Turystyka w Wielkiej Brytanii rośnie w siłę

archiwum visitbritain

Wartość turystyki brytyjskiej na koniec roku 2013 wyniesie 127 mld funtów, co stanowi 9 proc. PKB Wielkiej Brytanii.

Analitycy z Deloitte w swoim raporcie („Turystyka: wzrost gospodarczy i zatrudnienie”) zrobionym na zlecenie VisitBritain podkreślają, że turystyka odgrywa wielką rolę w tworzeniu nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii.
Od roku 2010 turystyka stałą się jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na Wyspach. Wartość turystyki brytyjskiej na koniec roku 2013 wyniesie 127 mld funtów, co stanowi 9 proc. PKB Wielkiej Brytanii. W turystyce pracuje 3 miliony ludzi, co równa się 9,6 proc. wszystkich zatrudnionych w gospodarce (wzrost zatrudnienia o 173 tysiące w stosunku do roku ubiegłego).
Według analityków Deloitte do roku 2025, turystyka brytyjska osiągnie wartość 257 miliardów funtów, co będzie stanowiło 10 proc. PKB kraju. Zatrudnionych w turystyce będzie wtedy 3,7 mln ludzi (11 proc. wszystkich zatrudnionych).
Raport podkreśla również, że według każdy tysiąc funtów wydawany bezpośrednio w turystyce generuje kolejne 1200 w innych gałęziach gospodarki.
Najszybciej w turystyce będzie się rozwijał sektor turystyki przyjazdowej, według raportu jej wartość ma wzrosnąć z 21 miliardów funtów w roku 2103 do 57 miliardów funtów w roku 2025.
Christopher Rodrigues, przewodniczący organizacji VisitBritain, powiedział: „Turystyka stała się podstawą gospodarki Wielkiej Brytanii. W latach 2010-2012 generowała jedną trzecią nowych miejsc pracy”.
Minister Turystyki Helen Grant dodała: „W ostatnich trzech latach w Wielkiej Brytanii zorganizowaliśmy kilka wielkich imprez masowych, które stanowiły wielki impuls dla rozwoju turystyki. Rekordowe wpływy do budżetu państwa napływające z turystyki pokazują, że turystyka będzie odgrywać w naszym kraju coraz poważniejszą rolę w ożywieniu gospodarki i tworzeniu nowych miejsc pracy”.