Turyści wracają do Lwowa

MG

Stoisko Lwowa cieszyło się największym powodzeniem wśród odwiedzających ostatnią edycję targów turystycznych w Krakowie. Było to zasługą zarówno przyciągającej uwagę dekoracji, jak i niebanalnej urody i wielkiej kompetencji dwóch Mart na stoisku: Marty Łotysz i Marty Naumenko.

Sytuacja na Ukrainie spowodowała, że turystyka w tym kraju praktycznie padła. Pisaliśmy o tym w wywiadzie z szefem warszawskiego biura Bezkresy, i obie Ukrainki potwierdziły to w rozmowie z przedstawicielami WaszejTurystyki.pl. Do długiego weekendu przyjazdy do Lwowa zamarły. Dopiero po nim można zauważyć wzrost liczby gości zagranicznych, w tym Polaków. Zresztą nasi właśnie turyści, obok Niemców, są teraz najczęstszymi gośćmi Lwowa.
Promocją Lwowa zajmuje się obecnie Lwowski Alians Turystyczny. Powstał on dwa lata temu i należą do niego zarówno hotelarze, jak i restauratorzy, biura podróży i inni przedsiębiorcy żyjący z turystyki. Jest ich już ponad 30 (trzeba jednak pamiętać, ze na przykład sieć restauracji jest liczona jako jeden członek). Głównymi zadaniami jest wspólna promocja, udział w targach.

Jak podkreśliła Marta Naumenko: “Nie możemy czekać na działania władz. Musimy sami wziąć się za promocję, bo to my, przedstawiciele branży turystycznej wiemy najlepiej, czego oczekują od nas turyści i czym ich zachęcić.”
A Lwów wciąż się rozwija, ostatnio oddano do dyspozycji gości pięć nowych hoteli. Prasa amerykańska uważa, że Lwów jest wśród pięciu najbardziej pożądanych przez turystów miast w roku 2014. O tradycyjnym zainteresowaniu Lwowem przez polskich turystów, nawet nie trzeba wspominać – jeśli tylko zapanuje spokój na Ukrainie, wrócą na pewno. Już zaczynają wracać.

Jak oceniła Marta Łotysz: “Polacy zawsze kochali Lwów, zawsze się w nim dobrze czuli, a my z kolei bardzo dobrze wiemy co chcą zobaczyć. I wciąż rozwijamy swoja ofertę. Ostatnio próbujemy ocalić od zapomnienia dawną, tradycyjną kuchnię galicyjską. Zależy nam, by w restauracjach lwowskich można było zjeść to, co jadano, sto i dwieście lat temu.”
www.lviv,travel
www.hotel-community.org