Upadek Thomasa Cooka zatrząsł Europą

46 lotów do i z Hiszpanii zostało odwołanych w wyniku upadku Thomasa Cooka. Samoloty miały być obsłużone przez lotniska na Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote, Minorce, Majorce i Teneryfie.

Według Hiszpańskiej Agencji Bezpieczeństwa i Ochrony Lotnictwa, w najbliższych 15 dniach na i z hiszpańskich lotnisk było zaplanowanych 525 rejsów obsługujących klientów Thomasa Cooka i Thomasa Cooka Scandinavia. 70 proc. z nich to loty z i do Wielkiej Brytanii, 12 proc. – Norwegii, 10 proc.- Szwecji, 6 proc. – Danii i 2 proc. – Finlandii.

Setki tysięcy turystów czeka na powrót do domu

W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się operacja sprowadzania klientów upadłego touroperatora. Szacuje się, że liczba ich przekracza 150 tysięcy.
Francuska organizacja przedsiębiorstw turystycznych ocenia z kolei, że ofiarami upadku Thomasa Cooka może być około 100 tys. klientów.

Jak podał Reuters, na imprezach zagranicznych organizowanych przez upadłe biuro przebywa obecnie 8 685 Norwegów, około 1 400 Duńczyków, 2 884 Finów, 16 956 Szwedów.

W Niemczech z usług touroperatorów związanych z GrupąThomas Cook korzysta obecnie 140 tysięcy turystów.

Pozorny spokój w 4 krajach

Dyrektor rosyjskiego touroperatora Intourist, Siergiej Tolczin, zakomunikował, że bankructwo Thomas Cooka nie dotknie jego klientów. Podobnie uspokajający komunikat wydał prezes Neckermann Polska, Maciej Nykiel (czytaj TUTAJ).

W Belgii i Holandii touroperatorzy Thomasa Cooka w poniedziałek normalnie funkcjonowali.

Minister turystyki Grecji ocenia, że na terenie tego kraju przebywa obecnie około 50 tysięcy turystów Thomas Cooka.

Na Cyprze ich liczba oceniana jest na 15 tysięcy, na Wyspach Kanaryjskich klientów touroperatora może być 25 – 35 tysięcy.
Z kolei Turecka Federacja Hotelarzy (TROFEA) ocenia liczbę turystów firm związanych w Thomasem Cookiem na 45 tysięcy. W Tunezji ich liczbę ocenia się na 4,5 tysiąca.
Egipcie anulowano 25 tysięcy rezerwacji zamówionych przez Thomasa Cooka do kwietnia 2020 roku.