Tel Awiw ma plan rozwoju turystycznego

archiwum GoIsrael

“Tel Awiw-Jafa 2030” – tak nazywa się nowy plan zagospodarowania przestrzennego Tel Awiwu i Jaffy na najbliższe dziesięciolecie. Władze miasta zaprezentowały plan rozwoju turystyki na nadchodzącą dekadę, którego celem jest jego promocja jako jednej z najbardziej popularnych miejskich destynacji turystycznych na świecie.

Tel Awiw ma zostać wiodącą metropolią na świecie, w oparciu o następujące koncepcje: wyjątkową plażę o walorach miejskich; niezwykłą mieszankę kultury, sztuki, nocnego życia, sceny kulinarnej, przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni publicznej, identyfikację z technologią i innowacjami oraz respektowanie wartości pluralistycznych. Jaffa to część miasta, która łączy dziedzictwo, historię, religię i wielokulturowość.

W 2018 roku Tel Awiw odwiedziło ponad 2,2 mln.

Najważniejsze elementy planu generalnego dla rozwoju turystyki w Tel Awiwie obejmują m.in.: wdrożenie koncepcji “Miasto jako cel turystyczny” poprzez skupienie się na różnych typach odbiorców i niszach turystycznych, aby skutecznie wykorzystać ich potencjał, jak również organizacja międzynarodowych konferencji, prezentacja miasta w powiązaniu z historią i dziedzictwem narodu żydowskiego oraz rozszerzanie palety atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Jednym z priorytetów jest także tworzenie nowych i promocja już istniejących atrakcji turystycznych, poprawa jakości usług oraz działania infrastruktury turystycznej w mieście. Promowanie nowej atrakcji każdego roku, w tym atrakcji „must see” i zwiększenie dostępności informacji turystycznej za pośrednictwem wyspecjalizowanych i multimedialnych centrów informacyjnych, aplikacji online czy ulepszenie infrastruktury transportowej – to jedno z kluczowych założeń nowego planu dla miasta.

Postawiono również na rozwój hoteli i bazy noclegowej: wzrost podaży pokoi poprzez przyspieszenie budowy nowych hoteli, przekształcenie lokali użytkowych w hotele i dążenie do uregulowania rynku wynajmu dla turystów.

Celem tego działania będzie znaczne zwiększenie liczby pokoi hotelowych w mieście w ciągu dziesięciu lat (obecnie jest 10 500 pokoi hotelowych). Zatwierdzono już powstanie około 12 tys. dodatkowych pokoi.