W 2017 Luter rządzi niemiecką turystyką

AG

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) od dziesięciu lat przygotowywała się do obchodów 500 lecia Reformacji. Rok 2017 w turystyce niemieckiej stoi pod znakiem Lutra i jego dzieła.

Tomasz Pędzik dyrektor biura DZT w Warszawie, powiedział: “Na świecie żyje 400 milionów protestantów, z czego ok. 20 mln luteranie żyje w Europie Północnej i oni są naszym największym rynkiem docelowym. Drugim są Stany Zjednoczone, gdzie mieszka ok, 4,9 mln luteran. Celem marketingowym w tym roku jest umocnienie wizerunku Niemiec, jako celu podróży kulturoznawczych oraz podnoszenie nowoczesnego wizerunku Niemiec. Grupy docelowe to oczywiście grupy religijne, społeczności kościelne oraz turyści kulturowi podróżujący do Niemiec.”

Najważniejszymi miejscami dla tych grup są miejsca ściśle związane z życiem i działalnością Lutra. Są to:
Eisleben – miejsce urodzenia i śmierci Lutra (m.in. dom, w którym się urodził, kościół w którym był ochrzczony i dom, w którym umarł).
Mansfeld – miejscowość, w której dorastał.
Erfurt – tutaj studiował i uzyskał święcenia (m.in. klasztor augustianów-pustelników, katedra).
Wittenberga – tu uzyskał tytuł doktora i tu na drzwiach kościoła zamkowego przybił 95 tez (m.in. kościół zamkowy, dom Lutra, dom Cranacha).
Zamek Wartburg – tutaj tłumaczył Biblię (pokój Lutra na zamku Wartburg).
Niemiecka Centrala Turystyczna przygotowała 8 tras tematycznych łączących miasta związanych z Lutrem. Na przykład trasa nr 1 “Żywe dziedzictwo Lutra” prowadzi przez (Berlin, Poczdam Wittenberga, Torgau, Dessau, Halle, Eisleben i Magdeburg a trasa nr 4 “Polityka i bunt” przez Drezno, Zwickau, Rochlitz, Leisnig, Grimma, Torgau, Wittenberga, Lipsk. Trasa nr 5 “Wykłady i sejmy” to 15 miejscowości: Berlin, Wittenberga, Halle, Weimar, Erfurt, Eisenach, Schmalkalden, Coburg, Norymberga, Spalt, Augsburg, Heidelberg, Spira (Speyer), Wormacja (Worms), Frankfurt

Część szlaków przygotowano również z myślą o pieszych wędrówkach – ponad 2 000 kilometrów (m.in. 550 km w Saksonii, 410 km w Saksonii-Anhalt, 350 kk w Hesji i 96 km w Bawarii.

Ważnymi punktami Roku Lutra będą imprezy, które w tym roku przyciągną z pewnością dużo większe widzów. W dniach 10-12 czerwca w Wittenberdze odbędzie się Wesele Lutra (historyczna procesja oraz festiwal miejski z tańcami oraz muzyką renesansową). W Berlinie, Wittenberdze i Eisenach wydarzeniem będa wystawy narodowe: Berlin – Efekt Lutra, Wittenberga – 95 osób-95 skarbów, Eisenach – Luter i Niemcy. W Wittenberdze w dniach 27 – 28 maja odbędzie się Weekend Festiwalowy (Noc Świateł, specjalne nabożeństwa, Festiwal przyjaźni).

W Polsce żyje ok. 70 tysięcy luteran.

www.germany.travel/luther