Travelplanet podsumowuje półmetek sezonu letniego

KG

W lipcu 2014 na wakacje za granicę wyjechało o blisko 50 proc. klientów Travelplanet.pl więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dane rezerwacyjne dotyczące całego sezonu wakacyjnego a więc lipca i sierpnia (wg rezerwacji dokonanych do 15 lipca) mówiły o wzroście rzędu 40 proc. Zbliżone wzrosty liczby swoich klientów wskazują najwięksi touroperatorzy.

Travelplanet.pl .pl, polski agent turystyczny przeanalizował swe statystyki dotyczące wyjazdów Polaków z touroperatorami.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl powiedział: “Te wyniki wcale nie muszą oznaczać, że fala turystów już wyjechała na wakacje. Choć według rezerwacji do 30 lipca na wakacje w sierpniu wyjedzie o 28 proc. więcej turystów niż w sierpniu 2013, to nie należy zapominać, że ok. 40 proc. polskich turystów kupuje wakacje w systemie last minute. “

Średni koszt wakacji w lipcu 2014 wyniósł 2335 zł na osobę i spadł o blisko 5 proc. w porównaniu do lipca 2013. Na obniżkę duży wpływ miała przecena wypoczynku w Grecji o ponad 7 proc., do której wyjechało blisko 29 proc. turystów. Z kolei wakacje w sierpniu nie będą tak znacząco tańsze niż w sierpniu 2013. Turyści rezerwują wyjazdy za granicę płacąc za nie przeciętnie 2580 zł od osoby. W sierpniu 2013 płacili 2595 zł.

Dokąd wyjeżdżali polscy turyści
Radosław Damasiewicz podkreślił: “86 na stu polskich turystów odwiedza 5 krajów w basenie morza Śródziemnego oraz Egipt. Powodów jest kilka. Gwarantowana słoneczna pogoda, ciepła woda w morzu Śródziemnym , do którego dolatuje się szybciej niż dojeżdża samochodem nad Bałtyk oraz porównywalny koszt wypoczynku w określonej kategorii hotelu.”

Nie jest niespodzianką, że liderem popularności jest Grecja, ale zaskakiwać może skala jej wzrostu. W lipcu tego roku wypoczywało w tym kraju blisko 29 proc. klientów Travelplanet.pl, o przeszło 6 proc. więcej niż w lipcu ub. Roku. Z tego przeszło co trzeci turysta wyjeżdżał na Kretę, 17 proc. – na Rodos a po 11 proc. na Kos i Zakhynthos. Na popularności w lipcu 2014 stracił za to znacząco Egipt mimo że urlop staniał w tym kraju do 2270 zł za osobę z 2360 zł w lipcu 2013. Do tego kraju w tym czasie wybrało się niecałe 16 proc. turystów, w lipcu 2013 wyjechało tam blisko 20 proc. klientów Travelplanet.pl.

Damasiewicz skomentował: “Turcja i Grecja są chętniej odwiedzane w tym sezonie niż Egipt, bo ubiegłym roku touroperatorzy zdołali utrzymać wysokie ceny na tych pierwszych kierunkach przez całe lato. Stąd więcej klientów wybrało wówczas Egipt, być może z konieczności. W tym roku last minute w czerwcu i lipcu było równie korzystne praktycznie na wszystkich kierunkach. Takim alternatywnym kierunkiem dla Egiptu wydawała się być w lipcu Turcja. Kraj o zbliżonej do Egiptu kulturze, z równie ciepłym morzem i bogatą infrastrukturą turystyczną wybrało w lipcu ponad 16 proc. klientów Travelplanet.pl, o 3 proc. więcej niż w lipcu 2013, chociaż wakacje w tym kraju nieznacznie zdrożały – z 2530 do 2550 zł w porównywanych okresach.”

Mocno na popularności straciła Hiszpania. Wakacje w tym kraju w lipcu 2013 to wydatek rzędu 2950 zł od osoby a jednoprocentowa przecena w stosunku do lipca 2013 nie skusiła na wyjazd tylu turystów co w ubiegłym roku.
W lipcu zasadzie nie zmienił się standard wypoczynku. Mniej więcej 1/5 turystów wybiera wciąż hotele 5*. W hotelach 4* wypoczywa ponad 42 proc. turystów, jedna trzecia spędza wakacje w hotelach 3* a tylko ok. 2 proc. wybiera hotele 2* i niższej kategorii.
Z dala od kuchni – to dominujący rodzaj wypoczynku. Wciąż ponad 90 proc. turystów nie chce zawracać sobie głowy przygotowywaniem jedzenia i wykupują wczasy z HB lub All Inclusive. Bez zmian pozostaje odsetek osób, które same organizują sobie posiłki lub wykupują jedynie śniadania – to w sumie ok. 7 proc. turystów.
Z dala od hotelowego baru – to rysująca się tendencja, ponieważ zauważalnie wzrosłą popularność wykupywania śniadań i obiadokolacji a spadła popularność wczasów All Inclusive. Poprzedniego lata w lipcu ten ostatni rodzaj wypoczynku rezerwowało blisko 78 proc. turystów, a lipcu 2014 – 76 proc.

Dokąd i za ile na wakacje w sierpniu
Zdecydowanie chętniej do Grecji, która pobije zapewne kolejny rekord popularności, ale i Egiptu. Tunezja i Hiszpania w odwrocie – tak mają spędzać wakacje w sierpniu turyści, którzy wybierają się za granicę z biurami podróży. Do końca lipca sierpniowy wypoczynek zarezerwowało o 28 proc. turystów więcej niż w analogicznym okresie ub. Roku. Za wakacje płacili średnio 2580 zł za osobę. To nieco mniej niż za wakacje w sierpniu 2013 (wówczas średni koszt wyniósł 2595 zł) ale zdecydowanie, bo o 245 zł więcej niż kosztował wypoczynek w minionym miesiącu.
Spośród 10 najpopularniejszych krajów, do których jeżdżą na wakacje polscy turyści, najdroższe są wakacje w Portugalii a najtańsze – w Chorwacji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że o ile do Portugalii turyści lecą samolotami, to do Chorwacji bardzo często jadą samochodami a ten niebagatelny koszt nie jest tu uwzględniony.