m n.p.m.), saneczkarzy zjeżdżających do doliny Pinnis lub miasteczka Neustift, jak również dla paralotniarzy szybujących po okolicy.
Ci ostatni przybędą tu tłumnie z całego świata na jubileuszowe, 25. zawody paralotniarskie Stubai Cup, które odbędą się w dniach 4 – 6 marca 2016 r. w Elfer i na Schlick 2000. Hasło tegorocznych zawodów to „Retro” i obowiązuje także w strojach zawodników (www.stubaicup.at).
Ośrodek Serles wybudował nowy zbiornik wodny do naśnieżania tras oraz zwiększył oświetlenie stoków.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center