Tegoroczne ferie we Włoszech nie dla nastolatków

Maso Corto Italy
Maso Corto Italy

Ferie we Włoszech w tym roku nie będą możliwe dla wszystkich, którzy je zaplanowali. Od 1 lutego unijne certyfikaty potwierdzające szczepienie będą ważne tylko sześć miesięcy. Posiadanie certyfikatu jest warunkiem koniecznym, aby móc skorzystać m.in. z wyciągów narciarskich, hoteli i restauracji. Ograniczenie szczególnie wpłynie na dzieci w wieku 12-17 lat. W szczególności te, które zostały zaszczepione jako jedne z pierwszych, czyli w czerwcu. Zastosowanie dawki przypominającej dla nich nie zostało jeszcze zatwierdzone.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o przedłużeniu stanu wyjątkowego we Włoszech do 31 marca 2022 r., co oznacza, że nowe obostrzenia dotyczące zasad wjazdu mogą być wprowadzane z dnia na dzień.

„Ważność certyfikatów unijnych we Włoszech (tzw. green pass) potwierdzających zaszczepienie wynosi 9 miesięcy od szczepienia (w Polsce jest to 12 miesięcy). Od 1 lutego 2022 r. będzie to sześć miesięcy. Dotyczy to wszystkich certyfikatów, również tych wydanych poza Włochami. Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu.

Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominajacą – będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim ” – czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ta sytuacja najbardziej dotyka nastolatków, którzy zaszczepili się w połowie zeszłego roku. W lutym minie od tego momentu już pół roku. W tym samym czasie we Włoszech stracą one ważność i będą uznawane tylko certyfikaty dzieci powyżej 12. roku życia zaszczepionych od drugiej połowy sierpnia.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że liczy na to, iż na przełomie stycznia i lutego w Polsce ruszą szczepienia trzecią dawką przeciw Covid -19 dla dzieci w wieku 12-17 lat. Resort w tej kwestii czeka na podjęcie decyzji przez Europejską Agencję Leków. Po uzyskaniu akceptacji, możliwość zaszczepienia dawką przypominającą dla nastolatków zostanie wprowadzona jak najszybciej będzie to możliwe.

Jeśli zostanie wydana pozytywna decyzja, a szczepienia będą wdrożone jeszcze w drugiej połowie stycznia, to grupa, która została w tym momencie pozbawiona możliwości spędzenia ferii we Włoszech będzie mogła wyjechać. Pocieszającym wydaje się fakt, że od przyjęcia dawki przypominającej nie musi upłynąć termin dwóch tygodni, aby ważność certyfikatu została przedłużona.