Visit Iceland: rośnie zainteresowanie lądem ognia i lodu wśród Polaków

Islandia jest osiągalna w tym momencie praktycznie dla każdego turysty. Nazywana często miejscem skrajnych kontrastów i wielu krajobrazów. Kraj ten chcąc nawiązać współpracę z polskimi touroperatorami zorganizował workshop i przedstawił swoją ofertę. 

Dzięki warsztatom zorganizowanym przez Visit Iceland można było bliżej przyjrzeć się tej destynacji, a także spotkać się przy stolikach i odbyć rozmowy podczas networkingu. Przed pandemią zainteresowanie tym krajem wśród Polaków wzrastało. W 2018 na Islandię 64 polskie biura podróży wysłały 91 tys. Polaków. Łącznie tej kraj odwiedziło ponad 2 miliony turystów. Rok później zawitało tam 93 tys. Polaków, co pokazuje znaczący wzrost zainteresowania. W trakcie pandemii z powodu ograniczeń na wyjazd w 2020 roku zdecydowało się łącznie ponad 36 tys. polskich turystów, a łącznie 486 000 osób z całego świata.

Największe miasto Islandii i oglądanie wielorybów

Kraj ten cechuje się wysoką aktywnością wulkaniczną, a efektem tego są gorące źródła. Jest, to też miejsce, gdzie można ujrzeć zorzę polarną. Islandzka przyroda pomimo, że jest skromna również zachwyca swym urokiem. Kraina światła i ciemności, gdzie długie letnie dni trwają prawie 24-godziny i są równoważne z krótkimi zimowymi dniami, które trwają zaledwie kilka godzin. Do zaskakujących elementów krajobrazów należą też wodospady, gejzery, fiordy, gorąca rzeka, czy też pola geotermalne. Zima jest tam dość łagodna. Temperatury wynoszą od -6 stopni do 5 stopni Celsjusza.

Najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów jest stolica oraz największe miasto Islandii – Reykjavik. Jednocześnie jest najdalej wysuniętą na północ stolicą świata. Przez wielu turystów jest uznawana jako baza wypadowa do zwiedzania dużej części Islandii. Do jednych z ciekawszych atrakcji należy obserwowanie wielorybów. Wycieczki dostępne są w całym kraju i oferują rzadką okazję do obserwowania tych zwierząt w ich naturalnym środowisku.

„Oprócz wielorybów można spotkać u nas też delfiny, morświny i foki. Turyści często podczas wycieczki łodzią mają okazję do obserwowania ptaków morskich w tym głuptaków. Elding Whale Whatching oferuje najbogatszy pakiet wycieczki do obserwacji zwierząt z dwóch miejsc na Islandii. Pierwszym z nich jest Reykjavik, a drugie to Akureyri. Wycieczki organizowane są u nas przez cały rok” – mówi Rannveig Gretarsdottir z Elding Whale Whatching.

Loty na Islandię

Icelandair są islandzką narodową linią lotniczą, latającą zarówno na liniach krajowych jak i międzynarodowych. Ich główna baza znajduje się na lotnisku w Keflaviku. Wśród konkurencji wyróżniają ich światła na pokładach samolotów, które imitują zorzę polarną.

„Najpopularniejszym przewoźnikiem na Islandii jest Icelandair łączący Europę z Ameryką Północną. Loty te cieszą się dużą popularnością. Nawet w tym trudnym okresie, ponieważ Islandia nie wprowadziła dużo restrykcji w związku z pandemią. Jesteśmy otwartym krajem dla podróżnych. Podróżni, którzy chcą odwiedzić Islandię, niezależnie od statusu szczepienia muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na Covid-19” – mówi Dorota Pręgowska z Icelandair .