Tatry Wysokie – zima w pełni

archiwum SACR

W słowackiej części Tatr Wysokich panuje już prawdziwa zima. Ostatnio spadło tutaj 25-30 cm świeżego śniegu, otwarte są 23 trasy zjazdowe o łącznej długości 19 kilometrów.

Nad Łomnickim Stawem, przy górnej stacji kolejki gondolowej ustawiono 4 magabałwany, które, podobnie, jak minionej zimy, będą atrakcją dla najmłodszych gości. Już są najlepszym miejscem do fotografowania się na tle Łomnicy. Wystarczy wjechać tu 15-osobową gondolą z Tatrzańskiej Łomnicy.
Co ciekawe śnieg do budowy megabałwanów gromadzono już przed Świętami Bożego Narodzenia,a le dopiero teraz, gdy spadł świeży śnieg udało się wymodelować cztery wielkie bałwany. Pracowało nad nimi 6 ludzi pod kierownictwem autora koncepcji, rzeźbiarza Adama Bakoša, autora Lodowego kościoła na Hrebienku. Bałwany mają średnicę 5 metrów a wysokość 7. Zużyto na nie 175 metrów sześciennych śniegi, ważą więc tyle, co 33 samochody osobowe. Będą stały aż do końca sezonu.
Na trasach w Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskim Jeziorze jest teraz ok. 65-70 cm śniegu, trasy są doskonale przygotowane. W Starym Smokowcu można jeździć na dwóch trasach na Jakubowych Lukach – leży tutaj 40 cm śniegu.

Juraj Chovaňák, dyrektor marketingu Tatry Mountain Resort, właściciela ośrodków tatrzańskich, powiedział: “Wierzymy, że dalsze opady śniegu pozwolą nam już wkrótce otworzyć najdłuższa trasę saneczkarską, z Hrebienka do Starego Smokowca. Na swoją tegoroczną premierę czeka też najbardziej stroma trasa zjazdowa, z Łomnickiego Siodła, na które powoli przybywa świeżego śniegu. Żeby można było otworzyć tę trasę potrzebna jest pokrywa 1,5 metra naturalnego śniegu.”

Już 20 stycznia na Hrebienku odbędą się trzydniowe mistrzostwa w rzeźbach lodowych Tatry Ice Masters. Relację na pewno zamieścimy w WaszejTurystyce,pl