Udane Święta i Sylwester w Tatrach Wysokich

archiwum SACR

W słowackiej części Tatr Wysokich obłożenie hoteli na Sylwestra wyniosło ponad 90 proc. Oznacza to 15 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2013. Około 30 proc. gości stanowili turyści zagraniczni. Mroźna pogoda tym razem dopisała, umożliwiając sztuczne dośnieżanie tras zjazdowych. Poza narciarstwem, hitem – już drugi rok – był kościół na Hrebienku zbudowany z lodu (https://www.waszaturystyka.pl/świat/1500-lodowy-kościół-na-hrebienku-otwarty). Codziennie odwiedzały go setki turystów a w każdą niedziele odbywają się tam bezpłatne koncerty i przedstawienia.
Restauracje w regionie pękały w szwach, wielkim powodzeniem cieszył się aquapark AquaCity w Popradzie a w nim nowo otwarty bar Light House Fresh.

Ján Mokoš, przewodniczący zarządu okręgowej organizacji ruchu turystycznego Regionu Tatry Wysokie, powiedział: „Nieco wcześniej, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, obłożenie w hotelach tatrzańskich wyniosło ok 75 proc. I w tym czasie ok 30 proc. stanowili goście zagraniczni. Obserwujemy rosnące z każdym rokiem zainteresowanie wypoczynkiem w Tatrach Wysokich w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jeszcze kilka lat temu obłożenie w hotelach wynosiło najwyżej 40 proc. Sylwester był wyjątkowo udany, wielu hotelarzy odnotowało ponad 90 proc. obłożenie, były obiekty o obłożeniu 100 proc. Lepsze wyniki niże rok wcześniej odnotowały nie tylko hotele, ale i pensjonaty.”

Lenka Maťašovská, dyrektor wykonawczy organizacji regionalnej ruchu turystycznego regionu Tatry Wysokie, dodała: „Podczas Sylwestra w Tatrach Wysokich słychać było głównie język słowacki, polski i czeski. Zagraniczni turyści stanowili ok 30 proc. wszystkich gości. Najwięcej było Polaków, potem Czechów, Węgrów i Litwinów. Liczba turystów z Białorusi, Rosji i Ukrainy zmalała w porównaniu z zeszłym rokiem o 3 proc. Większość gości przybyła w Tatry Wysokie samodzielnie, własnym transportem i bez pośrednictwa biura podróży.”
Obecnie w Tatrach spodziewane jest kilka słabszych dni. Wszyscy czekają na rozpoczęcie ferii zimowych w Polsce i Zimową Uniwersjadę.