Turystyka kongresowa w Wiedniu bije rekordy

Schaub-Walzer-PID

W austriackiej stolicy liczba organizowanych kongresów i konferencji wzrosła w 2015 roku o 3 procent i wynosi obecnie 3 685.

Wiedeń jest Najpopularniejszym miejscem organizowania kongresów w Austrii. Wiedeńska branża kongresowa zapewnia w skali całej Austrii ponad 19 000 całorocznych miejsc pracy.

„Położenie, infrastruktura i stabilność Austrii oraz profesjonalizm rodzimych firm, przyczyniają się do ogromnego sukcesu”, informuje Austrian Convention Bureau, biuro odpowiedzialne za turystykę kongresową Austrii. Liczba organizowanych imprez kongresowych wzrosła w Austrii w ciągu ostatnich pięciu lat o 36 procent. W roku ubiegłym liczba noclegów związanych z pobytem na konferencjach lub kongresach wzrosła o 11 proc. i osiągnęła poziom 3,1 miliona.

Uczestnicy kongresów wydają w Wiedniu dużo więcej niż normalni turyści. W 2015 r. było to przeciętnie 534 EUR/ dzień. Koszty noclegu stanowią 23 proc., koszty podróży 22 proc., opłaty kongresowe 19 proc., zakupy 13 proc. czyli prawie 70 EUR dziennie, jedzenie 11 proc.

Z raportu „Meeting Industry Report Austria“ wynika, że kongresy są również coraz większe. Kongresy z liczbą uczestników od 10 do 100 stanowiły w roku ubiegłym ponad 60 proc. łącznej liczby kongresów.
Stolicą kongresową Austrii jest niezaprzeczalnie Wiedeń, za nim plasują się Salzburg i Dolna Austria.