Tatry Mountain Resort zwolni ponad 200 pracowników

Igor Rataj, prezes słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts, poinformował dzisiaj, że firma zmuszona jest zwolnić ponad dwieście osób. W firmie po zwolnieniach zbiorowych pozostanie 1100 pracowników, w tym 785 na Słowacji. Rok temu TMR zatrudniał 3500 osób.

Pierwsze zwolnienie grupowe w TMR dotknie 180 pracowników. Jak podkreślił Marek Schwarz, dyrektor personalny TMR, będą to ludzi pracujący w górskich kurortach, aquaparkach i zarządzający. Druga grupa – 80 pracowników, to osoby, które kończą pracę w firmie z powodu rozwiązania umowy o pracę na czas określony, zakończenia okresu próbnego lub przejścia na emeryturę.

Wcześniejsze odchudzanie liczby zatrudnionych w listopadzie objęło wszystkie ośrodki TMR i wszystkie szczebla – od pracowników sezonowych po kierownictwo. Po ogłoszonych zwolnieniach grupowych na Słowacji w TMR powinno pracować 1100 pracowników, z czego 785 w słowackich oddziałach.

W poście na facebooku Igor Rataj napisał m.in.: „W TMR dokładamy wszelkich starań, by utrzymać stabilność. Na Słowacji, ale i w Czechach, Polsce i Austrii. Uprościliśmy struktury, przygotowaliśmy się do zimy i przestrzegania ścisłych standardów epidemiologicznych, zaczęliśmy testować gości. Mieliśmy nadzieję, że sezon zimowy, słaby, ale będzie. Dzisiaj nie wiemy, co będzie za tydzień, za miesiąc.

Niestety musimy zwolnić pracowników zarówno na Słowacji, jak w innych krajach. To najtrudniejsza decyzja, bo dotyczy ludzi i środków do życia.

Podczas pierwszej fali wierzyliśmy, że poradzimy sobie z trudną sytuacją, Niestety pomoc państwowa nie pokryła kosztów wynagrodzenia pracowników. Hotele i stacje były i są zamknięte. Tuż przed kryzysem zatrudnialiśmy 3 500 osób. Obecnie planujemy, że  zostanie 1100, w tym 785 na Słowacji.
Możecie wierzyć, że jako pierwsi spróbujemy powstać i znowu rosnąć.”

Przypomnijmy, że TMR, to właściciel m.in. stacji narciarskich w Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu, Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji; Szczyrku w Polsce, Szpindlerowym Młynie w Czechach oraz Mölltaler Gletscher i Ankogel w Austrii.

TMR posiada również prestiżowe hotele, m.in. Grandhotel Praha, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS, Hotel Grand Jasná, Hotel Pošta, Tri studničky, Hotel Srdiečko, Hotel Rotunda. Jest także właścicielem Legendii – Śląskiego Parku Rozrywki.

Sytuacja na Słowacji jest dynamiczna, być może 8 lutego zostaną otwarte hotele i ośrodki narciarskie, ale wciąż niestety będą zamknięte kolejki gondolowe i restauracje.

Słowacja od jutra zamyka hotele i stoki narciarskie