Udany I kwartał słowackiego Liptowa

archiwum SACR

W pierwszym kwartale tego roku na Liptowie na Słowacji turyści wykupili 445 619 noclegów, o 17 proc. więcej niż w roku 2015.

Jak podał urząd statystyczny Słowacji, turysta odwiedzający Liptów, spędzał tutaj przeciętnie 3,16 dnia.

Darina Bartková, dyrektor Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Liptov, powiedziała: “Na przekór słabej pod względem śniegowych warunków zimy, wyniki turystyki przyjazdowej mamy lepsze w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W pierwszym kwartale Liptów odwiedziło 143 544 turystów, którzy wykupili 445 619 noclegów. Największy przyrost gości zanotował rejon Rużemberka, co potwierdza trend rosnącej popularności tej części Liptowa. Okolice Rużemberka, aquapark w Beszenovej i uzdrowisko w Lućkach, świetnie uzupełniają zimową ofertę naszego lidera turystycznego – stacji w Jasnej. Kilka dni temu otowrzyliśmy oficjalnie sezon letni i spodziewamy się, że będzie on udany co najmniej tak, jak sezon zimowy.”

Ján Blcháč, prezes zarządu Regionalnej Organizacji Ruchu Turystycznego Regionu Liptov i burmistrz Litowskiego Mikulasza, dodał: “Liptów przygotował na sezon letni kompleksoweą ofertę. Jesteśmy bezpiecznym regionem, co w kontekście sytuacji międzynarodowej pozwala nam zawalczyć o tych klientów, którzy do tej pory preferowali wyjazdy w dalekie kraje a teraz wybiorą raczej bliższe kierunki. Z tego samego powodu zawalczymy również o klienta krajowego. Liczy również na turystów z Czech. Chcemy zaprosić turystów do naszych miast i maisteczek. Sam Liptowski Mikulasz przygotował bogaty program letnich imprez pod głym niebem, koncertów, weekendowe eventy.”

Jedną z atrakcji sezonu letniego będzie Muzeum Janka Kráľa w centrum Liptowskiego Mikulasza, w którym będzie można obejrzeć salę tortur, samemu wyprodukować grosz Janosika lub zrobic sobie fotografię w miejscu, gdzie 300 lat temu sądzono i torturowano legendarnego zbójnika.
We wsi Vlkoliniec znajdującej się na liście śwaitowego dziedzictwa UNESCO warto zajrzeć na warsztaty oraz zajęcia dla różnych grup wiekowych.